Vytisknout tuto stránku

Párty reprosystém Samsung MX-T50 (test): hezká hračka pro mladistvé co si našetří nebo mají hravé a mírně nahluchlé rodiče

Bytelná věžová sestava se čtyřmi reproduktory na dvou stranách je navržena přesně tak, jak říká název. Můžete ji ale využít i jako obyčejný mono systém, třeba k mobilu, televizoru, apod. Pokud si pořídíte dva, můžete si je mezi sebou propojit do sterea, ale za to už dostanete slušný A/V receiver... Foto: Samsung

 

Hodnocení: 75 %

  • pro: bytelný návrh, solidní „neposkakující“ provedení, vysoký výkon zesilovače, včetně „posilovače“ basů (většinou to bylo znát), více vstupů pro USB, Bluetooth i „drát“
  • proti: chybí digitální audio vstup a režim nočního poslechu, jen infračervený DO, ovládací aplikace Samsungu má podivné nároky

Můžete očekávat: Snadno ovladatelný věžový reprosystém za 7.990 Kč pracující jako mono. Muziku pustíte z USB, nebo z externího zdroje napojeného jak drátově, tak bezdrátově a potěšit se u toho můžete i drobnými světelnými efekty. Vedle domácích párty se dá využít i jako nadupaný aktivní reprosystém, byť bez režimu nočního poslechu a propracovanějších souborových formátů (max. FAT32).

Reproduktory za nesnímatelnou mřížkou. Nahoře výškový, dole středobasový. Na spodní straně pak výdech bassreflexu.

 

Hrající homole s celkovým výkonem 500 W (RMS) nazývaná Samsung MX-T50, nebo také Samsung Party Audio MX-T50, představuje zajímavý kousek „železa“ a také dosti těžký kousek. Naštěstí někdo myslel hlavou a udělal na zadní straně bytelný úchop, takže přenášení je docela pohodlné. Na tomto místě se sluší dodat, že půdorys má zhruba tvar trojúhelníku a zadní stranou nazývám tu, kde jsou rozhraní. Na obou zbývajících stranách jsou pak za nesnímatelnou kovovou mřížkou umístěny reproduktory.

Na spodu má Party Audio vysoké nožičky zakončené měkkou gumou a je vidět, že s umístěním reprosystému se nepočítá někde na vymývané dlažbě, asfaltu či na trávníku, ale na podkladu typu dřevěná podlaha, lino, korek, dlažba, apod. Krytí IPX tu není a je tedy zřejmé, že jde o reprosystém určený do vnitřních, nebo alespoň zastřešených prostor. Samsung sice na svých stránkách prohlašuje, že „zařízení Sound Tower nabízejí horní panel odolný proti vodě“, ale o odolnost jednak neudává a jednak o kousek níže říká „není zaručeno ve všech situacích“. Jak ale vidíte výše, použil jsem jako úvodní fotku z párty u bazénu i když bych tomu moc nevěřil. Nebo alespoň umístil reprosystém dál od vody.

K dispozici je hned několik zdrojů zvuku, takže můžete využít rozhraní USB, Bluetooth (spárovat jdou i dva mobily) a také audio vstup typu cinch nebo jack. Při muzice je možné zapnout osvětlení v několika režimech stejně, jako si vybrat mezi představenými režimy ekvalizéru. A k dispozici je i šílenost jménem Karaoke.

Ovládání na horní straně doplňuje malý displej na němž vidíte vstupy, či měnící se audio a světelné režimy.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Propojení se zařízením: „Drátový“vstup jsem vyzkoušel s TLC Plex (Samsung S10 Lite nemá výstup na drátová sluchátka) a konektorem typu jack za pomoci aplikace AIMP. Telefon i MX-T50 bylo třeba k rozumnému poslechu vytočit pomalu až k maximu. O napojení přes Bluetooth to až tak neplatilo, rozdíl byl dosti patrný. Zkoušeno bylo se třemi mobily: Samsung S10 Lite (Android 10), Sony Xperia XZ (Android 6.0) a TCL Plex (Android 10). Při prvním párování nestačí na Party Audio přepnout do režimu BT, je třeba déle (5 s) podržet tlačítko vstupů nebo si na zadní straně najít tlačítko Pairing. Pak se teprve dostanete do režimu párování. Při dalším připojování téhož zařízení už to není zapotřebí. Napojit šly dva mobily, muzika šla automaticky z toho ze kterého byla spuštěna naposledy. Hands-free tu není, u TCL Plex se automaticky nabídl kodek aptX (snímek níže). V případě USB se pracuje jen s FAT a FAT32, USB disky nejsou podporovány. Maximem je 999 skladeb a 356 adresářů. Z formátů oficiálně zvládá MP3, WMA, AAC, WAV a FLAC, včetně FLAC HD 192 kHz (méně než 5 Mb/s; platí i pro WAV).
TCL Plex zjistil kompatibilní zařízení a tak automaticky ukázal možnost napojení přes Qualcomm aptX a využil ho.

