pátek 14 červen 2024
Text Size

Kingston DataTraveler microDuo (test): malý velký pomocník

Flash disk je určen pro přímé napojení na zařízení podporující verzi USB zvanou OTG, tedy notebooky, mobily či tablety. V prodeji už jsou různé kapacity za ceny více než příznivé!  AKTUALIZOVÁNO

foto: autor a Kingston

 

Hodnocení: 90 %   

pro: cena (!), kombinace cena/výkon, kdykoli po ruce bez potřeby kabelu, bezproblémové používání s ultrabookem s Windows 8

proti: přivítal bych dražší a bytelnější provedení (při vytahování paměti může zůstat plastový kryt v ruce), „velké“ USB nemá krytku

shrnutí: Pokud vaše zařízení zvládá USB (OTG), poslouží vám DT microDuo nejen jako klasický externí disk, ale i jako jednoduché a rychlé médium třeba pro zálohování, nebo cestou na dovolenou jako dodatečná externí paměť se kterou se zachází řádově lépe než s microSD. 

 

AKTUALIZOVÁNO o další zkoušená zařízení: Samsung Galaxy Tab 4 7.0 (SM-T230) - nefungovalo, Samsung Galaxy Tab 4 8.0 (SM-T330) - fungovalo.

 

Aktuální přehled kompatibilních výrobků najdete na stránce výrobce zde (externí odkaz se otevírá do nového okna).

Video předvádějící microDuo, najdete na Facebooku digital revue zde (externí odkaz se otevírá do nového okna). 

Co to je USB OTG se dozvíte zde (odkaz se otevírá do nového okna).

 

Jak vidíte na fotografii výše, z jedné strany má tato flash paměť běžné rozhraní USB 2.0, z druhé Micro USB (taktéž 2.0). Jednu „flashku“ tak můžete používat pro oba světy. Jen musí oba podporovat variantu USB (OTG) a v tom je zakopaný pes, protože ani po více než deseti letech od ustavení tohoto standardu ani zdaleka není všude. 

Základní podmínky pro používání jsou ale dvě: Android 4.0 a vyšší a zmiňovaná podpora – v mobilu, tabletu či u nějakého jiného zařízení – systému USB (OTG), tedy hlavně Micro USB (OTG), protože telefon velké USB nemá a i takto vybavených tabletů je pomálu. U počítačů na problém nejspíše nenarazíte, ale zkoušel jsem paměť pouze s Windows 8 na mém ultrabooku Acer S3.

DataTraveler microDuo nabízí dva režimy práce:

  • přímé přehrávání souborů z paměťové karty (v pohodě i filmů), 
  • kopírování či přesouvání souborů. 

A protože je v operačním systému je jednoduše identifikován jako další disková jednotka, vidíte ji všude, kde je to možné. 

 

 

Stačí jednoduše flash paměť otočit a můžete ji píchnout třeba do notebooku.

 

Design, zpracování a určení

Pro koho, či pro co, je microDuo určeno, je v tomto případě zásadní. Jde o všechna USB zařízení (a všechny jejich majitele), která podporují funkci USB zvanou OTG, tedy vzájemné přímé propojení. Design je kovovo-plastový a pokud něco zlobí je to právě propojení obou částí, takže plastová krytka někdy zůstane v ruce. Jde ostatně snadno vyjmout a ne nadarmo je úchyt pro dodávané poutko udělán v části kovové i přesto, že při uchycení na klíče visí tak nějak „hičmo“. Krytka by se mohla klidně zahodit, ale pak se microDuo hůře vyndavá z těsnějších rozhraní „dospělého“ USB.

DT microDuo je drobné (možná až moc) a i když na designu by se dala najít místa pro vylepšení, na zpracování daného kusu nikoli. Vše bylo čisté a bezchybně provedené. 

 

 

Dodávané poutko je solidní a i když někdo tvrdí, že se nedodává, stačí jen pozorněji prohlédnout balení. Uchycení pro poutko je zhruba pod nápisem 32 GB.

