pátek 14 červen 2024
Text Size

Acer Liquid E3 (E380) a Z4 (Z160), test: levné a dobré. Setsakra dobré! Doporučený

AKTUALIZOVÁNO   Dva telefony, dva různé světy. Jeden maličkatý, který padne jako ulitý i do drobné ručky, druhý pořádně rozměrný spíše vhodný pro muže, či ženu, která prostě něco takového vyžaduje. Takových nejspíše nebude mnoho. 

Foto: Acer

 

Hodnocení Acer Liquid E3 (E380): 85 %   

pro: cena/výkon, dobré vlastnosti i výkon jako takový, výborný displej, solidně padne do ruky, výborná instalace (!), solidní zvuk s podporou dts, budík funguje i při vypnutém mobilu, možnost vypnout a zapnout mobil ve stanovený čas, akumulátor Li-Po, fotoaparát s ostřením na displeji a LED bleskem (bohužel dávající proměnlivé výsledky), tlačítko AcerRapid, ale…

proti: …potíže s akcí na krátké stisknutí, režimy typu Senior, atd. nejsou lokalizované

shrnutí: Za výbornou cenu dostanete kvalitní telefon v praxi jakoby vystřižený z vyšší střední třídy u kterého budete postrádat jen to ze třídy nejvyšší. Ale to vlastně postrádat nebude, protože jinak byste šli jinam… :) 

 

Hodnocení Acer Liquid Z4 (Z160): 85 %   

pro: cena/výkon, solidní vlastnosti, výborně padne do ruky, překvapivě dobrý fotoaparát s ostřením na displeji a LED bleskem, akumulátor Li-Po, výborná instalace (!), zvuk s podporou dts (byť průměrný), budík funguje i při vypnutém mobilu, možnost vypnout a zapnout mobil ve stanovený čas, výborné pohledové úhly (s výjimkou jednoho), tlačítko AcerRapid, ale…

proti: …potíže s akcí na krátké stisknutí, režimy typu Senior, atd. nejsou lokalizované, chybí přední foťák (nevhodné pro Skype), občasné ořezání funkcí, např. ve webovém prohlížeči

shrnutí: Z4 je levný maličkatý telefon s překvapivým foťákem (a nahráváním), jakých dnes kupodivu moc není zvláště, když vezmeme v úvahu jeho solidní vlastnosti i výkon. Potíže jsem neměl ani se sladěností se systémem Android, jak je občas slyšet. 

 

AKTUALIZOVÁNO, 17. 6. 2014, 7:50 h: mé krátké poznámky k oběma mobilům najdete na Twitteru Acer.cz zde a nemusíte být přihlášení… (externí odkaz se otevírá do nového okna).  Mám také potvrzeno, že oba telefony nejsou kompatibilní se systémem USB (OTG).

 

Ovládání obou telefonů je zcela stejné, aplikace po čarou můžete změnit (s výjimkou prostředního seznamu všech aplikací). Výborné a plně definovatelné tlačítko AcerRapid je ze zadní strany a je zapuštěno do těla, takže náhodné zmáčknutí prakticky nehrozí.

 

 

Acer se vrátil k výrobě telefonů (informovali jsme o tom zde – odkaz se otevírá do nového okna) a udělal to podle mého chytře. Přišel s pouze třemi modely lišícími se však od sebe více, než by se zdálo. První je levný mobil drobných rozměrů Z160 (Z4), který potěší nejen děti, ženy a dívky (na obrázku nahoře vlevo), druhý naopak obrovský Z5 s pětipalcovým displejem (12,7 cm) a třetí, zatím nejvyšší model Liquid E380, nebo také E3 (na obrázku nahoře vpravo). Ten má o něco menší úhlopříčku, ale za to vyšší výbavu i když pochopitelně nějaké LTE či NFC hledat nemůžete. 

První a poslední mobil si teď prohlédneme trochu více a rozhodně nepůjde o nějaký srovnávací test, nýbrž o to, jak se liší a jaké vlastnosti můžete při minimálním rozdílu v ceně (a pomalu maximálním ve velikosti) očekávat. A pokud se ptáte, proč nemluvím pouze například o Z4 a E3, ale například o Z4 (Z160) či o E380 (E3) je to proto, že to výrobce poněkud nezvládl s označováním. Pokud totiž mobily připojíte k počítači, resp. se podíváte do informací o telefonu, uvidíte právě pouze dlouhé označení. Proslýchá se navíc něco o tom, že jména dalších telefonů, která mají přijít na podzim, se už ponesou v tomto duchu.

