pátek 19 červenec 2024
Text Size

Alcatel OT 7041D Pop C7 (test): cena, solidnost a excelentní poměr cena/výkon!

Z řady Pop je C7 s přehledem největší a právě tady jsou jeho limity. Pokud ale hledáte levný a rozměrný mobil s pořádnou výbavou a navíc za hubičku, u „Alcatelů“ se určitě zastavte!  

foto: Alcatel

 

Hodnocení Alcatel OneTouch 7041D Pop C7: 90 %   

pro: cena/výkon, parádní zvuk s vysokým výkonem zesilovače, výborná aplikační kompatibilita, bezproblémový chod, resp. sladění s operačním systémem, kompletní volby po připojení k PC, včetně rychlého dobíjení

proti: za danou cenu mě opravdu nic nenapadá

shrnutí: Parádní kombinace cena/výkon a také výborná cena jako taková. K tomu si připočtěte dobrou výbavu a solidní vlastnosti a vychází vám hit omezený jednou jedinou věcí – rozměry. Ty budou vyhovovat jen někomu. I tak si ale redakční ocenění zaslouží! 

 

 

Z boku vidíte tlačítka hlasitosti a zapnutí/vypnutí. Ale také elegantní profil…

 

V řadě Pop najdete momentálně čtyři modely: C1 (3,5ʺ, tj. 8,9 cm), C3 (4ʺ, tj. 10,2 cm), C5 (4,5ʺ, tj. 11,4 cm) a C7. S výjimkou základního C1 (320 x 480 bodů) všechny nabízejí „osmistovkové“ rozlišení“, Android 4.2 a procesor s dvojím jádrem ke kterému však C7 přidává další dvě. A potřebuje to! Jeho displej je totiž pětipalcový, což převedeno dělá plných 12,7 cm úhlopříčky! A jak už jistě tušíte, rozměry telefonu jako takového nebudou nejmenší! Právě to je základním limitem pro případné zájemce. Jinak je totiž parádní i když samozřejmě s některými omezeními. Vzhledem k ceně jich je ale naprosté minimum.

A to je hodně překvapivé…

 

 

NEDÁVNO JSME TESTOVALI: Alcatel Onetouch Idol Alpha (odkaz se otevírá do nového okna)

 

 

Design, zpracování a určení

Telefon i přes svou cenu nepůsobí nijak levně. Spíše naopak, a to rozhodně příjemně překvapí! Designově by klidně zapadl do střední třídy, uspořádán je však klasicky, jak je u značky zvykem. Vpravo tedy najdete tlačítko hlasitosti (viz foto výše) a pod ním zapnutí/vypnutí. Dole je konektor Micro USB a na druhé straně, tedy nahoře, 3,5 mm jack pro sluchátka, resp. náhlavní soupravu. Nejvíce však upoutá tenoulinký rámeček kolem displeje vlevo a vpravo díky nimž telefon – i přes své značné rozměry – vypadá docela útle. 

Překvapí ale i zadní strana na níže je vidět LED blesk a velice elegantně, nebo možná lépe řečeno „decentně“, umístěný reproduktor. Za zadní stranu by se nemusel stydět ani mobil nejvyšší třídy! 

Co do stylovosti a designu, zájemce rozhodně potěší, protože i když hledá co nejlevnější telefon s co nejlepší výbavou, dostat návdavkem eleganci, vždy potěší. A tady je jí více než dost!

A když už jsem nakousl pro koho je určen, dodám ještě, že na výši je i zpracování a rozhodně nebudete mít pocit rozčarování z toho, že jste sáhli po té nejnižší třídě.

 

 

Základní ovládací tlačítka jdou v modernějším duchu i když vpravo zatím ještě stále vidíte kontextové menu a nikoli – jako u tabletů, či telefonů s nejvyšší verzí Androidu – přehled aktuálně spuštěných aplikací.