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Propojení je bezproblémové, pokud nemáte příliš těsné klasické USB rozhraní, protože pak se může paměť špatně vytahovat. Na straně mobilu jsem na potíž prakticky nenarazil, pouze paměť nezasunete do hodně odolných telefonů, které mají Micro USB utopené hluboko v těle. 
  • Souborové formáty: podporován je – obecně vzato – FAT, FAT32, NTFS a exFAT, ale záleží na kapacitě paměti (viz také foto na konci článku). Při 64 GB a vyšší, je předformátována na exFAT (zapůjčená verze měla FAT32), takže některá zařízení s Androidem mohou být nekompatibilní. V tomto případě výrobce doporučuje přeformátování na FAT32.
  • Ovládání – žádné, registrace a zprovoznění byla vždy na zkoušených zařízeních automatická, nebo se nedělo nic. Pouze pro odpojení paměti se – za všech okolností – doporučuje používat volbu ve stahovacím menu Androidu, resp. ve stavové části Windows.
  • Velikost a hmotnost: obé možná až příliš malé/nízké, takže hrozí nejen ztráta. Ideální je tak paměť přes poutko umístit třeba na klíče, ale pamatujte že „velké“ USB nemá krytku...
  • Doba provozu: napájen je externě, nemá žádný dodatečný zdroj. 
  • Údržba – nulová, ale kontrolujte si občas uchycení plastové části. Pokud zlobí, budete se ho muset asi zbavit a raději se poprat s vytahováním USB z počítače.

 

 

Takhle elegantně se vám flash paměť ohlásí v Total Commanderu na Samsung Galaxy S2 (levý sloupec „USB).

 

Jaká je?

Dobrá, opravdu dobrá! A byla by ještě lepší, kdyby byla lépe vyřešena odklopná krytka, resp. byla všude a kryla tak obě rozhraní. Také stupeň kompatibility možná nebude takový, jaký by se vám líbil, ale za to Kingston rozhodně nemůže! 

Na telefonech Acer Z4 a Acer E3 paměť nepracovala stejně, jako u nejnovější Nokia Lumia 630 a telefony ji ani neregistrovaly (od Aceru mám potvrzeno, že USB OTG opravdu nepodporuje). Samsung Galaxy S2 a novější S4 s ní fungovaly bez problémů a mohl jsem klidně spouštět i film s kodekem X.264 a externími titulky. Perfektní byla podpora zvláště na Galaxy S4, kde se karta v mobilu zaregistrovala a hned nabídla soubory k přehrání. Na S2 jsem využil Total Commander (viz foto výše) a bylo to také bez potíží.

Vyzkoušel jsem ještě starší, ale stále vynikající kamarádův tablet Acer Iconia Tab A100, ale bez úspěchu a když jsem u Aceru, kompatibilní jsou – podle webu Kingstonu – pouze Iconia A1-810, Iconia Tab A700. Naopak nejkompatibilnější jsou zařízení Samsungu následovaná Sony a HTC. V každém případě si před koupí klepněte na výše uvedený odkaz.

Nepočítejte také s tím, že byste flash paměť využili v nějaké „echtovně odolném“ telefonu i když by náhodou kompatibilní s pamětí byl. Já měl na test Aligator RX430, což je skutečný tvrďák a konektor Micro USB má tudíž za pořádně bytelnou krytkou hluboko v těle. Tam microDuo nedosáhne. Pokud ale máte běžný telefon a ten microDuo identifikuje, pak je práce s ním naprosto bezproblémová, někdy luxusnější (S4), jindy jednodušší (S2), takže si musíte najít nějaký souborový manažer. Nemusíte ale pracovat pouze s fotografiemi či muzikou, přehrávat můžete i video, a to klidně s rozlišením HD Ready či lepším. Tady záleží jen na vašem zařízení.

Kingston DataTraveler microDuo je vynikající záležitost a také velice dobře navržená věcička i když jí pověstný kousek k vrcholu chybí. Má ale naprosto parádní poměr cena/výkon a i z tohoto důvodu si redakční ocenění rozhodně zaslouží!

 

 

Jak vidíte, krytka je k tělu pouze přicvaknutá…

 

Tabulka vlastností

 

 

Zapůjčená verze s 32 GB nabídla pod Windows 8.1 tyto formáty.

 

 

 

Číst 5437 krát Naposledy změněno pondělí, 10 listopad 2014 06:23

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.