pátek 14 červen 2024
Text Size

Kupujeme tablet

Sedmičky, osmičky, desítky, lepší displej, horší displej, dětské i „dospělé“, malé i velké… Nemáte pocit, že se v tom tak nějak nevyznáte? To nevadí. Probral jsem se současnou nabídkou za vás, řadu z nich vyzkoušel a tady je první speciální téma digirevue.cz. Doufám, že vám pomůže se v tabletech lépe orientovat a tudíž snadněji najít ten pravý. 

foto: Acer, Apple, Gogen, Lenovo, Samsung

AKTUALIZOVÁNO 3. 3. 2014: podle dnešní zprávy společnosti Gartner Media, bylo v roce 2013 celkově prodáno 195,4 mil. kusů tabletů, tj. o 68 % více, než v roce 2012. Prodeje tabletů s operačním systémem Android meziročně vzrostly o 127 %, takže zaujímá první místo s tržním podílem 62 %.

Tablety nás obklíčily, ale tablety nás nezničí. Naopak! Jsou to úžasní pomocníci a dobré na tom je, že se už objevily i verze pro předškolní děti. Dotykové ovládání má totiž zjevně budoucnost (na hlasové si musíme ještě počkat – zvláště pro češtinu) a děti se s ním budou střetávat stále častěji. 

 

Jen pro zábavu? Ne, zcela

Hodně se hovoří o tom, že tablety jsou jen pro zábavu. Je to pravda, ale dnes už to tak zcela neplatí! Právě v souvislosti s modely pro předškolní děti a nově uváděnými aplikacemi pro ty školní se tablety začínají z role prakticky výhradně zábavního prostředku posouvat i do role prostředku pro výuku a poznání, což je čím dál zřejmější. Tablet je navíc mnohem operativnější, než notebook a pro řadu dětí (i dospělých) lépe ovladatelný a tak i pochopitelnější. Výuka na něm navíc bude nejspíše i zábavnější.

Typicky však tablet stále slouží především pro surfování po internetu, ke sledování filmů a dalšího zábavního obsahu a také ke komunikaci s přáteli a rodinou. À propos dnes už je možnost rozšíření o bezdrátové hands-free podporující telefonování přes Skype o dost častější, než třeba před roky, dvěma, takže ho dobře můžete využít i takto. A pokud chcete, nemusíte mít pouze tablet připojitelný jen přes Wi-Fi. Na českém trhu se minulý rok objevilo podstatně více tabletů připojitelných i do běžné GSM sítě, resp. sítí 3. a dalších generací, takže on-line můžete být neustále. Jen si dejte pozor na to, že hodně jich je určeno jen pro data jako takové. Klasické mobilní telefonování nabízejí pouze některé. 

 

Acer Iconia A1-830 nabídne za 4.990 Kč (ke koupi od března) nejspíše hodně. Vedle stylového designu a IPS displeje s úhlopříčkou 20,1 cm (7,9") a rozlišením 1 024 x 768 bodů i zadní kryt z hliníku a kovový (!) vnitřní rám.


 

Univerzální nebo cílenější?

Obecně vzato se dá říci, že ty nejlevnější tablety budou spíše cílenější a zaměřené tudíž na činnosti typu surfování po internetu, čtení knih, přehrávání jednoduchých filmů typicky v nízkém rozlišení či komunikaci po sociálním sítích (hands-free pro Skype, drátové i bezdrátové, nejspíše podporovat nebudou). 

S vyšší cenou pak roste nejen výkon, ale i univerzálnost a také výbava. To se však netýká typicky konektoru HDMI, ani zdaleka není přítomen všude, resp. ho najdete napříč cenovými relacemi už od té nejnižší. Musíte na to ale myslet a takovýto stroj někdy vysloveně hledat. 

Univerzálnost znamená použitelnost pro co nejvíce aplikací od těch filmových, přes ty běžné, třeba naučné či výukové, až po ty herní. V podstatě se dá říci, že vám snad vždy budou fungovat aplikace typu čtečka elektronických knih (zkuste výtečný Cool Reader), přehrávač videa (za to stojí především MX Player) a také Google Chrome či nějaký jiný webový prohlížeč. 

Snad vždy budou také pracovat jednoduché hry typu šachy (zkuste Chess Free či třeba Reversi Free) nebo zábavná Mouse a také výukové programy či programy zábavně výukové, jako například Perfect Piano. 

