pátek 14 červen 2024
Text Size

Vířivka osvěží, aneb Malý přehled toho nejlepšího

Vířivky, nebo-li vířivé či masážní vany, nebo také vířivé bazény, se objevily po roce 1990 jako další vymoženost „zkaženého Západu“. A jako všechno v tehdejší době, se nejprve objevily ty kvalitní, resp. nejkvalitnější. A co je větším synonymem masážní vany než slovo „jacuzzi…“  

Foto: archiv autora

 

Video o hydroterapii přímo od Jacuzz najdete zde (externí odkaz, nové okno, angličtina).

 

Především je třeba vyvrátit zažitou „pravdu“ o tom, že kvalitní vířivka musí co nejvíce trysek. Uvědomte si, že čím více má trysek, tím náročnější je údržba. Pokud se o takovýto značný počet stará jediné čerpadlo, může to dokonce dopadnout i špatně. Například Jacuzzi Opalia určená pro dva a do koupelny má jeden motor a pouhých šest trysek. Ani tady ovšem nechybí propracovaný systém bublinkové koupele, které se ve vaně nevytvářejí  „milionem“ malých trysek, ale připravují se – velice chytře – mimo ni! Výsledkem je minimální údržba i poruchovost, což mohu potvrdit z vlastní zhruba pětileté praxe. 

Jacuzzi, jako tradiční značka vlastníci více než sto patentů z této oblasti, vyrábí jak venkovní, tak zejména vnitřní vířivky, včetně přelomové specialitky jménem Walk-in Bathtubs ke které se ještě dostaneme. Vedle ní je hitem dneška i vířivka se slanou vodou a zejména možnost některé z nich ovládat přes mobil či tablet. Vířivka je pak v podstatě připojena k internetu a řídí se buď prostřednictvím webového rozhraní, nebo přes aplikaci typicky pro Android či iOS. 

Například ovládání onSpa od společnosti Arctic Spas dovoluje nejen zapínat světla a vidět aktuálně nastavené parametry vířivky, včetně ohřevu a filtrace, ale můžete dokonce i pouštět a zastavovat všechna zabudovaná čerpadla. 

Poslední novinkou jdoucí v duchu doby, je pak kontrola spotřebované energie a zanedlouho přibude i automatické hlídání pH a hodnot chlóru pro výrobu slané vody v systému Arctic Spas Onzen (viz dále). Mimochodem značka Arctic Spas věnující se venkovním vířivkám má výrobu umístěnu v provincii Alberta v Kanadě, a to je hodně, ale hodně vysoko na severu. Není proto divu, že firma hovoří o tom, že její výrobky jsou schopny provozu i při -30 a více stupních Celsia! 

Uzpůsobeny jsou k tomu i tím, že mají kvalitní obvodové izolace a jednou z vychytávek je i to, že zbytkové teplo z motoru přihřívá vodu. Mě osobně je sympatický i fakt, že stejný model vířivky můžete zakoupit s jedním až pěti čerpadly a patřičně navýšeným počtem trysek. Pokud je tedy opravdu vyžadujete, Arctic Spas vám je dá, ale zároveň zabezpečí rozvod vody na nejvyšší úrovni. Navíc tu máte i doživotní záruku na vodotěsnost skořepiny vířivky a pětiletou záruku na motor. I to o něčem vypovídá!

A podle čeho poznáte kvalitní vířivku? Když to zjednoduším, můžete se orientovat podle značky, protože v této branží stále panují technologické rozdíly, resp. náskok, a také podle záruky. Osobně bych venkovní vířivku, kterou chci používat i v zimě bez celoživotní záruky na skořepinu nekoupil. V případě té vnitřní je to hodně o vkusu. Na kvalitní technologii se ale vyplatí myslet i zde, protože jestli nesnášíte mytí vany jako já Jacuzzi, je Jacuzzi…

 

Jacuzzi se vyznačuje velice jednoduchým tryskovým systémem. Je ale nebývale účinný a lehce se čistí! (Opalia - viz dále.)

