pondělí 22 leden 2018
Text Size

Freecom Tough Drive Mini SSD Pro (test): parádní rychlý disk s kompletní výbavou

Malý odolný flash disk se solidní kapacitou není na první pohled nijak levný. Nic k němu ale nepotřebujete, protože kabel USB 3.0 je jeho součástí, a odolnost je myslím solidní! 

Foto: autor a Freecom

 

Hodnocení: 95 %  

pro: cena/výkon, excelentní návrh, provedení i zpracování

proti: velmi špatně přeložená příručka, výrobce neudává, kolik „ohnutí“ vydrží pevně přidělaný kabel

shrnutí: Vynikající odolný disk typu „vše své si nosím sebou“. Zabudován je jak kabel USB, tak potřebný software a příručky. S Windows 8.1 byl naprosto bez problémů a i když se někomu nemusí líbit standardní FAT32, obecně vzato je to nepochybně správná volba. Tu si navíc můžete kdykoli změnit.

 

Úvodní obrazovka po připojení disku, resp. po spuštění softwaru „Start PC.exe“

 

Video s testem odolnosti (vláčení za jízdním kolem) najdete zde (externí odkaz, nové okno).

Co to je krytí IP a IPX (stupeň odolnosti proti prachu a vodě) se dozvíte zde (nové okno).

Co je to SSD disk se dozvíte zde (nové okno).

 

Na disk, který se dělá v kapacitách 128 a 256 GB, jsem hodně dlouho čekal, resp. jsem čekal na druhý kus na testování. Na předchozí zápůjčce někdo použil natolik obskurní formátování, že mi nešel pod ničím přečíst a nebyl prakticky nikde v systému viditelný. A to ani na počítači, ani na několika noteboocích a dokonce nešel zformátovat ani v několika televizorech.
To pochopitelně nebyla jeho chyba.

Druhý disk, který představovalo zcela nové balení, se už choval tak, jak měl. Instalace byla u ultrabooku Acer Aspire S5 nulová a stačilo disk připojit a on naběhl a zobrazil data (tady záleží na nastavení). Naformátován je jako FAT32, což je sice poněkud „obsolete“, ale jako obecná volba je nepochybně ta nejsprávnější. V této podobě jsem ho i testoval, ale jak si ho naformátuje u vás doma, je jen a jen na vás. Standardně mi pod Windows 8.1 nabídl NTFS a posléze i exFAT.

 

Konektor USB 3.0 je zabudován do bytelného plastového úchytu nevypadajícím, že by se chtěl po pár odklopeních natrhnout. V klidové poloze je nacvaknut do těla disku, které je z tvrdého plastu z vnějšku krytého tlustou silikonovou vrstvou.

 

Design, zpracování a určení

Design je excelentní a nelze proti němu mít námitek. Tělo disku je z tvrdého plastu a z vnějšku je překryto odhadem asi tří milimetrovou vrstvou silikonu pod kterou – při troše snahy – můžete i nahlédnout (je to vlastně jakýsi přebal). Boky chrání o něco silnější vrstva provedená v jiné barvě totožné s kabelem na jehož konci je USB 3.0 a který je v závěru taktéž obalen notně silnou vrstvou silikonu. V základu je zasunut do těla disku, ale lehce ho z něj vyndáte a potíže budou mít nejspíše jen dámy s delšími (dlouhými) nehty.

„Kabel“ je dlouhý 32 mm (k rozhraní USB) a pokud visí ve vzduchu, což se stane typicky po připojení ke stolnímu PC či televizoru – nijak to disku nevadí a ani to neomezuje jeho funkčnost.

Námitky nelze mít ani proti zpracování, které je na úrovni odpovídající ceně a také značce, která byla – co ji pamatuji, tj. posledních čtyři, pět let – v tomto ohledu vždy na výši.

Flash disk je určen pro každého, kdo potřebuje spolehlivě uchovat data, a to nejen na cestách. Je kdykoli po ruce, takže vzít ho můžete vzít kamkoli a bez potíží by se na něj dal umístit nejen operační systém, ale i slušná dávka dat. Výborně tak poslouží i pro zálohování cestách nebo jednoduše připojený (visící) v zadní části televizoru i když v tomto okamžiku nevyužijete jeho odolnost. Použití je ale naprosto univerzální, pochopitelně pokud dostačuje kapacita.

