Vytisknout tuto stránku

Znáte nové energetické štítky? Od března 2021 je najdete u pěti kategorií domácích spotřebičů, další mají následovat

Energetický štítek byl vytvořen už v roce 1995, aby pomohl zákazníkům lépe se orientovat při nákupu. Výrazné inovace se dočkal v roce 2010, kdy se na něm objevily třídy A+ až A+++. A tomu bude nyní? Foto: Whirlpool

 

Mezi kategorie spotřebičů, které mají mít od března 2021 nové energetické štítky, patří…

  • chladničky,
  • mrazničky,
  • myčky nádobí,
  • pračky se sušičkou,
  • pračky,
  • vinotéky.

Zbývající kategorie přejdou na nové štítky v následujících letech. Co se vlastně mění a jak rozumět novému energetickému štítku? Vysvětluje Darina Papáčová ze společnosti Whirlpool.

Než se na vše podíváme podrobněji, je tady stručný výtah, tedy pár bodů, které byste si měli zapamatovat…

  • Nový energetický štítek je platný od 1. března 2021.
  • Kvůli nové často přísnější metodice nelze staré a nové štítky srovnávat.
  • Spotřebiče z nejúspornější třídy A+++ se přesunou do třídy C, D nebo i E v rámci přepracované sedmistupňové škály A až G. Například výrobek původně v nejúspornější třídě „A+++ -20 %“ je nyní nově zařazen do třídy C.
  • U vinoték  bude objem uváděn v počtu běžných lahví vín (0,75 l).
Starý energetický štítek u vrchem plněné pračky Whirlpool TDLRB 6241BS.

 

Podrobněji…

Kvůli nové metodice nelze staré a nové štítky srovnávat – u myček, praček i kombinovaných praček se sušičkou se místo roční spotřeby (220 pracích cyklů a 280 mycí cyklů při referenčním programu) nyní hodnotí spotřeba na 100 pracích/mycích/sušicích cyklů s tím, že to má být pro zákazníka pochopitelnější. Roční spotřeba udávaná v kWh zůstává u chladniček, mrazáků a vinoték, protože tyto spotřebiče jsou v provozu nepřetržitě. I zde se ale zpřísnila metodika měření. U chladicí techniky se  dočteme informace o objemu chladničky či mrazničky, u vinoték bude objem uváděn v počtu běžných lahví vín (0,75 l).

Sedmistupňová škála energetického štítku zůstává, ale s novým významem – dnes byste měli v balení nových výrobků, uvedených  na trh po 1. 3. 2020, najít energetické štítky dva. Starý platný do 28. února 2021 a nový platný od 1. března 2021. Na novém energetickém štítku je zachována sedmistupňová barevná stupnice, ale zmizí třídy se znaménkem plus  (např. A++), které spotřebitele mátly. Budou nahrazeny jednotnou stupnicí od A do G a zpřísňuje se také zařazení výrobků do nejvyšší energetické třídy, takže skupiny  A a B zůstanou prakticky volné, aby zůstal prostor pro energeticky ještě účinnější spotřebiče. Spotřebiče z nejúspornější třídy A+++ se tak posunou do třídy C, D nebo dokonce E.

Štítky mají mít další snadno srozumitelné údaje – nebudou se uvádět jen údaje o spotřebě, ale například i spotřeba vody na mycí nebo prací cyklus, skladovací kapacita, hlučnost, atd. Úplnou novinkou je informace o délce trvání programu praní nebo mytí. Štítek u praček se sušičkou ponese informaci zvlášť pro praní a zvlášť pro praní s následným sušením.

Nový energetický štítek u vrchem plněné pračky Whirlpool TDLRB 6241BS.

 

Příklad nového štítku

Když se podíváme na starý a nový štítek například u vrchem plněné pračky Whirlpool TDLRB 6241BS EU/N, jedinými porovnatelnými údaji jsou informace o kapacitě (6 kg prádla), účinnosti odstřeďování a hlučnosti při odstřeďování, protože ty se vyhodnocují za stejných podmínek. Ostatní údaje se získávají při jiném referenčním programu a při zmiňovaných 100 pracích cyklech (oproti původním 220).

Výrobek, který byl v nejúspornější třídě „A+++ -20 %“ je nyní nově zařazen do třídy C. Není tedy důvod pohlížet na třídu C jako na neúspornou, zkrátka vše vyžaduje nový pohled na věc. Navíc nám nepochybně technologický vývoj v blízké budoucnosti přinese výrobky, které se propracují třeba až do třídy B, či dokonce A. I to je smyslem nových štítků, totiž potřeba někam se posouvat a mít pro to místo.

 

Číst 1029 krát Naposledy změněno středa, 03 březen 2021 23:15