pondělí 27 květen 2024
Text Size

Co je to ZigBee

ZigBee je otevřený protokol bezdrátové komunikace postavený na standardu IEEE 802.15.4 (např. Wi-Fi je IEEE 802.11) a určený pro spojení nejrůznějších nízkovýkonových zařízení typu IoT („internet věcí“), včetně průmyslové či domácí automatizace nebo třeba dokonce i „chytrého“ osvětlení. Patří do skupiny PAN (Personal Area Networks), tedy tzv. osobních komunikačních sítí. Foto: ZigBee

V Evropě využívá ZigBee bezdrátový přenos na frekvenci 868 MHz a díky tomu je odolný vůči rušení od Bluetooth, Wi-Fi, mikrovlnných trub apod. Běžný dosah řídící jednotky je udáván na 70, 100 metrů v otevřeném venkovním prostoru a max. 50 m uvnitř. Jelikož však zařízení většinou využívají sítě typu Mesh, dokáží si předat signál mezi sebou, takže čím více jich máte, tím se dosah (a prostorový rozsah) vlastně zvyšuje.

K TÉMATU: Co to je Wi-Fi…, Wi-Fi 6 se dozvíte zde (nové okno)

Zařízení využívající protokol ZigBee mohou být buď vzájemně kompatibilní, nebo tvoří uzavřený systém jako Philips Hue, resp. Philips Hue Bridge, který přes ZigBee komunikuje s napojenými světly, přičemž vy je ovládáte z mobilu aplikací přes Wi-Fi směrovač, router, na který je napojen právě nějaký zprostředkující můstek, jako zmíněný Hue Bridge.

Technologií ZigBee se zabývá tzv. Zigbee Alliance

Více se o ZigBee dozvíte na Wikipedii zde (česky).

Přispějte na provoz Wikipedie.

 

Číst 3241 krát Naposledy změněno neděle, 20 březen 2022 10:01

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.