úterý 9 březen 2021
Text Size

HDMI: základ moderní spotřební elektroniky

V září 2013 byla uvedena radikálně upravená verze rozhraní HDMI (konektor jako takový zůstal tvarově stejný). To ostatně vyjadřuje už jeho název, který z předchozí 1.4 poskočil rovnou na 2.0.

 

Konektor a kabely HDMI verze 1.4 (High Definition Multimedia Interface, tj. multimediální rozhraní pro vysoké rozlišení) se objevily v roce 2009 především kvůli 3D. Nicméně pro přenos obrazu ve 3D kabel HDMI 1.4 vůbec nepotřebujete. Osobně testuji takovéto televizory s kvalitním kabelem Philips 1.3a bez jakýchkoli problémů už od samého počátku virtuálního 3D obrazu. 

 

HDMI STRUČNĚ: v rubrice Co je to (odkaz se otevírá do téhož okna). 

 

Od předchozí verze se HDMI 1.4 lišil především samostatným kanálem pro Ethernet (LAN) a samostatným kanálem pro zpětnou zvukovou komunikaci HDMI ARC (Audio Return Channel), který dovoluje ovládat hlasitost televizoru ze zařízení připojeného přes HDMI. Lišil se ale ještě jednou věcí a na to verze 1.3 už opravdu nestačí. Přidána totiž byla podpora dvou rozlišení Ultra HD:  3 840 x 2 160 bodů (24, 25 a 30 sn./s) a nepatrně vyššího, 4 096 x 2160 bodů, 24 snímků za sekundu (více o Ultra HD zde: Co je to rozlišení Ultra HD), odkaz se otevírá se do nového okna. 

HDMI (CEC) je tzv. společné ovládání typicky televizoru a dalšího napojeného přístroje, jako je set-top box, přehrávač disků BD, atd. Původně: ovládat přes konektor HDMI (dálkovým ovladačem televizoru) všechna takto napojená zařízení (nefungovalo to a bylo to navíc hodně pomalé). Dnes: funkčnější, ale příkazová sada byla velmi výrazně omezena. Jde zejména o hlasitost, zapnutí/vypnutí a přepnutí vstupu/výstupu (některé přístroje mohou mít ještě méně funkcí). HDMI (CEC)¨opět musí podporovat obě zařízení a nedá se dopředu říci, zda vše klapne, či nikoli.

A HDMI 2.0? Radikální změny se týkají především Ultra HD s vyšší snímkovací frekvencí 60 Hz, tedy až 60 snímků za sekundu (zatím je podporováno max. 30) a výrazně vyšší datové propustnosti (až 18 Gb/s). Mimochodem verze HDMI 1.0 uvedená koncem roku 2002 měla maximální přenosovou rychlost 5 Gb/s…

Drobnostmi, alespoň ze současného pohledu, je u HDMI 2.0 až 32 podporovaných zvukových kanálů, naopak velice zajímavá je přímá podpora formátu 21:9 ve kterém již několik let nabízí své vrcholové televizory značka Philips a který podstatně lépe než 16:9 vystihuje tzv. filmový formát. 

 

HDMI 2.1 – má rychlost až 48 Gb/s, podporuje i dynamické HDR (třeba HDR10+) a s rozlišením jde ještě dále, protože nabízí Ultra HD až do 10K a režimy jako 4K, 120 Hz či 8K, 60 Hz.

 

Všechny verze HDMI jsou zpětně kompatibilní a jsou kompatibilní i se zařízeními s rozhraním DVI (existují adaptéry). HDMI je tak vlastně DVI, které má přidánu podporu audia, barevného prostoru YUV a mj. i CEC. Konektor je také významně menší.

 

Další informace v článku na Televizním webu (2018): Společné ovládání set-top boxu a televize přes HDMI (CEC)? Slibovalo mnohé, nabízí však málo

Na Wikipedii naleznete informace k tomuto rozhraní zde (odkaz se otevírá do nového okna).

Další informace k HDMI 2.0 se také můžete dozvědět na oficiálních stránkách organizace HDMI zde (odkaz se otevírá do nového okna).

Zde si můžete stáhnout i prezentaci k uvedení HDMI 2.0 (nové okno, dále formát PDF, mj. angličtina). 

  

A ještě poznámka: konektorů HDMI je několik typů, přičemž standardem je konektor na níže uvedeném snímku, který se zabudovává do televizorů, Blu-ray přehrávačů, herních konzolí atd. Existují ale i redukce z jiných konektorů. To už je ale jiný příběh.

 

 

 

Číst 3785 krát Naposledy změněno čtvrtek, 28 květen 2020 15:53