pátek 19 červenec 2024
Text Size

Freecom Tough Speaker: Pomeranč nejen do koupelny (test)

„Funny“ reproduktor v odolném provedení, který díky přísavce připnete na dlaždičky, sklo nebo třeba i na plech. Nečekejte žádné „velké hraní“, tohle je především o zábavě a muzice tam, kde ji nejspíše dosud nemáte. A také o lehkosti bytí!

foto: Freecom 

 

Hodnocení: 90 %   

pro: vynikající kombinace cena/výkon, skvělá vizáž a provedení, odolnost, solidní propojitelnost přes Bluetooth (včetně např. televizoru Panasonic GT60), dobrý nápad jménem přísavka, excelentní doba provozu

proti: za dané peníze a při tom jak vypadá? Skoro nic, snad jen nějaký úsporný režim by se hodil...

shrnutí: Konečně máme na trhu odolný bezdrátový reproduktor, navíc levný i když pochopitelně také s jednoduchým zvukem vhodným zejména „pro muziku k mytí nádobí“, komornější mejdany ve dvou a přenos filmového zvuku. Pamatujte ale, že tady to hodně bude o zvukové úrovni konkrétní nahrávky a také o zvukovém výkonu vašeho telefonu. Jinak toho moc neuslyšíte.

 

Reproduktor můžete „přicucnout“ třeba i zespodu ke stolu. Vydržel mi tak dvacet minut…

 

Testoval jsem už několik takovýchto zařízení a každé mělo něco do sebe. Žádné ale nevypadalo tak dobře, tak zábavně a nebylo také ani kapku odolné. Tohle jsem si vzal sebou do koupelny a přes tři cihlové zdi jsem si něco málo poslechl, byť jsem nakonec musel otevřít dveře. Vlhko Freecomu nevadí, trocha otřesů také ne a dokonce ani trocha poskakování při pádu, protože občas jednoduchá přísavka prostě povolí. 

Za 699 Kč nic co byste měli řešit. To prostě k této ceně patří. Pokud jste si tedy stačili všimnout, že tahle audio branže poněkud zavání drahotou.

 

 

Tlačítka dovolují upravit hlasitost, spustit přehrávání hudby, nebo ji pozastavit, a také přijmout a zavěsit hovor. Tlačítkem Play pak na samém začátku spustíte spárování reproduktoru s mobilním telefonem. 

 

Design, zpracování a určení

Celý reproduktor je zalit do jednolité měkké a na omak velice příjemné silikonové vrstvy. Ta není pouze na výdechu reproduktoru, kde najdete tvrdý děrovaný plast. 

Silikonová vrstva je odhadem hluboká několik mm (nechtěl jsem to zkoušet destruktivně) a celý reproduktorek se pohodlně vejde do dlaně. Díky integrované přísavce ho třeba na dlaždičky, sklo, plech, plast atd. atd. bezproblémové přiděláte. Přísavka je ovšem jednoduchá a nečekejte nic takového, jako v dobrých GPS navigacích (viz foto). Tu a tam tudíž odpadne, většinou ale minimálně hodinku třeba na dlaždičce vydržel. 

Posuvný vypínač a konektor Micro USB najdete pod jediným dobře utěsněným a opět silikonovým krytem. Nezapomeňte, že k dispozici je pouze Micro USB a bezdrátové Bluetooth. „Drátové“ audio propojení tu není a i v tom se reproduktor liší od dražší konkurence.

Zpracování je ovšem výborné a na danou cenu rozhodně nadprůměrné! 

Reproduktor míří na mladé aktivní lidí, kteří ho hodí do batohu na víkend, ale také na ty starší, co si třeba jen chtějí prodloužit dosah televizoru, muziky ze serveru či mobilu. Za těch pár korun se to rozhodně vyplatí!

 

 

Přísavka je veskrze jednoduchá, ale drží docela dobře. Záleží samozřejmě na materiálu podkladu. Pokud reproduktor zavěsíte třeba hlavou dolů spadne už za dvacet minut, jindy vydrží třeba i více než hodinu. V koupelně je ale hodně šikovný!