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Displej kupodivu i přes nízkou cenu podporuje automatickou regulaci jasu. Čitelnost na přímém slunci odpovídá principu klasického LCD, takže nic extra nečekejte. Podobně jsou na tom i pohledové úhly, které jsou nízké překvapivě i v horizontálním směru. 
  • Ovládání – k dispozici jsou tři tlačítka a všechna softwarová. Na nich nechybí kontextové menu na kterém najdete i obvyklé menu nastavení. Pokud máte starší mobil, nebudete si muset na nic zvykat. Maximálně na prohozené levé a pravé tlačítko. 
  • Synchronizace s Outlookem se nedodává, spojení s PC je bezproblémové a k dispozici máte všechny čtyři režimy, včetně přenesení souborů a volby „Pouze dobíjení“. Na tohle nenarazíte ani u mnohem dražších přístrojů!
  • Velikost a hmotnost: to první je značné, to druhé rozumné. Velikost odpovídá ostatním přístrojům s  úhlopříčkou 12,7 cm (5"), resp. je spíše menší, protože zleva a zprava jde LCD vysloveně až do stran. V každém případě tu máme velikost odpovídající řadě mobilů nad 15.000 Kč, a to nebude vyhovovat každému. 
  • Doba provozu: zhruba dva dny při běžném používání typu „od každého něco“, tj. trocha telefonování, trocha čtení, trocha internetu apod. Dobití za provozu – necelé tři hodiny (pouštěno video, cca polovina času bez Wi-Fi). 
  • Údržba – sklo se klasicky hodně špiní (byť tu má být speciální vrstva – viz foto níže), takže utírat a utírat. Zadní strana je na tom o poznání lépe a tady výrobce odvedl solidní práci. 
  • Aplikační kompatibilita: AirAttack HD Lite (hra) – bezproblémová; Angry Birds (hra) – bezproblémová; Cool Reader (čtečka e-knih) – minimální problémy, občas se sama od sebe změnila velikost písma; ČT (iVysílání, ČT24, ČT Sport – TV archiv a živé vysílání) –  bezproblémová; MX Player (videopřehrávač) – bezproblémová; Prima (TV archiv) – kupodivu bezproblémová; Voyo (Nova – TV archiv a videopůjčovna) – nezkoušeno, spolupráce skončila. 

 

 

Řekli byste, že tohle je mobil za 3.690 Kč v doporučené koncové ceně? Mimochodem i přes proklamovanou oleofobní úpravu LCD, se displej špiní stejně, jako každý jiný. Dešťové kapky na něm navíc často drží a kupodivu nestékají.

 

Jaký je? Parádní!

Parádní výbava zahrnující všechno možné i nemožně, včetně například LED blesku k fotoaparátu, který byl ještě před nedávnem tak maximálně ve střední třídě, a také ostření dotykem na displeji! Neříkám, že ten patří k nějaké špičce a právě tady budete – vedle samotné velikosti mobilu – nejvíce omezeni. Displej je barevně jednoduchý a jednoduchý je i co do pohledových úhlů, které jsou minimální, tedy základní. Na druhou stranu je však přímo obří, ale procesor v pohodě stíhá všechny možné operace, včetně například hraní dnes už jen „docela náročné“ hry AirAttack HD Lite. Samozřejmě na hraní těch nejnáročnějších her určen není, ale kdo mu vytýká pomalost chodu měl by napsat, čeho se to týká. U mě jsem to nepozoroval a v běžných aplikacích byl telefon bezproblémový a naopak příjemně překvapil. Čtyřjádro, je zkrátka čtyřjádro i když specializovaná grafika ti pochopitelně není. 

Asi neudiví, když napíši, že si „Alcatel zadělal na prodejní hit s výjimečným poměrem cena/výkon“ a přesně tato slova jsem použil i v testu, který jsem dělal pro letní číslo časopisu Inspirace Euronics, kde najdete recenzi z jiného úhlu pohledu.

V každém případě telefon mohu s klidným svědomím doporučit každému, kdo zkousne jeho velikost. Právě rozměry budou podle mého názoru pro případného zájemce největším limitem, protože „obyčejný displej“ v této třídě prostě očekávat musíte. 

Před koupí rozhodně doporučuji vyrazit na prodejnu (klidně třeba do zmiňovaného Euronicsu, který jistě máte někde za rohem) a telefon si důkladně osahat. Tohle je naprosto klíčové, protože pokud vám nepadne do ruky, budete se jen trápit. 

Závěr by ale měl znít pozitivně, tak co třeba: „dobrá práce pane Alcatel!“

 

 

Tabulka vlastností

 

 

 

Číst 6393 krát Naposledy změněno pondělí, 15 prosinec 2014 06:54

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.