 

Pamatujte ale na to, že vždy záleží i na tom, zda je daná aplikace kompatibilní s hardwarem vašeho tabletu. To bohužel zjistíte až v okamžiku, kdy se připojíte k obchodu s aplikacemi Google Play a vyběhne vám konkrétní nabídka pro konkrétní zařízení. 

 

Ani při vysoké ceně tabletu naopak nemáte zaručenu podporu přehrávání videa přes technologii Adobe Flash. Ta vyskytuje se jen zřídka a je dosti proměnlivá. Dnes funguje a po zítřejší aktualizaci už nemusí. 

Nejinak je tomu s přehráváním videa ve vysokém rozlišení HD Ready či Full HD. Ne, že by například přes MX Player nepracovalo, ale u levnějších a méně výkonnějších strojů bude nejspíše trhané nebo hodně trhané. 

Největší bolení hlavy vám obstará situace, kdy nechcete investovat příliš a požadujete co nejvyšší univerzálnost. Často pak musíte z něčeho slevit. A jak připomínám dále, v tomto okamžiku se vyplatí říci si „na co já ho vlastně potřebuji nejvíce…“.

 

 


Samsung Galaxy Tab3 Lite (6.090 Kč) s displejem o úhlopříčce 17,8 cm (7ʺ) a dvoujádrovým procesorem s taktem 1,2 GHz se chlubí i tenkým a odlehčeným designem a dlouhou provozní dobou při přehrávání videa až (8 h).

 

 

Nezapomeňte na předškoláky!

Dětské tablety minulý rok vstoupily i do pokojů dětí předškolního věku. Nebojte se jich! Jsou veskrze užitečné a pokud zakoupíte ty opravdu dětské, budete mít na tabletem kontrolu (podle modelu třeba i naprostou!). 

Mezi první uvedené patřily Gogen MaxPad7 a Samsung Galaxy Tab3 Kids. Dnes už jich na trhu vícero a dívat se především musíte na to, jak mají oddělen dětský a rodičovský režim a jak snadno – či jak komplikovaně – se mezi ním přepíná. 

U Samsung Galaxy Tab3 Kids, což je svým charakterem tablet střední třídy, je rodičovská kontrola skutečně naprostá, a to včetně adresářů do kterých umisťujete například video. 

U Gogen MaxPad7 je nepatrně horší (tady si musíte hlídat adresáře s multimédii, protože jsou sdílené), ale zase vás přijde na polovinu. 

Vždy kupujte dětský tablet se silikonovým obalem (pokud není v ceně), protože nejspíše bude muset snést trochu tvrdší zacházení. Silikonový obal ho nejen zatraktivní (na výběr je několik barev), ale hlavně ochrání o dost více a předškolák má delší dobu na to, naučit se s ním zacházet citlivěji. 

A co ještě by měl dětský tablet splňovat? Měl by být ideálně vybaven nějakými českými aplikacemi, resp. některými aplikacemi v češtině, nebo by měl mít aplikace natolik samovysvětlující, že žádný jazyk nepotřebují. Jako například Create (omalovánky) dodávané k Samsung Galaxy Tab3 Kids.

A ještě drobnost: výkon tabletu nejvíce oceníte, až bude pracovat v rodičovském režimu. Nijak bát se ho nemusíte – tablet v něm funguje zcela stejně jako by dětský režim ani neznal. 

 

 

Dětský tablet Gogen MaxPad7 doprovází Ája a Maxipes Fík a je opravdu šikovný. Sami si vyberete co dětem povolíte a v základu dostanete výborné české aplikace jako například Dopravní výchovu či Animovanou první pomoc.

 

 

Na pomezí...

Na pomezí mezi tabletem a telefonem stojí tzv. phoblet, tedy malý zpravidla šesti či sedmi palcový tablet kombinovaný s mobilním telefonem. Ale pozor! Tento segment teprve začíná a tak jde často vlastně jen o tablety s podporou mobilní komunikace Nemusí tudíž vždy zvládat tradiční hlasové hovory via GSM, ale může být zaměřen pouze na datovou komunikaci, což platí i o tabletech rozměrnějších podporujících 3G apod. 

„Phoblety“ najdete v cenách od zhruba 4.500 Kč výše a na trhu už jich je docela dost. Pokud trváte na podpoře tradičního „hlasu“ vybírejte opatrně, dobře si vše prověřte a ptejte se po tom, zda „telefono-tablet“ opravdu podporuje i běžnou SIM kartu pro obyčejné telefonování.

