pátek 19 červenec 2024
Text Size

Skinzone ScreenShield (test): kvalitka z Česka a pro každého!

Folie na displeje mobilů nejsou extra populární, ale každý kdo se už spálil, ví své. Už několik let se vyrábějí i u nás, ale firma se na světlo světa vydala teprve nedávno. A má co nabídnout...  

foto: autor, Skinzone, Veronika Vránová

 

Hodnocení: 95 %   

pro: excelentní poměr cena/výkon, vynikající instalace za mokra, zřetelná tendence samovolně odstraňovat bubliny a vypínat se (!), příjemnější na dotek než jiné (ovládání to nijak nenarušuje), na rozdíl od jiných prst na ní tolik „nedrhne“, doživotní záruka

proti: nic, snad jen poznámka, že je hodně pružná, takže při instalaci či pozdějším vypínání rozhodně pozor na nadměrný tlak!

shrnutí: Vynikající folie, výborné zpracovaní a excelentní instalační postup, včetně výborného návodu. Chybělo sice upozornění na „nadměrný tlak“ při odstraňování bublin, ale už je to napraveno. Mimochodem má velký smysl i pro rozbitý displej a i pro Gorilla Glass. Ani to není totiž skutečně nerozbitné a tohle hodně pomůže i zde!

 

Fólie instalovaná na rozbitém krycím skle OLED displeje Samsung Galaxy S2. Večer po montáži na ní byly nechány dvě poměrně velké bubliny a pět, šest drobnějších. Tento snímek je z druhého dne večer, kdy zbyly pouze tři a výrazně se zmenšily, po dalších třech dnech se ještě zmenšily (o cca polovinu) a tak už zůstaly.

 

Předně bych měl říci, že se v tomto článku zaměřuji na ochrannou fólii na displej a nikoli na fólie okrasné, které firma taktéž nabízí a o kterých se také trochu zmíním. Zkoušení jsem pojal důkladněji a z několika hledisek a děkuji skinzone.cz, že mi vyšla všestranně vstříc.

Požádal jsem o následující fólie, abych prověřil všechny aspekty, které mě napadli:

  • na Samsung Galaxy S2 s rozbitým displejem, resp. jeho krycím sklem, přičemž jsem chtěl zjistit, zda může být dodatečné namontování užitečné i v tomto případě (oprava stojí skoro pět tisíc, protože se bohužel mění celý OLED displej…);
  • na Alcatel Onetouch 991D, což se nechá označit jako zcela běžný a dostupný „dvousimkový“ telefon, který ovšem v mém případě používá teenager…;
  • na můj naprosto nový Acer Liquid E3, což je telefon s rozměrným displejem (11,9 cm – 4,7ʺ), který je používán zcela univerzálně nejen na volání, ale i jako video přehrávač či pro čtení knih;
  • na nedotykovou a pro geocaching hodně využívanou navigaci Garmin Etrex s naopak malým a už mírně odřeným displejem. 

Pojďme se podívat, jaké jsou s fóliemi po zhruba měsíci používání zkušenosti. Před tím si ale uděláme jednu malou odbočku.

 

 

Skinzone Beige Face (odkaz se otevírá do nového okna) – je nejen hezoučká ochranná folie, ale je také ve 3D a nabídne vám velmi výrazný prostorový efekt, který na fotografii nezachytíte. 

 

Od skinzone.cz (odkaz se otevírá do nového okna) můžete vedle ochranných fólií také zakoupit i celou řadu fólií okrasných a na výborně zpracovaném webu je výběr více než dostatečný. A také často aktuální jak vidíte na úvodní fotografii. 

