pondělí 27 květen 2024
Text Size

Co je to elektronický inkoust (e-ink)

Displej typu e-ink sloužící jako elektronický papír, nepracuje s tekutými krystaly jako LCD (nebo FINA), a nepotřebuje podsvěcování.

 

 

Obraz vytvářejí částečky bílé a černé (disponuje zpravidla i několika odstíny šedi), které se po přivedení elektrického proudu natočí do patřičného směru a tudíž na patřičnou barvu. Poté už drží až do další změny, resp. opětného přivedení elektrického proudu, a v tomto okamžiku nepotřebují být napájeny. 

Právě proto čtečka s displejem e-typu ink vydrží fungovat nesrovnatelně déle, než tradiční LCD (typicky se udává až 10 000 otočení stránky knihy). 

Díky absenci podsvícení displeje a vysokému kontrastu nabízí také excelentní čitelnost i za velice jasného světla, včetně přímého slunečního, nevýhodou je naopak nemožnost číst v naprosté tmě.

Ta se v poslední době (2013) odstraňuje přidáním LED diod osvětlujících displej (nikoli podsvětlujících!).

 

Více se o elektronickém papíru dozvíte na Wikipedii zde (externí odkaz se otevírá do nového okna).

Přispějte na provoz Wikipedie. (externí odkaz se otevírá do nového okna)

 

Více se o elektronickém papíru FINA dozvíte zde (odkaz se otevírá do nového okna). 

 

Číst 5406 krát Naposledy změněno čtvrtek, 15 leden 2015 02:55

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.