pondělí 27 květen 2024
Text Size

HDMI: základ moderní spotřební elektroniky

V září 2013 byla uvedena radikálně upravená verze rozhraní HDMI (konektor jako takový zůstal tvarově stejný). To ostatně vyjadřuje už jeho název, který z předchozí 1.4 poskočil rovnou na 2.0.

 

Konektor a kabely HDMI verze 1.4 (High Definition Multimedia Interface, tj. multimediální rozhraní pro vysoké rozlišení) se objevily v roce 2009 především kvůli 3D. Nicméně pro přenos obrazu ve 3D kabel HDMI 1.4 vůbec nepotřebujete. Osobně testuji takovéto televizory s kvalitním kabelem Philips 1.3a bez jakýchkoli problémů už od samého počátku virtuálního 3D obrazu. 

 

HDMI STRUČNĚ: v rubrice Co je to (odkaz se otevírá do téhož okna). 

 

Od předchozí verze se HDMI 1.4 lišil především samostatným kanálem pro Ethernet (LAN) a samostatným kanálem pro zpětnou zvukovou komunikaci HDMI ARC (Audio Return Channel), který dovoluje ovládat hlasitost televizoru ze zařízení připojeného přes HDMI. Lišil se ale ještě jednou věcí a na to verze 1.3 už opravdu nestačí. Přidána totiž byla podpora dvou rozlišení Ultra HD:  3 840 x 2 160 bodů (24, 25 a 30 sn./s) a nepatrně vyššího, 4 096 x 2160 bodů, 24 snímků za sekundu (více o Ultra HD zde: Co je to rozlišení Ultra HD), odkaz se otevírá se do nového okna. 

HDMI (CEC) je tzv. společné ovládání typicky televizoru a dalšího napojeného přístroje, jako je set-top box, přehrávač disků BD, atd. Původně: ovládat přes konektor HDMI (dálkovým ovladačem televizoru) všechna takto napojená zařízení (nefungovalo to a bylo to navíc hodně pomalé). Dnes: funkčnější, ale příkazová sada byla velmi výrazně omezena. Jde zejména o hlasitost, zapnutí/vypnutí a přepnutí vstupu/výstupu (některé přístroje mohou mít ještě méně funkcí). HDMI (CEC)¨opět musí podporovat obě zařízení a nedá se dopředu říci, zda vše klapne, či nikoli.

A HDMI 2.0? Radikální změny se týkají především Ultra HD s vyšší snímkovací frekvencí 60 Hz, tedy až 60 snímků za sekundu (zatím je podporováno max. 30) a výrazně vyšší datové propustnosti (až 18 Gb/s). Mimochodem verze HDMI 1.0 uvedená koncem roku 2002 měla maximální přenosovou rychlost 5 Gb/s…

Drobnostmi, alespoň ze současného pohledu, je u HDMI 2.0 až 32 podporovaných zvukových kanálů, naopak velice zajímavá je přímá podpora formátu 21:9 ve kterém již několik let nabízí své vrcholové televizory značka Philips a který podstatně lépe než 16:9 vystihuje tzv. filmový formát. 

 

HDMI 2.1 – má rychlost až 48 Gb/s, podporuje i dynamické HDR (třeba HDR10+) a s rozlišením jde ještě dále, protože nabízí Ultra HD až do 10K a režimy jako 4K, 120 Hz či 8K, 60 Hz.

 

Všechny verze HDMI jsou zpětně kompatibilní a jsou kompatibilní i se zařízeními s rozhraním DVI (existují adaptéry). HDMI je tak vlastně DVI, které má přidánu podporu audia, barevného prostoru YUV a mj. i CEC. Konektor je také významně menší.

 

Další informace v článku na Televizním webu (2018): Společné ovládání set-top boxu a televize přes HDMI (CEC)? Slibovalo mnohé, nabízí však málo

Na Wikipedii naleznete informace k tomuto rozhraní zde (odkaz se otevírá do nového okna).

Další informace k HDMI 2.0 se také můžete dozvědět na oficiálních stránkách organizace HDMI zde (odkaz se otevírá do nového okna).

Zde si můžete stáhnout i prezentaci k uvedení HDMI 2.0 (nové okno, dále formát PDF, mj. angličtina). 

  

A ještě poznámka: konektorů HDMI je několik typů, přičemž standardem je konektor na níže uvedeném snímku, který se zabudovává do televizorů, Blu-ray přehrávačů, herních konzolí atd. Existují ale i redukce z jiných konektorů. To už je ale jiný příběh.

 

 

 

Číst 5533 krát Naposledy změněno čtvrtek, 28 květen 2020 15:53

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.