I tyto fólie mají z hlediska ochrany vašeho mobilu, notebooku či třeba tabletu smysl. Jak vidíte na fotografii níže, nechal jsem si ji nalepit na můj Acer E3 a už dvou, třech dnech jsem pozoroval jak funkční je, kolik toho snese (a o kolik méně toho tudíž musí snést zadní strana mobilu) a že se – v případě této konkrétní fólie – i velice dobře vypořádává s drobnými oděrkami. Dovoluji si ale upozornit, ze instalace takovéto fólie může být hodně složitá, takže pokud si nejste jisti, nechte si ji raději udělat. A ještě jedna věc: pokud nemá mobil zadní stranu zcela rovnou, což je zrovna případ Aceru může se stát, že fólie bude mít tendenci v růžcích povolovat (odlepovat se), což byl můj případ po necelých třech týdnech. Stačilo ji ale zahladit a zatím drží. Je to ale také dáno způsobem používání a všiml jsem si, že když telefon strkám do podélného pouzdra na pásku, oděrkám se neubrání. V mém případě je tak folie nejen pro parádu, ale je také vysloveně funkční. Přiznám se ale, že já jsem především na to druhé… 

 

 

Ochranná folie Carbon Black se dělá i v bílé a díky ní opřený mobil, který dříve klouzal poslušně drží… Nechal jsem si ji ale profesionálně nalepit, protože rohy jsou hodně složité, avšak výborně vyříznuté.

 

Design, zpracování a určení

Mluvit o designu zde nemá smysl (teď už jsme zpět u displeje...). Jde hlavně o kvalitu fólie jako takové, o její pružnost, schopnost vyrovnat se s drobnými otěrkami a hlavně o schopnost ochránit displej v okamžiku pádu. A také o její trvanlivost, resp. to, jak dlouho vydrží, což pochopitelně po takto krátké době nejsem schopen říci. 

V praxi pak rovněž narazíte na zpracování fólie jako takové, tedy zejména na to, jak dobře je vyříznuta a jak dobře (špatně) se od podkladu odděluje. U ScreenShieldu je vše na úrovni, oddělování od podkladu je ovšem standardní a čistě subjektivně vzato mi nepřišlo, že by se v tomto ohledu do ostatních lišila. V každém případě to chce trochu cviku a někdy i možná delší nehtík. V případě všech fólii jsem však nikdy nenarazil na nějakou nedoříznutou část. 

A určení? Obecně vzato by měl mít krycí fólii na displeji mobilu každý a vynechat ji mohou snad jen ti, kdo mají přístroj s nějakým odolným sklem à la Gorilla Glass. I když i pro ty může být konkrétně ScreenShield taktéž užitečný a není to vlastně nic proti ničemu. Naopak! Nic totiž není doopravdy nerozbitné.

Fólii ale můžete použít na cokoliv, třeba na navigaci nebo cyklopočítač (hodně užitečné, zejména pro autora článku… :). Dobře se ale také uplatní na tabletu a na jakýchkoli digi hračičkách pro děti a teenagery.

 

 

Návod najdete zde a musím říci, že je solidně udělaný (samozřejmě je také v každém balení…). U výrobce ho najdete zde (odkaz se otevírá do nového okna).

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Instalace ochranné folie je prováděna tzv. mokrým procesem, což je podle mého výrazně lepší než proces suchý. I tady se ale vyplatí důkladně otřít displej, následně si hodně (!) navlhčit fólii i prsty (nikdy se nevlhčí displej či tělo zařízení), znova se podívat (ideálně proti světlu) zda náhodou na povrchu displeje neusedl nějaký prach a pokud ne, fólii okamžitě natáhnout. Vytlačit tekutinu následně můžete i bříšky prstů, ale opatrně a je třeba příliš netlačit, aby se fólie nevytahovala. Dvojnásob to platí, pokud použijete dodávanou plastovou špachtličku, kterou je dobré také trochu navlhčit. Pamatujte, že nemusíte bubliny vyhlazovat dokonale. Sami maximálně během týdne zmizí, či prakticky zmizí, což záleží na tom, kolik se vám jich povedlo udělat (a jak velké). Více viz Samsung Galaxy S2.
  • Odhadovaná výdrž: osobně si ji netroufám vůbec odhadnout, ale podle dřívějších fólií či těch, které mají kamarádi, mohu říci, že obecně vzato je to něco mezi rokem a „dále“. Typicky spíše dva, tři roky, někdy i déle. U Skinzone je to ale vlastně jedno, protože dostáváte doživotní záruku. Je třeba si nechat aplikační set (vodička atd.), poslat doklad o koupi a nafocenou fólii (poškozenou, odchlíplou, apod.) a výrobce vám zašle novou pouze za poplatek 50 Kč (doprava…).
  • Údržba – běžná jako u skla. Občas stačí jen trochu přeleštit, protože povrch se pochopitelně špiní, jako vše ostatní. Pokud máte odchlípnutý růžek (to platí i u ozdobné fólie) důležité je, aby se pod něj nedostala špína a nesahali jste na něj. Zkrátka jen přihladit...

