pátek 14 červen 2024
Text Size

Xiaomi Mi3: prudce elegantní rychlík (test) Doporučený

Poutavě hranatý a poutavě tenký. V některých věcech ale také atypický telefon s upraveným Androidem. Číňani zjevně chtějí kráčet svou vlastní cestou. U tohoto mobilu se jim to ale povětšinou i daří. Jako jednoho z mála.

foto: autor a Xiaomi

 

Hodnocení: 80 %

pro: výkon, cena/výkon, focení prakticky bez prodlevy, solidní snímky i za méně světla, povedený design, velice rychlé dobíjení, na naprostou špičku mu chybí jen velice málo...

proti: někdy až příliš svůj (i když nadstavba rozhodně není špatná a viděl jsem podstatně horší), chybí mechanika paměťové karty, někomu bude možná chybět samostatná fotospoušť (fotoaparát by si ji určitě zasloužil!)

shrnutí: Výborný a hlavně bleskurychlý stroj s kvalitním IPS displejem a parádní cenou! Nesmí vám ovšem vadit absence paměťové karty, někdy trochu zvláštní prostředí (ovládání) a nižší aplikační kompatibilita. 

 

U nás se prodávají pouze tři barvy, nicméně na tomto snímku jsou vidět všechny a také blesk s dvojicí LED diod.

 

Sunnysoft, který mi tento prakticky plně lokalizovaný (to je nutno zdůraznit!), telefon zapůjčil, ho prodává se ve variantách stříbrná, černá a bílá. Na zápůjčku jsem dostal poslední verzi a mohu říci, že je barevně nejpovedenější o čemž se přesvědčíte zde. (Externí odkaz se otevírá do nového okna.)

Za cenu 11.490 Kč toho však nabízejí hodně všechny, ovšem na odolnost můžete zapomenout stejně, jako na nějaké lepší krycí sklo. Výkonnostně jsme ovšem na samém vrcholu a potvrzují to nejen čtyřjádrový procesor na 2,3 GHz, ale i grafická karta Ardeno. Zajímavostí je pak bohatě vybavený fotoaparát s autofokusem, funkcí panorama (jednoduché, ale vytváření je velice rychlé) a především dvěma blesky. Co však potěší nejvíce, je focení prakticky bez prodlevy! To je u fotoaparátu v mobilu, a to i u těch hodně drahých, dosti neobvyklé (vzpomeňme na problémy Samsung Galaxy S4). Video je řádově jednodušší, což se mj. projevuje na tom, že jeho kvalitu nemůžete nijak nastavit. Kupodivu ale má časosběrný záznam... 

 

Základní domácí obrazovka a k ní jedna s „čínštinou“. Pamatujte, že aplikace jsou vždy umísťovány pouze na plochu!

 

Zvláštností telefonu je absence obvyklé volby pro vstup do všech aplikací a také náhled tohoto typu. Tady jsou všechny aplikace už standardně na ploše (místy sdružené pod jednu ikonu) a pokud nainstalujete nové, umístí se sem také. 

A čím se liší od naprosté špičky? Vedle ceny, především absencí LTE (3G umí a bezproblémově – alespoň u T-Mobile) a také nejnovějšího Wi-Fi verze „ac“. Nenašel jsem také GPS podporu ruského Glonass. 

 

Kvalitní originální fotografie Mi3 se shánějí těžko, takže jsem z podivného „.com“ webu výrobce poskládal pár detailů.

 

Design, zpracování a určení

Úvodem vám zazní zvučná čínština (bohužel nepoznám, zda alespoň mandarínská) a jakmile telefon zprovozníte, uvidíte i poněkud atypické ikony aplikací. Ostatně i „stahovací roletka“ se chová jinak…

Výdech reproduktoru je na spodní straně, na zadní upoutá dvojitý blesk a nepatrně zvětšený objektiv fotoaparátu, což je v praxi znát. Všimnete si i jedné mechaniky pro kartu typu Micro SIM, kterou jako obvykle musíte „vypíchnout“ (příslušný nástroj dostanete v ceně). Všimnete si ale i další zvláštnosti – dobíječka je složena ze tří částí; kabel Micro USB-USB, samotná dobíječka plus adaptér na zásuvku. Xiaomi u nás nemá zastoupení, ale byl jsem ubezpečen Sunnysoftem, že mobily pocházejí přímo z Číny, mají vše, co české předpisy vyžadují a nechybí ani český servis. Nemusím zdůrazňovat, že firmě věřím. Jinak bych si telefon ani nepůjčoval.

A pro koho je mobil určen? Vzhledem k drobným potížím s kompatibilitou, třeba ve čtečce elektronických knih Cool Reader (jde to ale obejit), především pro ty, kdo chtějí maximální výkon za nejnižší cenu, třeba pro speciálně pro hry. A v tomto ohledu hraje Xiaomi Mi3 opravdu prim! 

A abych nezapomněl – svou solidností mě příjemně překvapilo i zpracování. Vše lícuje a sedí, takže rozhodně pochvala!