 

V ceně dostanete hned několik programů pro Windows, včetně zálohovacího.

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Propojení: pouze přes konektor USB typ A, plná délka pevně přidělaného kabelu je 44 mm.
  • Ovládání a instalace – žádné, pod Windows 8.1 po připojení automaticky nabíhal souborový manažer, což ale závisí od nastavení. Ovladače nejsou vyžadovány, resp. se instalují automaticky. Podporuje následující formáty (systémy ukládání dat): Windows XP, Vista, 7, 8 – FAT, FAT32, NTFS (HFS+ nikoli); Mac OS X – FAT, FAT32, NTFS (pouze čtení), HFS+.
  • Velikost a hmotnost – porovnání mohu jen těžko udělat, protože na trhu je jen málo obdobných disků. Snad jen LaCie Rugged SSD 250 GB (8.100 Kč, navíc šifrování dat), který má hmotnost 280 g a rozměry 89 x 140 x 24 mm. Oproti 53 x 17 x 87 mm a 75 gramům.
  • Napájení zajišťuje pouze rozhraní USB (2.0 nebo 3.0).
  • Údržba – nulová, pouze je zapotřebí udržovat v čistot rozhraní USB.
  • Stupeň odolnosti – krytí je označeno jako IP55 s tím, že disk je odolný proti prachu, pádu s výšky až 4 m a vodě, přičemž stupeň odolnosti v tomto případě udán nebyl. Oficiálně to podle normy vypadá takto: odolnost proti vniknutí prachu (částečně), resp. odolnost proti stříkající vodě po dobu 3minut na vzdálenost 3m.

 

Měření přenosové rychlosti (časy udávány souhrnně)

Nulová zaplněnost média se na rychlosti kopírování nijak neprojevovala, což odpovídá prakticky okamžitým reakcím flash disku. Změřené přenosové časy byly prakticky totožné, takže snaha o testování při zhruba 50% zaplněnosti média se nakonec ukázala jako zbytečná.

 

Jaký je? Parádní!

Parádní a s výborným poměrem cena/výkon! Abyste to nemuseli počítat, za gigabajt zaplatíte 10,90 Kč a i když se to někomu může zdát moc, mě to přijde jako odpovídající cena. Zvláště když podobných disků na trhu moc není a pokud jsou, jsou někdy i dvakrát tak drahé!

A rychlost? O dost vyšší než u Freecom Tough Drive SSD! Ten jsem sice testoval na pomalejším počítači (ultrabook Acer Aspire S3, i3, 1,8 GHz), ale časový rozdíl například v kopírování deseti seriálových dílů (340 MB, 42 min.), který činí plných 33 s se jen na rychlejší notebook (i5, 1,7 GHz) svést nedá. Dá se tak odhadnout, že Tough Drive Mini SSD bude oproti základ verzi prakticky jednou tak rychlý!

Vše jsem zkoušel při asi 50% zaplnění disku, ale nakonec se ukázalo, že to bylo zcela zbytečné. Podotýkám, že jsem to dělal za běžného provozu při přehrávání videa z téhož disku, resp. občasné práce v MS Office a mj. i s webovými stránkami.

Samozřejmě jsme u FAT32, takže nemůžete počítat s přenesením opravdu rozměrného souboru nad 4 GB, ale to se dá kdykoli změnit přeformátováním.

Freecom Tough Drive Mini SSD Pro je šikovný a rozumně odolný disk, který vydrží opravdu hodně (podívejte se třeba na výše uvedené video). Trochu mi vadí jediná věc, totiž to, že Freecom neudává, jak dlouho, resp. kolik cyklů, vydrží silikon/kabel na kterém „visí“ konektor USB 3.0. V každém případě pokud budete disk často vysouvat, doporučuji ho nebrat za tělo k čemuž rozměry svádí, ale za kabel těsně nad konektorem, což se dá velice snadno udělat, jen se na to musí myslet.

Tam, kde obyčejná „flashka“ nestačí a běžné externí disky jsou buď příliš velké, příliš citlivé nebo prostě jen málo robustní, tady nastupuje Tough Drive Mini SSD u něhož za své peníze dostanete to, za co jste si zaplatili. A ani tohle dnes podle mého názoru rozhodně není málo!

 

Tabulka vlastností

Číst 3654 krát Naposledy změněno úterý, 04 srpen 2015 05:57

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení autora webu. Autor webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.