pátek 14 červen 2024
Text Size

Acer Aspire E 11 Cool Silver (minirecenze): levný, slušný a bez větráku!

Levný „kilový“ notebook s plastovým tělem neurazí. Pokud ho pochopitelně poměřujete cenou. Kupodivu však neurazí ani když to vezmete přes poměr cena/výkon. E 11 za „pár korun“ nabídne myslím dost. To je vidět i po krátkém osahání.  

foto: Acer

 

 

Hodnocení: nehodnoceno, minirecenze

můžete očekávat: levný a nijak přehnaně výkonný počítač ideální jako první nákup. Typicky je určen na občasné přenášení pro studenta, doma ho můžete napojit na LCD monitor, avšak budete potřebovat nějaký s konektorem HDMI, pokud nemáte, jde dokoupit redukce HDMI-VGA. E 11 vypadá na výborný poměr cena/výkon, pozor ale na dotykovou destičku, která může zazlobit.

 

 

DÁLE V MINIRECENZI: rozměry, hmotnost notebooku i možnost rozšíření paměti RAM.

 

Elegantní boční profil. Konektory jsou zleva (při pohledu zepředu přes klávesnici) a zezadu. Akumulátor je uživatelsky nevýměnný.

 

Acer má v názvech svých produktů chaos a jak se zdá čím dál tím větší. Zapůjčený model tak má několik názvů, jméno řady „E 11“ je často zcela schováno… „kdesi“. Uvedu tedy všechny názvy, aby bylo jasno, co jsem měl vlastně zapůjčeno. Jde o „Aspire E11 Cool Silver (NX.MNTEC.002)“, který někdy najdete i pod označením „E3-111-C121“. Přímo u Aceru je veden jako „Aspire E3-111“, což mi přijde úplně mimo, protože tady opravdu „E 11“ nevidím a ani ho zde podle tohoto jména nevyhledáte! Firma slibuje, že se polepší, ale už jsem se zmiňoval, že podobný zmatek panuje i v označení mobilních telefonů. 

Když jsme si vyjasnili o co jde, podívejme se pár parametrů, kterými se v této minirecenzi budeme věnovat, protože tohle není kompletní test. Z časových důvodů jsem ho nezvládl, ale na druhou stranu mi přišlo škoda, vás o něj ochudit, protože notebook je to zajímavý, a to především cenou a absencí větráku! Dát ho na peřinu a něco si hledat na internetu nebo si pustit film, tak není problém a procesor by neměl být ohrožen!

 

I z tohoto pohledu vynikne zajímavý profil a styl notebooku (jakoby pocházel o kategorii výše). Dát mu polepku víka LCD a budete za hvězdu!

 

Test základních funkcí

  • Displej je matný, výborně působící, počítejte však s menšími pohledovými úhly. Na danou kategorii je ale lepší než bývá zvykem! Uchycení je ovšem standardně jednoduché i když působí na pohled hodně bytelně. Tady zázraky čekat nemůžeme.
  • Klávesnice a dotyková destička: rozložení je standardní, Ctrl je tam kde má být (zcela vně v rohu), PgUp/PgDn kolem kurzorového kříže (viz foto níže) tak, jak je u Aceru zvykem. Při psaní se klávesnice neprohýbá, ale zdá se být tvrdší, resp. spíše tvrdá. Dotyková destička je při nastavení vyšší rychlosti méně přesná a kurzor při puštění, resp. klepnutí na nějakou ikonu, občas jakoby uskakuje. Po vyladění, aktualizaci Windows (a nejspíše i ovladače) a několika restartech operačního systému se to už prakticky nestávalo. Kupodivu tu pracují i gesta: dvěma prsty posouváte stránku nahoru/dolů, obvyklým pohybem dvou prstů k sobě (či od sebe) jde zmenšit (či zvětšit), např. webová stránka (pouze v Internet Exploreru, nikoli např. v Google Chrome) či fotografie. 
  • Chlazení je zcela pasivní (!), větrák tu tedy není stejně jako výfukové otvory (těch je „nula“ :). Zahřívání nebylo nijak velké ani po hodinovém filmu, či tříhodinové kombinované práci (film, internet, instalace softwaru).

 

Detail klávesnice. Úchyty panelu s LCD vypadají sice bytelně, ale jsou jen jednoduché, víko se však dá rozumně naklopit, takže s pohledem na displej není problém ani když máte notebook při sezení na kolenou (na to si dejte pozor – neplatí to vždy!).

 

„Starý“ operační systém v nové verzi 

Na počítači přímo ve volbě „Systém“ v sekci „Základní informace o počítači“ najdete napsáno toto: „Windows 8.1 s aplikací Bing“. I tato verze operačního systému s přednastaveným vyhledávačem Microsoft Bing je důvodem, proč může počítač stát tolik, kolik stojí. Ostatně od verze bez operačního systému, resp. s Linuxem, se liší o pouhých 500 Kč a toho jsme nikdy dříve svědky nebyly! 

Pokud nechcete Internet Explorer a přednastavené vyhledávání Bing, klidně si nainstalujte například webový prohlížeč Google Chrome jako jsem to udělal já. V mém případě pak ale například nefungovalo gesto dotykové destičky pro zmenšení/zvětšení velikosti webové stránky. Vyhledávač Google, ale v tomto okamžiku běžně pracoval. 

Jak vidíte, je to čistě na vás a Microsoft u této mnohem levnější verze operačního systému nedal taková omezení, jakých jsem se obával.

A Acer Aspire E 11 Cool Silver? Přijde mi šikovný typicky pro studenta, který chce něco na úkoly, internet a komunikaci s přáteli. Výkon není vysoký (procesor Intel Celeron), ale na běžnou práci postačí. Navíc pokud hledáte nějaký notebook pro teenagera, který ještě žádný neměl, tohle mi připadá jako velice dobrá kombinace cena/výkon/funkce. 

 

 

Další informace k jednotlivým verzím Windows 8.1 najdete zde (čeština, externí odkaz se otevírá do nového okna).

Co to je SSD disk se dozvíte zde – (odkaz se otevírá do nového okna).

 

Tabulka vlastností

 

 

Za dané peníze vypadá jako dobrá volba pro študáka, který si navíc může vybrat z více barev. Ideální by ovšem byl netočivý SSD flash disk namísto klasického točivého pevného disku. To ale v této kategorii očekávat nemůžeme. