pátek 19 červenec 2024
Text Size

Kdo z koho: Huawei Ascend G700 a LG Optimus L9 II (test) Doporučený

Máme tu dva telefony v ceně kolem 6.000 Kč, které míří na středně náročné zákazníky, kteří už vědí, co chtějí. Vybral jsem jednu tradiční a jednu u nás méně zavedenou značku, takže jsou vidět i rozdíly v přístupu. Hlavně mi ale šlo o to, že se takováto srovnávání dnes a denně dělají v řadě domácností. 

foto: Huawei, LG

 

Celkové hodnocení

Vítězem je podle mého názoru LG Optimus L9 II nabízející standardní průhledné ovládání, bez zbytečných speciálností a pokusů. Má také lepší základní nastavení, čímž zaujme hned na první pohled. Huawei se v tomto ohledu ještě musí učit a hlavně se vydat zavedenou cestou. G700 naopak boduje mj. větším displejem a výraznějším zvukem. Jde ale v každém případě o hodně rozměrný telefon s čímž je třeba počítat. LG je naopak vysloveně do dlaně!

 

 

Hodnocení: Huawei Ascend G700: 75 %

pro: vynikající provozní čas v kombinaci s rychlým dobíjením, kvalitní displej s výtečnými pohledovými úhly, velice dobrý zvuk i z mono reproduktoru

proti: nestandardní a někdy vysloveně špatně pochopitelné ikony, místy zbytečně komplikované ovládání, nestandardní funkce tlačítka kontextového menu

shrnutí: Výborný hardwarově i po stránce sladění se systémem Android. Dotáhnout ale potřebuje především graficky (ikony) a ovládáním, které je někdy zbytečně komplikované. V každém případě LG zdatně sekunduje a pro ty, co hledají nejvyšší výkon a největší displej za co nejméně peněz bez ohledu na cokoliv jiného, může být dobrou volbou.

 

Hodnocení: LG Optimus L9 II: 85 %   

pro: vynikající provozní čas v kombinaci se svižným dobíjením, kvalitní displej s výtečnými pohledovými úhly, pohodové a průhledné ovládání, pro někoho i podpora NFC

proti: pouze 1 GB RAM

shrnutí: Telefon s rozměry tak akorát, solidní kompatibilitou a výkonem a vysokým rozlišením displeje. Podle mého je tou nejlepší volbou pro běžného zákazníka nehledající ve střední třídě nějaké specialitky a spolehlivé funkce a průhledné ovládání. Škoda, že LG nenabízí i nějaké „šik“ barvy, protože ho ocení i ženy.

 

 

 

Fotografie Huawei (vlevo) a LG zezadu dobře ukazuje i patrné rozdíly ve velikosti. Zadní kryt Huawei mi přišel na omak příjemnější, což je samozřejmě subjektivní. Reproduktory LG jsou dva a vyzařují směrem dolů, Huawei má jediný, který je vidět na zadní straně dole. 

 

Proč tyto dvě značky? To hlavní je nakousnuto už úvodu, ale měli byste vědět, že jsem při výběru záměrně opomenul u nás nejprodávanější Samsung, protože jsem chtěl představit kvality jiných výrobců. Výsledkem jsou dva mobily, které jsou si cenou podobné, ale velikostně i hardwarově poměrně rozdílné a znát jsou i rozdíly v přístupu a důraz kladený trochu někam jinam. Součástí testu mělo být i momentálně i v mobilech silně nastupující Sony. Bohužel se nepodařilo zajistit odpovídající model.

 

Design, zpracování a určení

Při zhruba stejné hloubce je Huawei G700 znatelně větší, tedy jak vyšší, tak širší. Zpracování však i tady působilo kvalitně. Telefony pracují se třemi tlačítky, chovají se ovšem rozdílně k čemuž se dostanu. Obdobný je i autofokusový fotoaparát s přisvětlovací LED na zadní straně. 

LG L9 II osloví především příznivce menších, do ruky lépe padnoucích telefonů (rozlišení LCD je stejné) a také ženy. Huawei G700 pak spíše zapadne do rozměrnější dlaně a působí mužněji. Ne ovšem ikony na displeji. Tady mobil působí jako šedivá myš a vzhledem k nudnému základnímu podkladu plochy po instalaci, to tak pomalu doslova i vypadá. 

Ikony jsou někdy vysloveně bez nápadu, jindy musíte přemýšlet co vlastně znamenají. Typickým příkladem jsou ikona pro volání představující zřejmě „děrovanou část“ klasického telefonního sluchátka a ta pro SMS symbolizující ovšem spíše chat, než textovou klasiku. Mimochodem základní sdružený widget na ploše (počasí, hodiny apod.) zabírající ¾ domovské obrazovky sice jde co do aplikací upravit, ale následně se prostorově nijak nezmenší. Buď ho tedy použijete celý, nebo ho musíte kompletně zahodit.