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Zvukový výkon není udáván (odhadem tak 1x 2 W, možná méně) a nikde jsem se nedozvěděl ani průměr jediného širokopásmového reproduktoru, což se ovšem dá zhruba odhadnout z průměru zařízení jako takového. Provoz, resp. aktivní přenos zvuku, zdůrazňuje reproduktor občasným poblikáváním až si našinec říká, že jen plýtvá akumulátorem. Ale provozní čas je na takového drobka hodně dlouhý!
  • Bezdrátové propojení přes Bluetooth, v tomto případě se mi podařilo vypátrat, že jde o 3.0, si jako obvykle někdy dělá co chce, což je vlastnost naprosto všech přístrojů s touto technologií. Po většinu času ale fungovalo na jedničku, včetně párování s plazmou Panasonic GT60 (u ní bohužel musíte pokaždé manuálně vybrat „připojit“).
  • Reakce na příchozí hovor byla většinou bezproblémová, zabudovaný mikrofon není žádnou špičkou, takže na dva metry protistranu skoro neslyšíte, ideální je tak půl metru a méně (metr je už problematičtější), a z deseti centimetrů od úst je slyšitelnost vysloveně výborná. Pokud budete Freecom zkoušet v autě, nebude to nic moc, ale jako občasná náhrada klasického hands-free, proč ne (Bluetooth profil k dispozici je – viz tabulka). Na telefonu se dají opět nastavit tři druhy propojení: pouze telefon, pouze multimédia bez zvuku telefonu, takže pak vám při příchozím hovoru funguje telefon zcela nezávisle, a jejich kombinace. Co jsem také zkoušel, při příchozím hovoru se přehrávání muziky přerušilo a poté zase správně navázalo snad s jednou, dvěma výjimkami. Nic neobvyklého ani u podstatně dražších zařízení. 
  • Ovládání je pohodové, zvyknout si však musíte na to, že tu není viditelné párovací tlačítko pro Bluetooth. To nahrazuje Play/Pause. Někdy ale už jednou spárovaný telefon naběhne po zapnutí zcela sám, jindy – zdálo se mi že u starších mobilů – je třeba tlačítko zmáčknout. 
  • Spotřeba a výdrž. To první se neudává, jak je zvykem, to druhé je v tabulce. Nicméně i když výrobce hovoří o dvouhodinovém dobíjení, mě obvykle trvalo lehce pod tři hodiny (reproduktor byl fyzicky vypnut). Signalizováno je červenou LED diodou, která po plném dobití přestane svítit. Pokud jde o výdrž, při „přímé viditelnosti“ (žádný přenos přes zeď), jsem se kupodivu dostal i na skoro deset hodin. Jinak i na osm, což je opravdu excelentní! Reproduktor však nemá žádný úsporný režim a nepomohlo ani odpojení telefonu od Bluetooth. Pokud nechcete mrhat energií, pomůže jen jeho fyzické vypnutí. V každém případě aktuální režim velice dobře signalizuje svým osobitým poblikávacím stylem a zvukové projevy jsou v tomto okamžiku nulové. Tady by se možná mohl typicky Logitech trochu inspirovat…
  • Údržba je v podstatě nulová. Co chcete také dělat se silikonem? Hlavně nedloubnout moc hluboko. Mimochodem jediná krytka se jen tak neopotřebuje, protože je dělaná velice dobře! Kryt „repráku“ jako takového, představuje tvrdý plast a tady také postačí prosté otření, popřípadě opatrné vysání prachu.

 

 

Vypínač a Micro USB jsou pod silikonovou krytkou.

 

Jaký je?

Zábavný, vždy po ruce a povětšinou také naprosto pohodový. Nic u něj neřešíte, tedy co do údržby, starání se o něj a dávání pozor na maličkosti, typu „hlavně abych ho neodřel (neodřela)“. Ostatně přídomek Tough o něčem vypovídá. A i když možná není tak „Tough“ jako foťáky Olympusu, které se jmenují obdobně, či notebooky Panasoniku (dtto), rozhodně to v praxi potěší. 

Přísavka by sice mohla být udělána lépe, ale podívejme se na cenu, a nejdůležitější je podle mého plná vodotěsnost podle standardu IPX7. A klidně přitom zapomenu třeba i na hands-free funkci. Mimochodem dovedu si představit, že si tenhle reproduktorek pořídí člověk, který už jeden lepší, myslím tím s kvalitnějším zvukem, má. A což teprve pokud Freecom splní slib a uvede nový firmware, který dovolí posílat muziku na více reproduktorů současně. Možná by pak mohlo chodit i stereo…

To bychom ale už nejspíše byli v kategorii kouzel, protože za dané peníze je to už tak vynikající kombinace cena/výkon! 

 

 

ZKUSTE TAKÉ (odkazy se otevírají do nového okna): Chronos Miniboom NFC,  Chronos Miniboom vs. Logitech X100 či Ultimate Ears Mini Boom

 

 

Tabulka vlastností

 

 

 

 

Číst 6527 krát Naposledy změněno pondělí, 10 listopad 2014 06:31

1 komentář

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.