Takováto kombinace má pochopitelně své výhody i nevýhody. K těm druhým počítejte především větší rozměry a tudíž i pro řadu lidí horší držení v dlani, což je někdy pomalu až nemožné. Nicméně pokud vám nevadí mít „velký tablet s telefonem“, typickým příkladem velice dobrého kombinovaného produktu podporujícího jak data, tak hlas je Samsung Galaxy Note vybavený micro SIM kartou. V aktuální verzi 8.0 ho zakoupíte za asi deset tisíc a nabídne vám rovněž velmi vyspělý a výkonný tablet. 

Naprostou špičkou mezi „phoblety“ pak je nedávno uvedený zakřivený LG G Flex D958 (19.990 Kč) s odolným displejem typu Gorilla Glass a vysoce sofistikovaným návrhem, který testujeme zde. (Odkaz se otevírá do nového okna.)

 

 

Samsung Galaxy Tab3 Kids nabízí propracovaný a důsledně oddělený rodičovský a dětský režim a řadu šikovných aplikací. 

 

 

Jakou velikost zvolit?

Jak už bylo naznačeno, klíčovým krokem výběru tabletu je volba úhlopříčky. Dlužno říci, že tablety šly za poslední rok s rozměry dolů, resp. těch sedmi palcových (18 cm) a menších je mnohem víc než dříve a zdá se že zákazníci (a výrobci) přicházejí na chuť kompaktnějšímu provedení. Není divu. Klasický desetipalcový tablet (25 cm) má fyzické rozměry odpovídající kilovému mini notebooku (váha je pochopitelně podstatně nižší) a moc operativní není. Zato 6ʺ (15,2 cm) či 7ʺ (17,8 cm) dáte do kapsy u kabátu nebo dámské kabelky, takže tablet (či „phoblet“) může být kdykoli po ruce. Právě tato kategorie je spolu s možná ještě osmi palci (20,3 cm) tahounem celého segmentu. 

Jak vidíte, při výběru úhlopříčky tak vlastně provádíte základní selekci mezi stupněm kompaktnosti a zpravidla také mezi nižším a vyšším (či velmi vysokým) rozlišením displeje. To ale také ovlivňuje především cena, kterou za zařízení zaplatíte. 

Nezapomeňte v této souvislosti i na to, že operační systém Android má – na rozdíl od všech verzí Windows – výtečně udělané nastavení velikosti písma a někteří výrobci (např. LG) přidávají ještě jeden, dva stupně velikosti navíc. To je rozhodně chvályhodný přístup!

 

 

Gogen TA 8500 Quad (3.990 Kč) nabízí – při rozměrech 200 x 135 x 8 mm a hmotnosti 380 gramů – LCD displej typu IPS (20,1 cm – 7,9") a čtyřjádrový procesor.

 

 

Pár postřehů před nákupem

  • Přemýšlejte nad způsobem používání tabletu. Na co ho vlastně potřebujete, jak často s ním budete cestovat apod. Přemýšlejte nad tím zvláště v okamžiku, kdy je váš rozpočet omezený. 
  • Dobře si zvolte úhlopříčku displeje – tablety se šesti, sedmi palci jsou vysloveně kompaktní a skladné a částečně to platí i o osmipalcových. Deseti palcové jsou už opravdu rozměrné, ale za to nabídnou spoustu místa na displeji a výrazně větší přehled. 
  • Potřebujete tablet na práci? Zkuste ty s Windows, které mají k dispozici i Microsoft Office, který na Android není. 
  • Nejširší nabídku, jak co do ceny, tak co do kvality a vlastností, mají tablety s operačním systémem Android.
  • Nejvíce aplikací je k dispozici pro Google Android a Apple iOS, Windows jsou zatím poměrně výrazně pozadu.
  • Dnes už nedoporučuji kupovat tablety nemající přístup na tržiště aplikací Google Play. Ceny totiž výrazně poklesly a tak se ten jediný důvod zcela vytratil.

 

 

 

iPad 2 je s cenou 9.990 Kč nejlevnější z tabletů firmy Apple. Nabídne 24,6 cm (9,7ʺ) na displeji s rozlišením 1 024 x 768 bodů, Wi-Fi, nebo verzi i s 3G, 9 mm tloušťky a 16 GB úložného prostoru, ovšem – jak je zvykem – bez mechaniky paměťové karty.

