sobota 15 srpen 2020
Text Size

Co je to ZigBee

ZigBee je otevřený protokol bezdrátové komunikace postavený na standardu IEEE 802.15.4 (např. Wi-Fi je IEEE 802.11) a určený pro spojení nejrůznějších nízkovýkonových zařízení typu IoT („internet věcí“), včetně průmyslové či domácí automatizace nebo třeba dokonce i „chytrého“ osvětlení. Patří do skupiny PAN (Personal Area Networks), tedy tzv. osobních komunikačních sítí. Foto: ZigBee

V Evropě využívá ZigBee bezdrátový přenos na frekvenci 868 MHz a díky tomu je odolný vůči rušení od Bluetooth, Wi-Fi, mikrovlnných trub apod. Běžný dosah řídící jednotky je udáván na 70, 100 metrů v otevřeném venkovním prostoru a max. 50 m uvnitř. Jelikož však zařízení většinou využívají sítě typu Mesh, dokáží si předat signál mezi sebou, takže čím více jich máte, tím se dosah (a prostorový rozsah) vlastně zvyšuje.

K TÉMATU: Co to je Wi-Fi…, Wi-Fi 6 se dozvíte zde (nové okno)

Zařízení využívající protokol ZigBee mohou být buď vzájemně kompatibilní, nebo tvoří uzavřený systém jako Philips Hue, resp. Philips Hue Bridge, který přes ZigBee komunikuje s napojenými světly, přičemž vy je ovládáte z mobilu aplikací přes Wi-Fi směrovač, router, na který je napojen právě nějaký zprostředkující můstek, jako zmíněný Hue Bridge.

Technologií ZigBee se zabývá tzv. Zigbee Alliance

Více se o ZigBee dozvíte na Wikipedii zde (česky).

Přispějte na provoz Wikipedie.

 

Číst 139 krát Naposledy změněno úterý, 09 červen 2020 14:32
Pro psaní komentářů se přihlašte