A ještě úvodem zmínku o jedné specialitce, kterou disponují oba mobily. Vedle běžného režimu Androidu – jsou tu i další čtyři druhy uživatelského rozhraní à la dlaždice. Jde o režim Basic pro ty, kdo mají omezeno volání a posílání zpráv, „Senior“ se základními možnostmi typu zpráva, rádio, počasí, lupa pro zvětšení obrazu či např. rychlé vytáčení kontaktů, a režim Classic. Ten má všechny hlavní funkce opět v dlaždicovém náhledu, pohybem vpravo z domovské obrazovky se ocitnete v přehrávání hudby, pohybem prstu vlevo zase ve fotoaparátu. Výrobce tento režim zamýšlí pro ty, kdo mají chytrý telefon v ruce poprvé, což ponechávám bez komentáře. 

Posledním režimem je Keypad určený pro ty, kteří potřebují mít ihned po zapnutí k dispozici jen pár aplikací (zpráva, kontakty, média…), resp. hlavně klávesnici. Simuluje se tak vlastně klasický mobil.

Škoda, že výše zmiňované režimy nejsou lokalizované, i když je pravdou, že Basic to vůbec nepotřebuje. Ostatní by se ale hodily – zvláště senior! 

 

 

Detail zkosení a oblého rohu u Acer E3. Dobře viditelná je i spodní štěrbina, resp. krycí mřížka. 

 

Design, zpracování a určení

Styl je zatím naprosto stejný: mírně zakulacené tvary (u Z4 více zakulacené), tloušťka centimetr a méně, tři dotyková ovládací tlačítka plus další zvané AcerRapid na zadní straně (to je vynikající!). Zapnutí a vypnutí je vždy nahoře, zespodu pak najdete rozhraní Micro USB a po pravé straně hlasitost. Nahoře a dole (při pohledu zepředu) pak vidíte malé štěrbiny ve kterých se skrývá mikrofon, resp. reproduktor, a jejich krycí červená mřížka je v černém mobilu docela efektní. 

Design je celkově vzato výtečný a mnozí by se tu mohli učit i když by někdo mohl namítat něco k uživatelsky nevýměnnému akumulátoru u E3. K tomu se ale ještě dostanu. 

„Stylign“ je usedlejší, u E3 mi ovšem sedí (barvy černá a stříbrná) a vše tu dokresluje zmiňovaná červená mřížka a hlavně zkosená spodní strana dodávající mobilu nádech elegance. A pokud si na zadní stranu necháte nalepit nějakou apartní fólii, jako já, dostanete skutečně elegantní mobil. Já jsem ho ostatně – jako pár dalších – dostal a mé drobné poznámky k němu najdete na Twitteru Aceru (acer.cz). 

U Z4, který se dodává v černé a bílé, by ovšem větší barevná nápaditost neškodila. „Barevná“, protože zakulacené tvary jsou příjemné stejně jako držení a co jsem zkoušel, telefon se ženám a dívkám pro které je spolu s dětmi, primárně určen, hodně líbil. Hned ale následoval dotaz „a nedělá se ještě v jiné barvě?“ Černá a bílá tady už zjevně nestačí…

Ještě jsem nezmínil zpracování. To je v obou případech výborné. Telefony drží na zkrut, vše lícuje a sedí, takže jednička s hvězdičkou. Za oba!

 

 

Acer Liquid E3: povšimněte si tlačítka AcerRapid na zadní straně. Je zapuštěno, takže jsem neměl potíže s náhodným zmačknutím v kapse. Nejinak tomu je i u Z4.