 

 

Arctic Spas Onzen: už i se slanou vodou

V tomto případě nejde o masážní vanu, nýbrž o volitelné příslušenství pro libovolnou vířivku Arctic Spas, které jsou standardně dodávány s klasickým ozónem. U systému Onzen s dvouletou zárukou se pracuje se slanou vodou (koncentrace soli je 0,5 %), která vzniká elektrolýzou soli z Mrtvého moře. K dispozici je, resp. zanedlouho bude, i systém automatického hlídání pH a hodnot chlóru, takže v praxi prý postačí přečíst hodnoty a podle toho se zařídit, což je u vířivek ojedinělé.

Cena: 21.600 Kč

Další informace zde (externí odkaz, nové okno).

 

 

Arctic Spas Tundra Epic: pro velkou rodinu

Venkovní vířivka pro až sedm osob o rozměru 235 x 235 x 98 cm. Ke koupi je ve třech verzích – Signature, Legend a Epic a zabudováno může mít až 61 trysek a 5 čerpadel, přičemž verze základní – Signature – má 30 trysek a dvě čerpadla. U vany jako takové máte na výběr z devíti barev,  k dispozici je i podvodní osvětlení a několik druhů filtrace, včetně možnosti zabudovat systém Onzen. 

Cena: od 289.000 Kč

Další informace zde (externí odkaz, nové okno).

 

 

 

Jacuzzi Opalia: propracovaná nádhera

Nejkrásnější a nejpropracovanější vnitřní vířivka pro dva, jakou jsem kdy viděl. Nabídne úchvatné tvary, vysoce funkční systém s pouhými šesti (!) tryskami a prostým proudem vody i bublinkovou masáží (viz foto s tryskami výše). Nabízí ale i naprosto dokonalý systém vypouštění vody, který šetří váš čas a snižuje potřebu proplachování. K dispozici je mj. desinfekce či podhladinové osvětlení, nejnověji je pak Opalia i ve verzi dřevo/kámen a korian. Rozměry 190 x 110 x 66 cm.

Cena: od 230.000 Kč

Další informace zde (externí odkaz, nové okno).

 

 

 

Jacuzzi Walk-in Bathtubs: vířivka s dvířkami

Elegantní domácí, ale už také profesionální masážní, resp. i terapeutická vana s dvířky (viz foto v úvodu článku), kterými jednoduše projdete, zavřete za sebou a vanu s tryskami napustíte vodou. Systém vyráběný v několika velikostech využívá k činnosti patentované technologie s poměrem vzduchu a vody v tryskách 50/50 a podle výrobce napomáhá odstranit, resp. potlačit potíže typu artritida, či ischias, ale má odpomoci například i od bolesti či zánětu. Doplněna může být například i aromaterapie. Rozměry od 79 x 94 x 98 cm. 

Cena: od 145.200 Kč

Další informace zde (externí odkaz, nové okno).  

 

 

 

Hotspring Highlife collection NXT (Jetsetter): s pulzující vodou

Verze pro 3, 5 a 7 osob se vyznačuje především patentovanou technologií trysek vytvářejících dva vertikálně pulzující proudy vody po celé délce zad. Trysek je celkem 22 a obsluhuje je jeden motor. K dispozici máte bezdrátové ovládání s barevným dotykovým displejem, podvodní LED osvětlení a dokoupit můžete i bezdrátový hudební systém. Rozměry jsou v případě třímístné verze 213 x 165 x 84 cm.

Cena: od 375.900 Kč

Další informace zde (externí odkaz, nové okno). 

 

 

 

Detail trysek vířivky Hotspring Highlife collection NXT (Jetsetter)

 

 

Na co se zaměřit při výběru?

Základ jistě víte – pro kolik osob ji chcete, zda ji chcete umístit dovnitř nebo ven a zda se vám tam pochopitelně také vejde. Je tu ale pár dalších bodů na které byste se měli při výběru zaměřit.

