pátek 14 červen 2024
Text Size

Couváme z Číny. Sláva, i když bohužel…

Poslední krize nás zjevně příliš nepoučila a vše je nejen tak nějak pomalé, ale hlavně se odchod často děje ze špatných důvodů! Nicméně podle průzkumu společnosti Gartner… Foto: Changhong

 

Třetina největších hráčů globálních dodavatelských řetězců přesunula své aktivity z Číny, nebo tak hodlá v nejbližší době učinit. Bohužel primárními důvody hledání alternativ jsou rostoucí celní náklady a snaha o vyšší odolnost proti výpadkům. Takže to s touto koronavirovou krizí má jen málo společného.

Společnost Gartner průzkum uskutečnila mezi 260 největšími společnostmi z oblasti dodavatelských řetězců, a to v době mezi únorem a březnem 2020. Výsledkem je, že 33 % z nich už své aktivity, včetně výrobních, mimo Čínu přesunulo, nebo tak plánuje učinit během příštích dvou až tří let.

„Globální dodavatelské řetězce zaznamenaly otřesy již dlouho před nástupem pandemie Covid-19,“ vysvětluje Kamala Raman, ředitelka výzkumu Gartner Supply Chain Practice. „Již v letech 2018 a 2019 upozornila obchodní válka mezi USA a Čínou lídry dodavatelských řetězců na slabiny jejich globalizované dodavatelské sítě a vedla k pochybám o vhodnosti výrazně outsourcovaných, koncentrovaných a provázaných sítí. Výsledkem je nové zaměření na odolnost dodavatelských řetězců a úvahy o výrazněji regionálně uspořádané výrobě. Je to ale změna, která něco stojí.“

Plná čtvrtina respondentů také uvádí, že již uskutečnila regionalizaci či lokalizaci výroby, tak aby ji posunula blíže k místu poptávky. Přestože regionální dodavatelské řetězce mohou být dražší, neboť do ekosystému přibývají další hráči, nebo roste jeho celková složitost, umožňují zároveň omezit prodlevy a výpadky, pokud nastane nějaký otřes nemluvě o tom, že mnoho podniků nejen v Evropě bude muset zvážit nové druhy automatizace ve výrobních provozech tak, aby bylo možné snížit cenu regionální či domácí výroby. Někdy lze také zvolit kompromis – například výrobu dílů v Asii a  finální montáž blíže zákazníkovi.

 

Číst 1730 krát Naposledy změněno středa, 08 červenec 2020 23:24

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.