pondělí 22 leden 2018
Text Size

Co je to OLED?

OLED (Organic Light-Emitting Diode) je technologie displeje postavená na diodách, které vyzařují (emitují) světlo organicky. Stejně jako odvozené (marketingové názvy typu AMOLED, Super OLED, Super AMOLED atd.

 

Takovýto displej tudíž nepotřebuje podsvícení, ať už běžnými LED diodami či trubicemi, a tak může být velice tenký. I jeho reakční doba je hodně nízká a v podstatě srovnatelná s plazmovou obrazovkou. Oproti tradičnímu LCD je tak nesrovnatelně rychlejší. 

OLED displeje dnes nacházíme nejčastěji ve fotoaparátech a v mobilních telefonech (i tzv. AMOLED) a už několik let se o nich také mluví jako o technologii televizní obrazovky budoucnosti. 

Komerční televizory OLED se objevují (a zase potichu mizí) poslední tři roky. Technologie se totiž potýká s velmi vysokými výrobními náklady a problémy ve výrobě jako takovými. Ty by už prý v současnosti měly být vyřešeny, takže se nechme překvapit.

 

Více se o principu OLED dozvíte na Wikipedii zde (čeština, externí odkaz se otevírá do nového okna). 

Přispějte na provoz Wikipedie. (externí odkaz se otevírá do nového okna)

 

Číst 2670 krát Naposledy změněno čtvrtek, 15 leden 2015 02:51
Více z této kategorie: Co je to LTE  »

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení autora webu. Autor webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.