čtvrtek 23 březen 2023
Text Size

BenQ Trevolo (test): unikátní zvukový systém s designerskými chybami

Elegantní věcička s aktivním hybridním reproduktorovým systém je opravdu ojedinělá. A nejen zabudovanými eletrostatickými reproduktory, ale i tím, že jsou rozebíratelné, resp. odklopitelné. 

Foto: autor a BenQ

 

Hodnocení: 80 %

pro: výborný zvuk, tři (!) různé zvukové cesty (neobvyklé u Bluetooth reproduktorů), chytrý návrh, ale…

proti: …zásadní designérské chyby – zcela chybí signalizace stavu akumulátoru na přístroji a jasné nastavení vybraného zvukového režimu, na podsvícené tlačítko není za dne vidět, aplikace BenQ Audio zatím nemá s audiem nic společného (!), výrobce neudává zvukové parametry systému ani profily Bluetooth, chybí NFC

shrnutí: Přenosný reproduktorový systém s výtečným zvukem a třemi vstupními zvukovými cestami, což je unikátní. Vše bohužel kazí základní designérská opomenutí a absence NFC a v podstatě jakýchkoli zvukových parametrů, které výrobce vůbec neudává! Osobně bych přivítal i decentněji provedené logo BenQ, které v dané podobě působí jako pěst na oko, a také klasický digitální audio vstup. Trevolo by si ho zasloužilo!

 

Ovládání je jednoduché a zajišťují ho rozměrná tlačítka z nichž to pro zapnutí/vypnutí je podsvícené. Ukazují se na něm totiž i nastavení pro zvukový režim (jsou tři), ale za dne máte s podsvícením problém! Displej Trevolo zabudován nemá, klasický dálkový ovladač se nedodává.

 

Přenosný, nebo spíše „převozný“ (váží tolik co solidní mininotebook – 1,2 kg) reproduktorový systém využívá technologii tzv. elektrostatických membrán, si nepředstavujte jako klasický „Bluetooth reproduktorek“ k mobilu. To je myslím zřejmé už z jeho hmotnosti. Nicméně na akumulátor pracuje a na rozdíl od většiny z nich má nejen Bluetooth, ale mj. podporuje i přenos audia přes kabel USB! Ne, že byste se na něj napojili z mobilu či většiny tabletů, ale notebook v mém případě neměl problém.

Nabízena jsou dvě barevná provedení, černé a stříbrné, vždy v kombinaci plastu a hliníku. A vždy také s pro mě hodně rušivým nápisem BenQ na čelní straně, což je dobře vidět na fotografii výše.

 

BenQ Trevolo ve složené a rozložené podobě. V „křídlech“ se skrývají tzv. elektrostatické reproduktory, design je propracovaný a unikátní.

 

Design, zpracování a určení

Zpracování je na výtečné úrovni, design je propracovaný zvláště u postranních panelů hlubokých „pár“ milimetrů se zabudovanými „elektrostatickými“ reproduktory, které jsou i polohovatelné, ale jen do dvou poloh. Odklopit je například v úhlu 45 stupňů nelze. Tzv. elektrostatické reproduktory, tedy bez klasických membrán, zajišťují středy a basy a mezi nimi je – za nesnímatelným kovovým krytem, pod kterým je ještě textilní potah – dvojice klasicky provedených reproduktorů zřejmě opět širokopásmových a tentokráte zřejmě typu středy- výšky.

Po odklopení „elektrostatů“ vidíte za plastovou mřížkou další reproduktory, resp. perforování a tudíž nejspíše cosi co supluje bassreflex. BenQ je ohledně informací a zvukových parametrů naprosto skoupé, což u takto špičkového výrobku poněkud překvapí…

Tělo repro systému je plastové, kryté hliníkem a vše je výborně zpracováno. Bohužel úroveň dobití akumulátoru je signalizována jen v aplikaci BenQ Audio pro mobil a ta s audiem nemá nic společného a v podstatě jen signalizuje zmiňovaný stav.