L9 II se v tomto ohledu drží zavedených pravidel a je to jen dobře a vše je tudíž jasné, průhledné a zřejmé. 

 

Huawei Ascend G700 (73 x 143 x 9 mm; 160 g) můžete mít v černé nebo bílé s Androidem 4.2 a uživatelským rozhraním Huawei Emotion UI. To je však spíše na škodu. 
 

Test nejdůležitějších funkcí

 • Čitelnost displejů na přímém slunci je přibližně stejná, takže klasická a někdy je třeba pohrát si s jasem. Ostatně jde o LCD typu TFT, byť IPS, takže neočekávejte OLED. Nejde ale ani o obyčejné LCD, které rychle „zvadne“. Automatickou regulaci jasu podporuje pouze Huawei, LG naproti tomu nabízí zvětšení písma v šesti stupních, kdežto Huawei jen ve čtyřech. 
 • Ovládání – k dispozici jsou vždy tři softwarová tlačítka, hardwarové je pouze zapnutí a regulace hlasitosti. Zatímco u LG se chovají standardně, u Huawei se připravte na jiné funkce. Například vyvolání aktuálně běžících programů obstarává nikoli tlačítko domovské, jak je zvykem, nýbrž delší podržení tlačítka kontextového menu. Když shora stáhnete „oponu“ neobjeví se obvyklé nastavení a přehled základních funkcí (Wi-Fi, otočení LCD, atd.) ale jen prázdno s jedním tlačítkem. Teprve po jeho zmáčknutí se objeví obvyklý přehled, pro vstup do nastavení Androidu použijete ještě další. LG má tohle uděláno standardně, což znamená o dost lépe. Připravte se také na to, že se vám dotyková tlačítka budou v některých aplikacích rozsvěcovat a že s tím nic neuděláte. U LG zřídka, u Huawei vcelku pravidelně.
 • Synchronizace s Outlookem byla u LG až na maličkosti bez problémů; Huawei ji ale stále nenabízí, čímž rozhodně ztrácí a synchronizovat můžete jen se svým účtem u Google. Spojení s počítačem a přenos libovolných souborů byl v obou případech bez jakýchkoli potíží, oba telefony také dovolují nastavit režim „Pouze dobíjení“.
 • Velikost a hmotnost: i když se při přímém srovnání rozměrů v tabulce může zdát LG je především na šířku pouze nepatrně větší, rozdíl je při vzetí do ruky hodně znát. Huawei tak bude i v tomto ohledu jen pro někoho. 
 • Doba provozu je velice dlouhá a po více než osmi hodinách přehrávání videa mě testování u obou prostě přestalo bavit. Huawei ji ale neudává, LG ano. Telefony nicméně bez problémů vydržely při běžném kombinovaném používání (něco volání, něco sledování videa, poslech muziky, hraní a čtení, resp. surfování po internetu) víkend a ještě pondělí. Pochopitelně ale nesmíte hrát extrémně náročné hry à la Carcassonne. Dobíjení za provozu (přehrávání videa v kombinaci se zapnutou Wi-Fi a puštěnou ČT24) bylo neuvěřitelně rychlé: Huawei asi 2,3 h a LG se plně dobilo za asi 3,5 h. 
 • Údržba je bezproblémová u obou telefonů. Jakoby pogumovaná zadní část Huawei je velice příjemná v ruce, LG ji má klasicky hladkou byť s apartním ornamentem na který možná bude třeba dávat pozor. Přední strany kryjící LCD jsou u obou přístrojů shodně náchylné k „upatlání“, takže v tomto ohledu nic nového. Kryty se už pomalu klasicky vyndavají přes rozhraní Micro USB, takže pozor na nehtíky!
 • Aplikační kompatibilita (pokud je psáno „bezproblémová“ jsou myšleny oba telefony): AirAttack HD Lite (hra) – bezproblémová; Cool Reader (čtečka e-knih) – bezproblémová, u Huawei pouze nejde nijak vypnout podsvícení tlačítek, takže se při přelistování rozsvítí; ČT (iVysílání, ČT24, ČT Sport – TV archiv a živé vysílání) – bezproblémová, u Huawei jen drobnosti bez vlivu na funkčnost, např. v iVysílání tlačítka Androidu stále svítí; MX Player (videopřehrávač) – bezproblémová, u Huawei se tlačítka se při jakékoli operaci automaticky rozsvítí, někdy se to samé dělo i u LG); Prima (TV archiv) – aplikace se nainstalovala, ale nedala se zprovoznit, resp. se nedalo přehrát žádné video ani jednom přístroji; Voyo (Nova – TV archiv a videopůjčovna) – bezproblémová.

 

 

LG Optimus L9 II nabízí sympatické rozměry (67 x 128 x 9 mm) i hmotnost (130 g), Android 4.1 (ne, že by to vadilo…) a dostanete ho taktéž v černé nebo bílé (ta je vysloveně šik). Další barvy by se ale určitě hodily!