 

 

Precizně nalepená ochranná fólie zadní strany Black Carbon (v bílé White Carbon - odkaz se otevírá do nového okna) na jednom z firemních mobilů.

 

Jaké jsou? Výtečné!

Myslíte si, že jsem krycí fólii měl na mobilu vždy? Ani omylem! Můj Acer E3 je po více než 20letech první mobil (či "mobil") na který jsem ji namontoval a dospěl jsem k tomu poté, co se mi na věčnost odebral displej na Galaxy S2 (prostě si jen tak ležel na stole a najednou…). Když jsem zjistil, kolik stojí oprava, vytrestalo mě to natolik, že jsem se začal o ochranné displejové fólie více zajímat. Před více než rokem jsem ji namontoval kamarádovi na telefon (suchý proces), viděl montáž u některých známých (jiná fólie, ale taktéž „na sucho“) a když jsem přišel ke Skinzone zjistil jsem, že mokrý proces je rozhodně lepší. A hlavně byla lepší použitá fólie! Příjemnější na omak a se subjektivně lepším pocitem z dotykového ovládání zvláště u gest typu posun fotografií, či třeba změna jasu u čtečky Cool Reader či přehrávače MX Player. Prst mi na ní zkrátka tolik „nedrhne“. Navíc to, že bubliny mizí  (to si nedělám legraci) a že má fólie tendenci se samovolně vypínat, je podle mého naprosto úžasná vlastnost!

Přiznám se, že na montáž těchto pidi věciček nejsem příliš šikovný a tak hodně oceňuji fakt, že se fólie po několika dnech sama vypíná. Za pozornost stojí ještě zmiňovaná tendence odstraňovat bublinky. Po týdnu používání mi na Galaxy S2 z několika větších a řady menších bublin (test je zkrátka test…) zbyly tři miniaturní, což hodně překvapilo nejen mě. V každém případě tyto informace mohu potvrdit stejně, jako výrazně jednodušší montáž proti výrobkům, které na to jdou suchou cestou. 

Fólie Skinzone ScreenShield je velice příjemná na dotek a nijak ovládání nenarušuje. U rozbitého Samsung Galaxy S2 ho naopak spíše vylepšuje a když prstem jezdíte po OLED displeji alespoň necítíte, jak je krycí sklo popraskané. Navíc displej i zpevnila, takže se přestaly objevovat další prasklinky i když to samozřejmě stoprocentně vyloučit nelze. Zpevnila také displej navigace, protože jak jsem se už jednou u mobilu přesvědčil, i od takovýchto prohlubenin může krycí sklo nakonec prasknout. V každém případě mohu ScreenShield jen doporučit. Rozhodně pak mohu doporučit instalování mokrým procesem dovolujícím podstatně lépe fólii aplikovat a také vyhladit. Tady to ale bude zapotřebí mnohem méně než u konkurence.

A ještě drobná poznámka: Skinzone dodává ochrannou fólii na displeje podvodních přístrojů, takže prý drží i pod vodou, což mi přijde hodně zvláštní. V každém případě by ale bylo zajímavé vyzkoušet ji na odolné čtečce PocketBook Aqua (odkaz se otevírá do nového okna). Vlastně by byla užitečná na jakékoli čtečce elektronických knih, což je další dobrá aplikace.

 

Stejně jako ochranné fólie na displej i ozdobné fólie se vyřezávají z role. Speciální program pak optimalizuje jejich umístění tak, aby vše bylo co nejefektivnější.

 

 

Číst 5979 krát Naposledy změněno pondělí, 10 listopad 2014 06:24

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.