neděle 21 duben 2024
Text Size

Dobíjení bez drátů začíná být realitou

Po nějaké době teorie, nějaké době drahé (hodně drahé) praxe to nyní vypadá, že bezdrátové dobíjení přichází nejen k technologickým průkopníkům, ale i k obyčejným smrtelníkům.  

Foto: Ikea

 

Mám tu dvě naprosto odlišné tiskové zprávy. První od „Samsung Electronics a Ikea of Sweden“, druhá od české Ikei. Obě se věnují bezdrátovému dobíjení, ale každá říká něco jiného. 

Posuďte sami, protože budu citovat.

 

„Samsung Electronics a Ikea of Sweden rozšíří možnosti nabíjení Samsung Galaxy S6 a S6 edge v domácím prostředí nebo v práci pomocí Wireless Power Consortium (WPC).“

 

„Ikea si vybrala pro novou kolekci výrobků pro bezdrátové nabíjení technologii Qi [chi], jelikož jde o nejrozšířenější standard bezdrátového nabíjení pro chytré telefony na světě a zároveň o standard, který nejlépe vyhovuje našim vysokým nárokům na kvalitu. Jakýkoli telefon, který podporuje technologii Qi (dnes jsou to Google Nexus, HTC, Samsung, Nokia) se začne automaticky nabíjet, jakmile ho umístíte na některý z výrobků Ikea umožňujících bezdrátové nabíjení.“

 

 

Dobíjecí podložky Ikea Qi.

 

Třetí zpráva o bezdrátovém dobíjení dorazila se zprávou o uvedení telefonů Samsung S6 a S6 edge a říká, že oba nové mobily zvládají technologie bezdrátového nabíjení WPC a PMA (o Qi ani slovo) a že… „spolupracují s jakoukoliv bezdrátovou podložkou na trhu, která podporuje normy WPC a PMA.“

 

Skutečný stav se následně nepodařilo zjistit ani u jedné ze stran, ale nová řada nábytku značky Ikea, by dobíjení bez drátů podporovat určitě měla, a to je rozhodně dobrá zpráva. Mimochodem základ k bezdrátovému přenosu energie položil už „srbský“ génius Nikola Tesla, který se ovšem narodil v Chorvatsku v Rakouském císařství, které bylo následně přeměněno na známější Rakousko-Uhersko. 

A od doby kdy se narodil a konec konců i zemřel (1856-1943), už uplynulo hodně vody

Nyní, v roce 2015, dokáže moderní kolekce značky Ikea, která se i u nás začne prodávat v průběhu dubna, proměnit noční stolek, lampu nebo pracovní stůl v dobíjecí stanici. 

Potíž je jen s těmi zapeklitými standardy… 

Jak jsem se zmiňoval, Ikea zvolila Qi, ale protože jde o přemýšlivou firmu, pro telefony, které s touto technologií nejsou kompatibilní, hodlá nabízet speciální kryty zvané klasicky malebně „Vitahult“. 

Ty se připevní na mobil budou v sobě obsahovat tzv. Qi cívku“, takže dovolí přístroj bezdrátově nabíjet i přes tento systém.

V každém případě tu teď máme (zdánlivě)…

  • PMA, 
  • Qi, 
  • WPC.

Zdánlivě máme, jak to tak vypadá…

 

Ikea Qi přímo do desky stolu do standardního otvoru pro protažení kabelů. Výtečný nápad!

Bezdrátové dobíječky se už dnes běžně prodávají (ceny těchto oznámeny ještě nebyly) a takto dobíjet uměl například už i Samsung Galaxy S4 či novější iPhone. Uměly to například i některé telefony Nokia i když ty – jak je jejich zvykem – dříve používaly cosi vlastního. Dnes ale – jak se zdá – nejvíce frčí právě Qi i když PMA je populární také. 

A WPC, které nám v tiskové zprávě uvedl Samsung jako druhý standard? Nejspíše drobný omyl, protože právě od něj pochází technologie Qi, jak píše Wikipedie. A potvrzují to i firemní stránky Wireless Power Consortium (WPC), takže už začínáme být doma! Ostatně tady najdete i produkty, které tento systém podporují. 

Ve finále tu tak vlastně máme PMA a „WPC Qi“ i když existují i jiné systémy bezdrátového dobíjení. Mimochodem nepřipomíná vám Qi prosté „či“ („chi“), tedy čínské slovo pro životní energii? A také jisté písmeno řecké abecedy? 

Jak vidíte, vše je propojeno…

 

 

Bezdrátové dobíjení přes lampu Ikea. Jen ten křížek jsem nepochopil. I v kroužku, nebo rovnou nějak elegantně vyvedený nápis Ikea by byl přece o dost lepší. Tohle vypadá hodně humpolácky!

 

Číst 5604 krát Naposledy změněno neděle, 07 červen 2015 04:29

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.