  • Materiál vany – je hodně důležitý, ne-li nejdůležitější! Napoví doživotní záruka a také solidní značka. Neříkám, že čínské výrobky nemusí být kvalitní, ale zatím se shledáváme spíše s těmi hodně nekvalitními. Pokud je vířivka v řádu stovek tisíc, kvalita by měla být zaručena podstatně lépe, než prostou dvouletou, nebo pětiletou zárukou! Kvalitní materiál se lépe čistí, lépe odolává slunečnímu záření a také netrpí, resp. minimálně trpí, únavou. Tady se nevyplatí šetřit, a to nejen tehdy, když jde vířivka tak říkajíc ven! 
  • Trysky – můj soukromý názor je takový, že čím méně jich je, tím je to lepší. Společnost Jacuzzi vytváří bublinkovou masáž před tryskou a proto k tomu nepotřebuje žádné speciální – a miniaturní – trysky. Snad všichni ostatní to řeší právě takto a je pochopitelné, že čím více trysek je, tím je vyšší pravděpodobnost, že se s nějakou něco stane, tím složitější je také čištění. Někdy ale může být více dobře umístěných trysek užitečné a příjemné a tady je tudíž někdy třeba hledat kompromis. V každém případě si nechte předvést jak se trysky vyndávají a jak se čistí. K tomu se ale ještě dostaneme.
  • Uchycení trysek k materiálu vany – trysky (a jejich obruby) by měly jít kdykoli volně vyšroubovat a vyčistit. Pokud to nejde, doporučuji zvolit jinou vířivku. Síla je v jednoduchosti, a to platí i tady!
  • Počet čerpadel – pokud požadujete více trysek, je dobré se zamyslet nad tím, že jedno čerpadlo nemusí výkonově stačit. Kolik by jich mělo být na kolik trysek, se obecně vzato říci nedá a každý výrobce hájí něco jiného. A také mluví v jiných číslech. Bohužel já osobně s tím žádné zkušenosti nemám. 
  • Venkovní vířivka – je specifickým problémem a určitě bych se zaměřil na spotřebu energie, resp. možnost úspor a na systém filtrace; líbí se mi verze se slanou vodou – v bazénu u kamaráda je to super řešení! Zejména bych se ale zaměřil na to, do kolika stupňů (minusových…) ji vlastně můžete používat. Tedy jak kvalitní je izolace a jak vysoká je spotřeba řekněme kolem nuly, v mínus deseti a v mínus dvaceti. Pokud dodavatel neví, kolik vás bude měsíční provoz stát a bude jen mlžit, rozhodně běžte jinam! 
  • Čistění vířivky – teď nemám na mysli filtraci, pokud je zabudována, ale opravdový výplach typicky vnitřní vany v níž voda nezůstává, ale běžně se vypouští. Problém ale zůstává stejný i u vířivky, která si vodu filtruje à la bazén i když ta se čistí vysloveně jednou za čas. V každém případě si nechte předvést jak a kudy vlastně voda vytéká a kolik jí vyteče, resp. se ubezpečte, že vyteče opravdu všechna! Pokud není odtok udělán dokonale, budete s tím mít samé potíže. Nechte si také podrobně vysvětlit, jak často je třeba vířivku dezinfikovat a mějte na paměti, že existují i automatické systémy. Podle mého ale nejsou zapotřebí, pokud to nechcete mít extra pohodlné. Nechte si také ukázat jak se čistí trysky, abyste ke každé maličkosti nemuseli volat do servisu. V tomto okamžiku je samozřejmě nejlepší, pokud se trysky dají jednoduše vyšroubovat, vyčistit a zase našroubovat. Pokud to tedy vůbec jde. Osobně bych si vířivku s tryskami, které si nemohu udržovat po většinu času sám, nikdy nepořídil. 

 

V rozhodování jakou vybrat vám také mohou napovědět certifikáty renomovaných společností, jako např. TÜV, a samozřejmě také možnost si vířivku vyzkoušet, nebo se alespoň do ní posadit. To druhé by mělo být naprosto automatické! Řiďte se heslem – pohodlí je základ. Pokud se vám v ní špatně sedí, nebo se v ní zcela necítíte i při takto prosté zkoušce, rychle pryč!  

 

 

Vířivky řady Hotspring Highlife collection NXT jsou už vybavovány i dotykovým ovládáním.

 

 

Číst 6734 krát Naposledy změněno středa, 18 únor 2015 18:29

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.