 

Co je to Bluetooth, NFC a atd. se dozvíte zde (odkaz se otevírá do nového okna). 

 

Vlevo vidíte výběr přednastavených obrazových režimů (hezká funkce!), vpravo pak perfektní nastavení softwarových tlačítek, včetně jejich podsvětlení. Mimochodem dokud jsem ho zcela nevypnul, tu tam „otravovaly“ (rušily) v aplikacích. 

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Displej typu IPS podporuje automatickou regulaci jasu a i když má výtečné pohledové úhly, hodně z boku je tendence k zatmavování, ovšem nikoli ke změně barev, vidět. Čitelnost na přímém slunci je v rámci technologie možná lehce nadstandardní. 
  • Ovládání – k dispozici jsou tři softwarová tlačítka na čelní straně, hardwarová jsou na pravém boku a jako obvykle obstarávají zapnutí/vypnutí a hlasitost. V ovládání se ale připravte na občasné specialitky, takže jsem musel tu a tam něco hledat a ne vždy se mi to i po týdenním používání dařilo zažít. Už jsem také zmínil, že chybí obvyklý náhled se seznamem všech aplikací. Všechny jsou pouze na ploše!
  • Synchronizace s Outlookem zcela chybí, spojení s počítačem bylo bezproblémové i když telefon neumí například režim „Pouze dobíjení“ běžný u „velkých“ značek. Po připojení přes USB narazíte pouze na dvě možnosti – přenos fotek a přenos všech souborů. Při jakémkoli napojeni je telefon zároveň vždy i dobíjen. 
  • Velikost a hmotnost: oproti například Samsung Galaxy S4 je o poznání větší a rozhodně nebude pro dívčí či ženskou ručku a dokonce ani pro mnohou chlapskou. Když si Mi3 navíc porovnáte se šesti palcovým „tableto-telefonem“ jako jsem to udělal já zjistíte, že je menší jen asi o centimetr, na šířku je to pak ještě méně. 
  • Doba provozu: to je tady zajímavý parametr. I přes poměrně slabý akumulátor (3 050 mAh) vydrží při běžném telefonování (pět, šest hovorů denně) zhruba dva a půl dne. Jakmile jsem ho využíval více, dostal jsem se na dva dny, resp. den a půl. Říkáte si „klasika“, ale uvědomte si výkonnost procesoru a grafiky, takže jde v rámci třídy spíše o lehký nadprůměr. Dobíjení za provozu je navíc velice rychlé – asi 2 hodiny! Při přehrávání videa mi vydržel více než dvojnásobek – necelých pět hodin, což je myslím také velice slušné!
  • Údržba je jednoduchá, na skle je sice všechno vidět, ale zbylý povrch v mém případě v bílé, se udržuje překvapivě pohodově a solidně odolává drobným, a v podstatě každodenním, snahám o poškrábání. 
  • Aplikační kompatibilita: AirAttack HD Lite (hra) – bezproblémová, Angry Birds (hra) – bezproblémová, Cool Reader (čtečka e-knih) – potíže zejména se zavedením knihy, některé volby také vypadávaly), ČT (iVysílání, ČT24, ČT Sport – TV archiv a živé vysílání) –  zlobila ČT24, video se spustilo ale prakticky okamžitě vypadlo, MX Player (videopřehrávač) – občasné samovolné výpadky, Prima (TV archiv) – nenabídne se k instalaci. Mezi standardní aplikace, které dostanete v ceně, patří Speedtest a v přehledu nastavení na stahovací roletce najdete i možnost odchycení obrazovky. 

 

Stahovací „roletka“ nabízí dvojí náhled, ale vstup do něj byl trošku kostrbatý.

 

Jaký je? Hodně zajímavý! 

Pokud si odmyslíme tu trochu čínštiny a občasné potíže s kompatibilitou u našich testovacích aplikací, máme tu určitě velice zajímavý poměr cena/výkon, a také vysoký výkon jako takový. Výborný je i po fotografické stránce i když na naprostou špičku nedosahuje. Například panoramata vytváří nebývale rychle a překvapivě dobře fotí i za ztížených světelných podmínek. Jakmile se ale setmí, nevyfotíte pomalu nic a šum rychle vystoupí na povrch, což platí o video nahrávkách. I tak toho je na prostý mobil dost!

Xiaomi Mi3 je v každém případě solidní telefon a pokud překousnete výše uvedené, plus občas speciální ovládání, dostanete „drahý hardware“ za podstatně výhodnější peníze. Navíc rozhodně nevypadá špatně a kde jsem ho měl, všude budil pozornost. Video v HD Ready přehrával bezproblémově a velice zdatně se vypořádával i s rozlišení Full HD. Pokud o něj máte zájem, doporučuji prověřit, že funguje s pro vás nejklíčovějšími aplikacemi. Škoda jen, že v ceně není nějaké odolnější sklo. Pak by byl pomalu dokonalost sama.

 

 

Tabulka vlastností

 

 

 

 

 

Číst 20213 krát Naposledy změněno pátek, 04 duben 2014 08:08

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.