Designérských chyb je ale ještě víc! Narazíte především na to, že podsvícení tlačítka pro zapnutí/vypnutí není za běžného denního světla vidět a rozhodně lépe chtělo vyřešit ovládání jako takové. To zmiňovaná aplikace pro Android opravdu nezajišťuje a je jen informační. Chyběl mi i tradiční dálkový ovladač, který by měl být u takto drahého systému automatický a hlavně chybí jasně naznačené režimy ekvalizéru, které zajišťuje DSP procesor.

Ovládání na přístroji je především na horní straně, vzadu je pak tlačítko pro manuální párování Bluetooth a konektory.

A pro koho je tento přerostlý Bluetooth „reproduktor“ určen? Vzhledem k ceně 7.990 Kč (Slovensko – 299 €) především pro ty, kteří si ho mohou či chtějí dovolit a také pro ty, kteří chtějí mobilně ozvučit trochu víc než jen vlastní osobní prostor, ale v tomto případě opravdu celou místnost. Jde navíc o raritu, protože takovýchto sestav ke koupi právě mnoho není nemluvě o tom, že zvukově je trochu jinde, než klasická „Bluetooth produkce“.

 

Bluetooth napojení na ultrabook Acer Aspire S3 sice bylo bez problémové, ale občas zlobilo, jako ostatně u všech reprosystémů, které jsem kdy testoval. To ale není věc ani počítače, ani BenQ. Za to může špatný návrh technologie Bluetooth.

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Zvukový výkon a další parametry z neznámých důvodů výrobce neudává. Mluví jen o DSP čipu a dvojici 2,5" reproduktorů (jsou vidět za čelní nesnímatelnou kovovou mřížkou) a bassreflexu (zřejmě na bocích). Každý je napájen svým vlastním zesilovačem a vše doplňují dva tenounké (6 mm) reproduktory s tzv. elektrostatickými membránami zajišťující nejspíše basy a středy. Tohle je bohužel poněkud nejasné!
  • Propojení s externím zdrojem zvuku je tří druhů – bezdrátové přes Bluetooth, drátové přes kabel USB (jedna strana běžné USB typu A, druhá Micro USB) a třetím je linkový vstup přes 3,5 mm jack. Bluetooth profily BenQ neudává, ale s mobilem LG Flex 2 a notebookem Acer Aspire S3 jsem se napojil bez problémů. V druhém případě pak i přes USB kabel.
  • Reakce na příchozí hovor byla bezproblémová, po ukončení hovoru přehrávání muziky pokračovalo dále. Se zabudovaným mikrofonem nebyly potíže, hovor jsem vyzvedl i při připojení z ultrabooku Acer v okamžiku, když jsem na něm měl spuštěn film. Po krátkém zastavení zvuk plynule navázal z BenQ.
  • Ovládání je především na horní straně, kde je i rozměrné tlačítko zapnutí a kombinovaná tlačítka Ukončení hovoru/Mode (mění zvukový režim) a vyzvednutí hovoru/Play a Pause. Zbylými dvěma tlačítky je úprava hlasitosti. Na zadní straně je pak opět rozměrné tlačítko manuálního párování Bluetooth zařízení.
  • Výdrž je udávána na 12 hodin, ale výrobce bohužel neříká v jakém režimu propojení to je. Protože jsem se v praxi přes Bluetooth 4.1 dostal na něco kolem sedmi, sedmi a půl hodiny, půjde o dobu provozu při napojení kabelem. Dobití přes externí napáječ trvalo asi 3 hodiny.
  • Údržba je jednoduchá. Zařízení se totiž s výjimkou gumy na spodní části nijak nešpiní.

 

Zadní strana je designérsky stejně čistá, jako kterákoli jiná.

 

Jaký je? Takový i makový, ale vždy výborně hrající!

