neděle 21 duben 2024
Text Size

Co je to USB PD a Qualcomm Quick Charge (QC, QuickCharge)

USB PD – Power Delivery – i Qualcomm QC (Quick Charge) představují dobíjení kompatibilních zařízení s konektorem USB-C (pouze) zvýšenou rychlostí a s použitím vyššího výkonu (watt). Zpravidla jde o mobilní telefony a tablety, objevuje se ale také více notebooků, který tento systém rychlodobíjení podporují, nebo třeba „chytrých“ hodinek a powerbank. Foto: Sencor

 

Pokud zařízení není kompatibilní s tímto systémem a připojíte ho ke konektoru podporujícím rychlodobíjení, bude se dobíjet běžnou rychlostí, jako by bylo připojeno ke standardní dobíječce.

Naopak kompatibilní zařízení se může například místo dvou hodin dobít třeba za polovinu, nebo i méně, záleží na konkrétním výrobku, a konkrétní dobíječce. Zatímco totiž standard USB definuje napětí 5 V a maximální odběr proudu od 500 mA do 2 A, je možné, pro dosažení vyššího toku energie do akumulátoru, použít i vyšší nabíjecí napětí. Vše tomu ale musí být uzpůsobeno, tedy mobilní zařízení, napájecí zdroj i akumulátor. Například Qualcomm QC používá 3 až 20 V.

ČTĚTE TAKÉ: Co je to USB-C (USB Type-C) se dozvíte zde (nové okno).

Jinak řečeno: pokud si budete vybírat mobilní zařízení nebo nějakou elektroniku, je dobré dnes (2020) už dbát i na to, aby jednak měla konektor USB-C a systém USB PD (nebo alespoň QC 4.0 či vyšší), aby byla kompatibilní s dobíječkami nejrůznějších výrobců.

USB PD je dítko organizace USB-IF (USB Implementers Forum) a jejím konkurentem byl zejména systém Qualcomm Quick Charge (QC) společnosti Qualcomm, který podporuje čipová sada tohoto výrobce Snapdragon. QC je sice od verze QC 4.0, s PD kompatibilní, ale existuje několik dalších systémů rychlodobíjení, např. Samsung, či Oppo. Snad se ale vše časem ustálí na USB PD k němuž se přiklání i Apple.Samsung sám ale říká: „Většina chytrých telefonů Galaxy podporuje adaptivní funkci rychlého nabíjení Samsung a Qualcomm Quick Charge 2.0.“

Samsung Galaxy S20 (2020) je pak prvním mobilem, který získal certifikaci USB PD 3.0 a je tudíž kompatibilní i s QC 4.

Více se o USB PD dozvíte na Alza.cz

 

Qualcomm Quick Charge 5 – porovnání.

 

 Qualcomm Quick Charge

  • Qualcomm Quick Charge 4 (Qualcomm QC 4) byl oznámen v prosinci 2017 společně s čipem Snapdragon 835 a dodal rychlodobíjení další bezpečnostní opatření pro ochranu před přebitím nebo přehřátím akumulátoru.
  • Nejnovější je Qualcomm Quick Charge 5 (Qualcomm QC 5), který podle údajů výrobce zvládne dobít zařízení na až 50 % během 5 minut a může pracovat i s více než 100 watty. Systém nabízí nejrůznější úrovně ochrany, včetně termální a uveden byl v polovině roku 2020.

Seznam kompatibilních produktů Qualcomm QC ke stažení (externí odkaz)

Více se o Qualcomm Quick Charge dozvíte na Wikipedii zde.

Přispějte na provoz Wikipedie. 

 

 

Číst 4331 krát Naposledy změněno neděle, 09 červenec 2023 08:29

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.