pondělí 27 květen 2024
Text Size

Co je to H.265 nebo-li HEVC 

S novým rokem a nástupem rozlišení Ultra HD nás čeká i nový a efektivnější kodek pro práci s videem. Zvládají ho například Ultra HD televizory Panasonic.

 

H.265 se také označuje jako HEVC, nebo-li High Efficiency Video Coding, tedy doslova „vysoce účinné kódování videa“. Jde o standard schválený v roce 2013 a oproti stávajícímu H.264 používanému disky Blu-ray a televizním vysíláním v HD, nabídne obdobnou kvalitu při nižších, či výrazně nižších, datových nárocích a tím pádem i výrazně ušetřených nákladech na přenos dat, což platí u televizního vysílání. 

HEVC běžně ušetří 30-40%, existuje ale i takový, který je o skoro 50 % úspornější/účinnější.

 

Ve středu 3. 6.2015 začalo české pozemní experimentální vysílání s kodekem HEVC a standardem DVB-T2. Více se dozvíte na digirevue.cz zde (nové okno).

 

Více se dozvíte na Wikipedii zde. (externí odkaz se otevírá do nového okna)

 

Ultra HD televizory Panasonic 2014. (odkaz se otevírá do nového okna)

 

Přispějte na provoz Wikipedie. (externí odkaz se otevírá do nového okna)

 

 

Číst 9956 krát Naposledy změněno neděle, 07 červen 2015 08:46

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.