Na jednu stranu nabízí Trevolo výtečný zvuk, na druhou na to co umí, se může zdát drahý, ale za to pochopitelně může hybridní reproduktorový systém, resp. unikátní elektrostatické reproduktory. O to ale vůbec nejde i když zmínit jsem to musel. Jde o chyby typu absence signalizace stavu akumulátoru a nastaveného zvukového režimu. Ten se sice ukazuje změnou podsvícení tlačítka pro zapnutí a vypnutí, ale za denního světla není vidět zhola nic!

Měl jsem pravidelné potíže se spárováním přes Bluetooth a navíc chybí NFC pro snadné spárování!

Tlačítko pro manuální párování na zadní straně jednou signalizovalo funkci, po druhé nikoli, a to jsem to zkoušel s několika (asi pěti) zařízeními. Spojení po zapnutí Trevola se také dosti často automaticky neobnovovalo.

Bluetooth je sice v úsporné verzi 4.1 a s podporou kodeku aptx, ale potíže s ním byly poměrně časté. À propos aptx. To slouží k přenosu kvalitnějšího zvuku přes Bluetooth a hovoří se o něm v duchu „jako z CD“.

 

Aplikace BenQ Audio toho moc neumí a hlavně s audiem nemá nic společného! Nepracovalo dokonce ani přepínání mezi režimy DSP procesoru…

 

Volně stažitelná Aplikace BenQ Audio má dělat následující, cituji: „Ovládání usnadňuje volně dostupná aplikace BenQ Audio pro systémy Android verze 4 nebo vyšší a iOS verze 7 nebo vyšší. S její pomocí lze přepínat mezi režimy ekvalizéru, sledovat stav baterie, nastavit automatické vypnutí reproduktoru, či ji využít jako samotný přehrávač s možností ovládání hlasitosti, vytvoření vlastního playlistu apod.“

Bohužel v mém případě takovéto možnosti nenabízela a ani se tak nechovala. Jediné, co jsem mohl udělat, bylo sledovat stav akumulátoru a vidět jaký zvukový režim DSP procesoru je nastavený. Přepínat mi ho sice dovolila, ale na zvuku se to neprojevovalo, takže předpokládám, že ani tohle nefunguje.

Zvukové režimy jsou tři a při přepnutí byly poměrně dobře rozlišitelné: Pure (prakticky bez úprav – v něm jsem většinou jel, napájecí tlačítko svítí zeleně) podle výrobce „minimálně ovlivňuje ekvalizér“, Warm (teplý, svítí červeně) mírně zdůrazňuje basy a Vivid (živý, svítí modře) zvýrazňuje hlasy a nástroje jako je kytara nebo saxofon.

I tady je vidět poněkud zvláštní přístup BenQ. Pojmenovat zvukový režim „Pure“, tedy „čistý“ a pak k němu napsat, že Pure „minimálně ovlivňuje ekvalizér“ mi tak nějak nesedí a je to škoda. Toto a další dosti zásadní opomenutí bohužel brání dát Trevolo vyšší hodnocení, což je skutečně škoda!

Trevolo hraje v základní roztažené podobě i v podobě sklopené a dokonce může pracovat i položeno na boku, ale zvuk v tomto okamžiku nestojí za nic a je v něm slyšet i ozvěna. Nejlepší zvuk tak byl v roztažené podobě, která je i podobou základní. Stav akumulátoru, resp. úroveň těsně před jeho úplným vybitím, ho nijak neovlivňuje.

A ještě něco: Na rozdíl od běžných malých Bluetooth reproduktorů, které jsou určeny spíše pro osobní zvuk, tady ozvučíte i pomalu dvacetimetrovou místnost a zvuk je stále nebývale čistý a jasný. Škoda, přeškoda, že Trevolo není dotažené. Bylo by podstatně pohodovější.

 

Tabulka vlastností

Číst 5086 krát Naposledy změněno pondělí, 17 srpen 2015 17:51

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.