 

Test nejdůležitějších funkcí

 • Displej u E3 podporuje automatickou regulaci jasu, u Z4 nikoli. Čitelnost na přímém slunci odpovídá principu obrazovky a pochopitelně musíte mít v obou případech jas „vyštelovaný“ na maximum. IPS LCD u E3 se chová přece jen o něco lépe. Pohledové úhly jsou u E3 vynikající, jak odpovídá IPS, u Z4 kupodivu taktéž s výjimkou (při natočení na bok) levého. Proč, to nevím, ale narazil jsem na to poslední dobou několikrát. 
 • Kontakty v mobilu po importu: narazíte asi na drobný zádrhel. To, co najdete pod ikonou zeleného telefonku nedovoluje vyhledávat v kontaktech jinak, než podle jména či příjmení (můžete třídit tak, či onak). Pokud potřebujete něco jiného (typicky např. firma) musíte si spustit (nebo hodit na spodní lištu, která je definovatelná) aplikaci „Lidé“. 
 • Ovládání – k dispozici jsou vždy tři stejná dotyková tlačítka v nejmodernějším duchu, tj. vlevo Zpět, uprostřed Domov (delší podržení „Chytré karty Google) a vpravo vyvolání naposled spuštěných aplikací. Delší podržení u dvou zbývajících tlačítek nedělá nic, což jde pochopitelně za Googlem, resp. jeho Androidem. Na zadní straně najdete tlačítko AcerRapid, které si můžete nadefinovat podle svého buď na nějakou akci na krátké zmáčknutí, nebo na dlouhé přidržení. To první mi příliš nefungovalo, to druhé naopak pracovalo zcela bez problémů a takto jsem spouštěl fotoaparát i při vypnutém mobilu, resp. mobilu v pohotovostním režimu. A to se cení stejně, jako např. fungování budíku či automatické zapnutí a vypnutí mobilu ve stanovený čas. To se dnes už moc nenosí!
 • Synchronizace s Outlookem se nedodává, nicméně s Googlem bylo spojení bezproblémové stejně, jako s notebookem s Windows 8. Telefony lze při napojení na PC a přenosu souborů dále používat, vybrat si můžete vždy ale jen ze dvou režimů: „Fotoaparát“ a „Zařízení pro média“, tedy klasický přenos souborů. Volby „Pouze dobíjení“ tu chybí.
 • Velikost a hmotnost jsem už nakousl výše. U Z4 jsou rozměry zanedbatelné a hmotnost také. E3 je pak klasický velký telefon jaký dnes dobře znáte odevšad. Na druhou stranu to však není extrém například typu Galaxy S5, a to je jen dobře. V každém případě si ho ale raději před koupí vyzkoušejte... 
 • Dobíjení apod.: E3 se za provozu (vypnutá Wi-Fi, puštěné video) dobije za zhruba 1,5 hodiny a vydržel mi – při střízlivém používání typu „od každého něco“ – přes víkend, resp. od pátku odpoledne do neděle večer. Z4 se za provozu (viz výše) dobije za dvě hodiny a při obdobném způsobu používání suše vydrží přes víkend a spíše počítejte se třemi, čtyřmi dny a třemi nocemi. Při přehrávání videa mobil vydržel lehce přes čtyři hodiny, což je vzhledem k nízké kapacitě akumulátoru 1 580 mAh určitě solidní. Z4 má navíc výměnný akumulátor, E3 už nikoli.
 • Údržba je prakticky bezproblémová, potíž je však s čistěním dvou štěrbin ve kterých se schovává reproduktor, resp. mikrofon. Ty se poměrně rychle zanášejí, takže vyfouknout, nebo projet antistatickým hadříkem.
 • Aplikační kompatibilita: Air Attack HD Lite (hra) – bezproblémová; Angry Birds (hra) – bezproblémová; Cool Reader (čtečka e-knih) – bezproblémová; ČT (iVysílání, ČT24, ČT Sport – TV archiv a živé vysílání) – bezproblémová; MX Player (videopřehrávač) – drobné potíže, pokud máte zapnutu funkci Float Caller, jinak bez problémů; Prima (TV archiv) – překvapivě naprosto bez problémů u obou mobilů!; Voyo (Nova – TV archiv a videopůjčovna) – nezkoušeno, spolupráce ukončena. 

 

 

Acer Liquid Z4: vpravo vidíte jeden ze zjednodušených režimů, které mohou mít opravdu smysl. Většinou však nejsou lokalizované.

 

 

Jaké jsou?

Telefony jsou standardně koncipované na dvojí Micro SIM , což prý bude platit i v budoucnu. Instalace je excelentní a Acer způsobně oznámí, jakou našel SIM kartu (SIM karty) a vždy se zeptá, zda jste s nastavením spokojen či nikoli. U E3 byla po instalaci data vypnutá a nabídla se možnost to změnit, u Z4 byla naopak zapnutá, ale protože tu opět je nabídka změnit, nic se neděje. I tady by se mohly mnohem renomovanější výrobci učit a v poslední době to platí především o Samsungu.

