pátek 14 červen 2024
Text Size

Co je to Bluetooth (Bluetooth Smart)

Bluetooth (BT, Bluetooth Smart) – bezdrátový standard pro komunikaci na malé vzdálenosti (nejčastěji se mluví o 10 m) určený v současnosti (2013) zejména pro audio napojení, tj. reproduktory, hands-free, nebo-li náhlavní soupravu apod. Tu a tam se ještě používá například výměnu dat, typicky vizitek.

 

Největším problémem Bluetooth jsou tzv. profily. Aby se dvě zařízení mezi sebou domluvila a vzájemně propojila, čemuž se říká „párování“, musejí používat buď stejné, nebo kompatibilní BT profily. Jinak propojit nejdou.

Proto kupříkladu nenapojíte na tablet bezdrátovou náhlavní soupravu pro Skype, nebo to samé nenapojíte na telefon.

Mezi nejdůležitější profily patří A2DP (Advanced Audio Distribution Profile), zejména pro spolupráci s mobily a tablety, a HFP (Hands-Free Profile) určený pro telefonování přes hands-free.

Pokud si chcete být při nákupu jistí, vezměte napojované zařízení sebou a vyzkoušejte si propojení přímo na místě!

V současnosti (2013) se používá verze 2.1 i modernější (a energeticky úspornější) verze 4.0. Ta byla později (2014/15) přejmenována na Bluetooth Smart, která funguje i s aplikací v chytrém telefonu či v tabletu.

 

Oficiální seznam zařízení plně kompatibilních s Bluetooth Smart je zde (externí odkaz, nové okno).

 

Zda zařízení podporuje technologii Bluetooth 4.0, resp. Bluetooth Smart, zjistíte na stránkách Microsoftu zde (externí odkaz, nové okno čeština).

 

Více se o Bluetooth a jeho verzích dozvíte na Wikipedii zde. (Externí odkaz se otevírá do nového okna.)

Přispějte na provoz Wikipedie. (externí odkaz se otevírá do nového okna)

Číst 8832 krát Naposledy změněno pátek, 05 červen 2015 08:17

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.