  

 

Současná nabídka

Cenově je hodně rozprostřená. Dnes tak můžete koupit tablet se čtyřjádrovým procesorem už za 3.700 Kč nicméně u těch nejlevnějších od 1.500 Kč výše, počítejte s použitelností spíše jen jako čtečka, pro jednoduché hry či práci s internetem. 

Střed nabídky se dnes pohybuje od 4.000 do 6.000 Kč, za špičku zaplatíte někdy i podstatně více než deset tisíc. 

Vždy se proto v nejnižších cenových relacích ptejte k jakému typu práce je tablet určen, resp. v čem budete omezeni. A jde jak o omezení softwarové (aplikace buď nejsou k dispozici, nebo prostě nepracují), tak omezení hardwarové; typicky nižší rozlišení displeje, absence GPS a Bluetooth, pouze 512 MB paměti RAM (tady je čím více, pochopitelně lépe) atd. 

K softwarovým omezením nepatří ani tak nižší verze operačního systému Android (té si dnes v podstatě už nemusíte všímat), jako spíše nižší stupeň kompatibility s aplikacemi či nižší procesorový a grafický výkon nedostačující pro ty náročnější, resp. nejnáročnější hry. 

Do osmi tisíc se také vždy jedná pouze o operační systém Android, na této ceně pak startují stroje s Windows (např. Acer Iconia Tab W3-810 – 7.990 Kč), na deseti tisících se pak připojuje i Apple iOS (iPad 2, 9.990 Kč). 

Pokud si chcete udělat dobrý počáteční přehled doporučuji stránku www.euronics.cz, kde si snadno a rychle vyselektujete základní pro vás důležité parametry a vše si na závěr setřídíte i podle ceny. Výběr, resp. volby, jsou tu udělány skutečně dobře a je tady vše, co byste neměli opominout snad jen s výjimkou volby zaměření tabletu (dětský, herní…), kterou by stálo za to doplnit.

 

 

Lenovo Miix 2 (9.499 Kč) s Windows 8.1 je určeno pro práci i zábavu. Displej typu IPS má 20,3 cm (8ʺ) a rozlišení 1 280 x 800 a díky možnosti doplnit tablet o sofistikovaný dok s klávesnicí z něj uděláte prakticky plnohodnotný notebook. Sám o sobě pak váží pouze 350 gramů a dodáván je s předinstalovaným Microsoft Office Home & Student 2013.

 

 

Na co se dívat při výběru

Cenu, kterou byste za nový tablet chtěli dát, jistě znáte. Následně vás určitě zajímá jeho velikost, resp. úhlopříčka displeje, která určí jak moc bude moci být tablet po ruce. Zajímat by vás ale měla i aplikační kompatibilita. Pokud jste filmový fanoušek, zjistěte si kompatibilitu s Voyo (tablet musí podporovat přehrávání videa s licenční ochranou, což je u těch levných problém) či TopFun, pokud jste seriálový příznivce, zajímejte se například o Prima Play (k dispozici ani zdaleka není vždy). Dobrou zprávou v tomto ohledu je, že aplikace ČT (iVysílání, ČT24, ČT Sport) ve většině případů pracují, jak jsem si mnohokrát ověřil (týká se to i mobilních telefonů). 

Pokud jste herní fanda, dívejte se po vysokém výkonu procesoru a ideálně nějaké lepší „grafice“. A připravte si také nejspíše více peněz i když už se objevují tablety vysloveně mířící do tohoto segmentu – viz test Pipo U2 (odkaz se otevírá do nového okna).

Univerzální tablet jste dříve mohli najít typicky ve střední cenové relaci, dnes už i v nižší střední pod pět tisíc korun a patří sem i nejnovější Gogen TA 8500 Quad (3.990 Kč), který je rozhodně povedeným kouskem!

Pokud nechcete investovat do tabletu moc peněz, vybírejte ho podle toho, k čemu ho budete nejčastěji používat. Jak ale vidíte výše, dnes už nemusíte mezi univerzálností a cenou dělat tak velký kompromis. I výrobky pod pět tisíc mohou nabídnout širokou aplikační kompatibilitu a solidní výkon i vlastnosti. 

 

 

 

Číst 7521 krát Naposledy změněno středa, 14 květen 2014 13:47

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.