 

Kdo z koho?

I přes stereo reproduktory LG umístěné na kratší spodní straně (G700 je mono – reproduktor je vzadu) do nich zjevně dává nižší výkon a zvuk je tak poněkud utlumený a rozdíl je oproti Huawei znát. Pokud připojíte sluchátka jsou oba mobily v podstatě vyrovnané, Huawei má ovšem stále trochu navrch. 

Obrazově jsou na tom oba zcela stejně. Video v HD Ready je přehráváno čistě a bez potíží, Full HD je někdy v pořádku, jindy nikoli. Excelentní jsou i pohledové úhly, a vysoce kvalitní IPS displeje jsou opravdu znát. A že kvalitní jsou!

 A který se mi více líbil? I přes větší displej a vyšší procesorový a zvukový výkon, bych si osobně zvolil LG, a to především proto, že nabízí standardní prostředí Androidu s lehce pochopitelným ikonami a průhledným ovládáním. Možná až na poznámky na displeji, který je někdy těžké se zbavit. 

Huawei je zase sympatický zmiňovaným o něco větším displejem, příjemnějším povrchem zadní části a čtyřjádrovým procesorem, ovšem tady zase LG v běžné praxi tolik nezaostává (dvoujádro plus grafika Adreno 305). Ale ani u LCD to zase takový rozdíl není, protože u LG jde více do krajů a nabízí totožné rozlišení. 

Na druhou stranu právě díky výrazně větším celkovým rozměrům bude Huawei pro řadu lidí pasé. Horší je však odlišné prostředí s někdy nepřehlednými ikonami a složitější cestou třeba k přehledu spuštěných funkcí (Wi-Fi, jas atd.). Výrobce by se měl nejen v tomto  ohledu raději vydat standardní cestou a odlišit se někde jinde, protože tudy podle mého názoru vývoj nevede. V každém případě pokud vám to nevadí a hledáte co nejvýkonnější stroj s co největším LCD za co nejlepší cenu, u Huawei G700 můžete být doma. 

 

LG L9 II je podle mého názoru ideálním telefonem pro naprostou většinu běžných zájemců o střední třídu a také pro ženy (škoda, že není i v jiných barvách). A nejde jen o šikovné rozměry, ale i o jasné a průhledné ovládání. 

  

Tabulka vlastností

 

Číst 8348 krát Naposledy změněno čtvrtek, 24 září 2015 02:49

3 komentáře

 • Odkaz Komentáře Marcel čtvrtek, 11 září 2014 13:01 napsal(a) Marcel

  No, mi příjde jejich UI právě taky v pohodě, vše, včetně rychlých odinstalací vyřeším z ploch a pokud chci "menu", tak jednoduše vytvořím složku pro zbylé aplikace...to co je u Iphone opěvováno, u Androidu zatracováno.
  Já právě vyhledávám často telefony Huawei a Xiaomi, právě kvůli této nádstavbě, ono MIUI od Xiaomi je na tom právě podobně, co se týče koncepce. Jinak, co se týče lišty rychlého nastavení, tak jedním palcem stahuji dolů notifikace a dvěmi palci naráz právě lištu nastavení Wifi apod. (podobně řešeno i na HTC - naopak příjemná věc, jen to chce zkusit, než se to napíše jako zápor). Ascend G700 je nenápadný model, ale díky tomu je výkonný a hlavně ta baterie, ta nemá chybu, takovou výdrž jsem opravdu nečekal a je pravda, že se skoro nevybíjí a nabití je otázka hodiny, super práce !!!

  Nahlásit
 • Odkaz Komentáře Bohouš Herwig neděle, 27 duben 2014 14:40 napsal(a) Bohouš Herwig

  Co člověk, to názor. Možná jsem měl jinou verzi než vy, v každém případě jsem měl z Huawei takovéto pocity. A přitom jsem nějaký čas používal jejich telefon i když ještě před touto nadstavbou. Určitě ale díky za názor, dalším čtenářům to nepochybně pomůže a autor není neomylný... :)

  Nahlásit
 • Odkaz Komentáře pedes čtvrtek, 24 duben 2014 22:12 napsal(a) pedes

  nějak nechápu tu ztrátu bodů za jiné ovládání v případě Huawei. To, že nekopíruje jen základní mód může být pro někoho zarážející,ale přechod na nové ovládání je otázkou pár hodin. Jestli mám kliknou na tlačíto dole uprostřed a nebo pohnout placem doleva kvůli vstupu do menu je v podstatě jedno. Mě naopak u Emotion UI přijde, že je daleko přehlednější, práce se složkami jednodužší o povedeném úvodním widgetu z více malých obrazovek nemluvě. Také je fajn sloučení několika funkcí pod jedno kliknutí - třeba pokud jde o hodiny (čas, stopky, časvač, světové časy - vše pohromadě) .

  Nahlásit

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.