 

  • Ovládání má tři možnosti: Na přístroji (promačkávací tlačítka na horní straně), což je snadné a k nastavování toho moc není, přičemž pomáhá malý displej; jde hlavně o výběr z přednastavených režimů či zobrazení názvu skladby. Dálkovým ovladačem (infra, čidlo na horní straně) s nímž bude vše asi nejpohodlnější, včetně přepnutí vstupu, zvukových režimů či nejrůznějších efektů. Lze se částečně pohybovat i po adresářích (hodně nepřehledné), čeština v názvech souborů i adresářů byla vypouštěna (mezery). Třetí možností ovládání je aplikace Samsung Giga Party Audio, kterou zdarma stáhnete z tržiště Googlu a ve které mj. najdete i podrobnější úpravu některých efektů. Zkoušena byla jen pro ověření funkce. Ve skutečnosti se jmenuje Samsung Sound Tower (Giga Party Audio).
  • Osazení reproduktory: na obou stranách je po dvojici reproduktorů, na spodní straně velký výdech bassreflexu. Subwoofer chybí a nelze ho doplnit. Výškový měnič má průměr 6,4 cm, středobasový (pod ním) 16,5 cm. Dva kompletní reprosystémy lze spojit v jeden (stereo), zesilovač dává celkový výkon 500 W (RMS), podání zvuku lze ovlivnit pouze přes přednastavené zvukové režimy.
  • Další vlastnosti: několik světelných show (různá barva, intenzita, atd.), tzv. DJ efekty (např. chorus, či Wah-Wah nebo-li kvákadlo) plus Vypnuto. Několik zvukových režimů (Vypnuto, Party, Standard, Hiphop, Rock, Latin, House…). Přes dálkový ovladač ovlivníte ještě tzv. Tempo skladby (do pomala, do rychla).
Rozhraní, ovládací tlačítka pro propojení do stereo systému a např. i párování pro Bluetooth. Regulace hlasitosti a druhý otočný volič (Echo) jsou určeny jen pro Karaoke (nezkoušeno).

 

Jaký je? Takový „boombox“ na stojato

Zvukové režimy by od sebe mohly být více odlišeny, upravit přímo ekvalizér nejde. Dálkový ovladač je pouze infra, takže si musíte dát pozor, abyste mířili na čidlo na horní straně. Přes Bluetooth nebo jen RF by to jistě bylo lepší a pohodlnější. Možná by mohla pomoci ovládací aplikace Samsung Sound Tower (Giga Party Audio), u mě se ale odvařila už jenom tím, že vyžaduje přístup k poloze.

Pozor na háček s párováním mobilů přes Bluetooth, což je trochu nezvyklé a otravné, ale dá se to přežít. Možná je to naopak lepší a chytřejší řešení, protože jinak by se vám mohl kdokoli svým mobilem „nabourat“ do reprosystému. A protože to takto funguje málokdy, zdá se to být jako taková drobná pojistka pro majitele… :).

A relativně nízká hlasitost v případě napojení zejména přes linkový vstup? Tady, stejně jako u Bluetooth, záleží na konkrétním provedení napojovaného zařízení, typicky asi mobilu. U mě byla stejná skladba podána u TCL Plex hlasitěji přes Bluetooth než přes napojení kabelem typu jack-jack. Jasně tak bylo vidět, že jako zdroj Party Audiu nejvíce sedí USB paměť´. V tomto případě je nejlepší to co chcete nahrát do kořenového adresáře. Jinak se v tom v podstatě nevyznáte, protože pohyb po adresářích je spíše iluzorní. Jednořádkový displej s rotováním názvů je sice dobře čitelný, ale žádnou velkou orientaci nedává, čeština podporována není. Při muzice z USB flash a slušném zdroji se výkon zabudovaného zesilovače konečně projevil a Party Audio bylo „trochu více“ slyšet z čehož sousedi nejspíše mít radost nebudou.

Samsung MX-T50 je takový „boombox“ na stojato u něhož nemá smysl posuzovat kvalitu podání, ale hlavně snadnost používání a úroveň „rámusu“. Tady Samsung svou práci myslím odvede i když jsou jasně vidět limity. S Bluetooth jako zdrojem počítejte spíše pro komornější náladovky nad ránem, pro pořádné rozjetí je tady muzika na flash paměti.

Pokud se podíváte na internet zjistíte, že se za podobné peníze prodává třeba přenosný reproduktor JBL Boombox, ale koncipován je jinak nevadí mu když spadne do bazénu (alespoň podle popisu). Najdete ale celou řadu dalších přenosných boomboxů, včetně například dnes už pomalu legendárního JVC boombox. Co si vyberete záleží na vás a záleží to i na způsobu, jakým chcete takovéto zařízení používat.

Tabulka vlastností

Číst 2526 krát Naposledy změněno pondělí, 12 září 2022 09:39