pondělí 27 květen 2024
Text Size

Co je to OLED?

OLED (Organic Light-Emitting Diode) je technologie displeje postavená na diodách, které vyzařují (emitují) světlo organicky. Stejně jako odvozené (marketingové názvy typu AMOLED, Super OLED, Super AMOLED atd.

 

Takovýto displej tudíž nepotřebuje podsvícení, ať už běžnými LED diodami či trubicemi, a tak může být velice tenký. I jeho reakční doba je hodně nízká a v podstatě srovnatelná s plazmovou obrazovkou. Oproti tradičnímu LCD je tak nesrovnatelně rychlejší. 

OLED displeje dnes nacházíme nejčastěji ve fotoaparátech a v mobilních telefonech (i tzv. AMOLED) a už několik let se o nich také mluví jako o technologii televizní obrazovky budoucnosti.

Technologie se dříve potýkala s velmi vysokými výrobními náklady a problémy ve výrobě jako takovými. Ty už jsou v současnosti vyřešeny a od roku výroby 2016 včetně (obrazovka od 5. generace výše), už výrobce panelů, společnost LG, hovoří o „ověřené životnosti“ 30.000 hodin.

To při sledování 5 hodin denně znamená životnost 20 let.

Displeje tohoto typu se vyznačují tzv. ulpíváním obrazu, který je tak zapotřebí z času na čas čistit od artefaktů. To se jednak dělá automaticky po uvedení televizoru do pohotovostního režimu (TV OLED nikdy nevytahujte ze zásuvky, tak maximálně při odjezdu na dovolenou!) a jednak – výrobce od výrobce – manuálně přes menu nastavení. Někteří výrobci tento problém řeší dvojím plně automatizovaným systémem. Jednak krátkým čistěním po uvedení do pohotovostního režimu a jednak dlouhým (i přes hodinu) čistěním po určitém počtu provozních hodin.

Více najdete v článku „Jak se starat o obrazovku typu OLED“ (externí odkaz, nové okno)

Více se o principu OLED dozvíte na Wikipedii zde (čeština, externí odkaz se otevírá do nového okna). 

Přispějte na provoz Wikipedie. (externí odkaz se otevírá do nového okna)

 

Číst 6362 krát Naposledy změněno pátek, 09 říjen 2020 11:13
Více z této kategorie: Co je to LTE  »

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.