Držení je výborné, a typicky Z4 padne do ruky opravdu každému. E3 pak bude pro jinou než mužskou ruku nejspíše příliš rozměrný, ale na druhou stranu není obrovský, jak je dnes často zvykem už i ve střední třídě.

Při příchozím hovoru se standardně vyvolá jen malé okno Float Caller, ve kterém si může uživatel vybrat, zda chce hovor přijmout nebo odpovědět rychlou textovou zprávou. Je to příjemné, pokud si na to zvyknete, ale naštěstí to jde vypnout. Říkám naštěstí, protože mě funkce zlobila s MX Playerem, který se ukončoval a zlobil i samotný hovor.

Obrazově je Z4 jednoduchý, zvuk s podporou dts průměrný a reproduktor je takové drobounké nic a tady je vše poplatno třídě. Se sluchátky se zvuk výrazně vylepší, ale nečekejte zázraky, opět spíše průměr. Nicméně telefon bez větších potíží stíhá dekódovat mj. formát X.264 a zpracuje i externí titulky. 

E3 je na tom výrazně lépe zvláště u reproduktoru, nicméně pokud jdete po filmovém zvuku, zkuste v MX Playeru softwarový převod (to platí i u Z4), který – když nic jiného – dává často alespoň vyšší hlasitost bez nějakého enormního nárůstu zkreslení.

Oba mobily doprovází jasná snaha po co nejlepším fotoaparátu, což je vidět už jen z toho, že je vždy k dispozici LED blesk. Z4 to naplňuje beze zbytku a ve své kategorii je v tomto ohledu rozhodně nadprůměrný, což platí i o natáčení videa do HD Ready. E3 je v tomto směru trochu rozporuplný. Světelnost objektivu je velmi vysoká a většinou jsou snímky par excelence. Někdy ale – i když má dostatek světla – hodně zvadne a výsledky jsou poněkud tristní. Nepřišel jsem na to, kde je problém. 

Fotoaparát tak je i zde velice dobrý a v rámci kategorie nadprůměrný, ale počítejte s tím, že na něj nebude spolehnutí a tohle by měl Acer urychleně odstranit. 

Kritizovat bych u E3 mohl i nevýměnný akumulátor a ještě před rokem, dvěma, bych to rozhodně udělal. Dnes už je ale doba jinde a podle mého to vůbec nevadí. Navíc i v nejlevnějším Z4 je akumulátor typu lithium polymer (Li-Po), který by vám už měl vydržet po celou dobu životnosti telefonu, což je dnes nějaké tři roky, možná o něco déle. 

U spíše ženského Z4 Acer naprosto zanedbal nabídku více barev a něco veselejšího (modrá, červená či klidně i růžová) by se určitě hodilo. Ostatně pokud se podíváme na notebooky Aceru, je vidět, že to firma dobře umí. Je mi tudíž záhadou, že to nedokáže tady, kde by to bylo zapotřebí minimálně ve stejné míře, ne-li více. Opatrní buďte u obou telefonů s čištěním horní a dolní štěrbiny. Detaily jsou to sice efektní, ale udržovat se budou špatně.

Z4 i E3 představují solidně odvedenou prací, která své třídy posouvá opět někam dál a svému majiteli bude prakticky vždy dělat jen radost. Poměry cena/výkon jsou tu na excelentní úrovni, a to byl jeden z hlavních důvodů redakčního ocenění. Mimochodem na bzučící napájecí zdroje, což je námitka, která je občas slyšet, jsem nenarazil.

 

 

 

Tabulka vlastností

 

 

Číst 23296 krát Naposledy změněno středa, 05 srpen 2015 11:08

1 komentář

 • Odkaz Komentáře Jana Tichá středa, 14 leden 2015 19:48 napsal(a) Jana Tichá

  Dobbrý den, mám k Vám velkou prosbu, podařilo se mi na Acer Liquid 220 omylem nastavit režim pro seniory a nejde to vrátit do normálního režimu, vyžaduje to heslo, ale nanastovala jsem žádné heslo a heslo sim karty to nebude. Děkuji Vám.

  Nahlásit

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.