neděle 21 duben 2024
Text Size

Znáte nové energetické štítky? Od března 2021 je najdete u pěti kategorií domácích spotřebičů, další mají následovat

Energetický štítek byl vytvořen už v roce 1995, aby pomohl zákazníkům lépe se orientovat při nákupu. Výrazné inovace se dočkal v roce 2010, kdy se na něm objevily třídy A+ až A+++. A tomu bude nyní? Foto: Whirlpool

 

Mezi kategorie spotřebičů, které mají mít od března 2021 nové energetické štítky, patří…

  • chladničky,
  • mrazničky,
  • myčky nádobí,
  • pračky se sušičkou,
  • pračky,
  • vinotéky.

Zbývající kategorie přejdou na nové štítky v následujících letech. Co se vlastně mění a jak rozumět novému energetickému štítku? Vysvětluje Darina Papáčová ze společnosti Whirlpool.

K TÉMATU:

 

Než se na vše podíváme podrobněji, je tady stručný výtah, tedy pár bodů, které byste si měli zapamatovat…

  • Nový energetický štítek je platný od 1. března 2021.
  • Kvůli nové často přísnější metodice nelze staré a nové štítky srovnávat.
  • Spotřebiče z nejúspornější třídy A+++ se přesunou do třídy C, D nebo i E v rámci přepracované sedmistupňové škály A až G. Například výrobek původně v nejúspornější třídě „A+++ -20 %“ je nyní nově zařazen do třídy C.
  • U vinoték  bude objem uváděn v počtu běžných lahví vín (0,75 l).
Starý energetický štítek u vrchem plněné pračky Whirlpool TDLRB 6241BS.

 

Podrobněji…

Kvůli nové metodice nelze staré a nové štítky srovnávat – u myček, praček i kombinovaných praček se sušičkou se místo roční spotřeby (220 pracích cyklů a 280 mycí cyklů při referenčním programu) nyní hodnotí spotřeba na 100 pracích/mycích/sušicích cyklů s tím, že to má být pro zákazníka pochopitelnější. Roční spotřeba udávaná v kWh zůstává u chladniček, mrazáků a vinoték, protože tyto spotřebiče jsou v provozu nepřetržitě. I zde se ale zpřísnila metodika měření. U chladicí techniky se  dočteme informace o objemu chladničky či mrazničky, u vinoték bude objem uváděn v počtu běžných lahví vín (0,75 l).

Sedmistupňová škála energetického štítku zůstává, ale s novým významem – dnes byste měli v balení nových výrobků, uvedených  na trh po 1. 3. 2020, najít energetické štítky dva. Starý platný do 28. února 2021 a nový platný od 1. března 2021. Na novém energetickém štítku je zachována sedmistupňová barevná stupnice, ale zmizí třídy se znaménkem plus  (např. A++), které spotřebitele mátly. Budou nahrazeny jednotnou stupnicí od A do G a zpřísňuje se také zařazení výrobků do nejvyšší energetické třídy, takže skupiny  A a B zůstanou prakticky volné, aby zůstal prostor pro energeticky ještě účinnější spotřebiče. Spotřebiče z nejúspornější třídy A+++ se tak posunou do třídy C, D nebo dokonce E.

Štítky mají mít další snadno srozumitelné údaje – nebudou se uvádět jen údaje o spotřebě, ale například i spotřeba vody na mycí nebo prací cyklus, skladovací kapacita, hlučnost, atd. Úplnou novinkou je informace o délce trvání programu praní nebo mytí. Štítek u praček se sušičkou ponese informaci zvlášť pro praní a zvlášť pro praní s následným sušením.

Nový energetický štítek u vrchem plněné pračky Whirlpool TDLRB 6241BS.

 

Příklad nového štítku

Když se podíváme na starý a nový štítek například u vrchem plněné pračky Whirlpool TDLRB 6241BS EU/N, jedinými porovnatelnými údaji jsou informace o kapacitě (6 kg prádla), účinnosti odstřeďování a hlučnosti při odstřeďování, protože ty se vyhodnocují za stejných podmínek. Ostatní údaje se získávají při jiném referenčním programu a při zmiňovaných 100 pracích cyklech (oproti původním 220).

Výrobek, který byl v nejúspornější třídě „A+++ -20 %“ je nyní nově zařazen do třídy C. Není tedy důvod pohlížet na třídu C jako na neúspornou, zkrátka vše vyžaduje nový pohled na věc. Navíc nám nepochybně technologický vývoj v blízké budoucnosti přinese výrobky, které se propracují třeba až do třídy B, či dokonce A. I to je smyslem nových štítků, totiž potřeba někam se posouvat a mít pro to místo.

 

Číst 2123 krát Naposledy změněno pondělí, 24 červenec 2023 08:37

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.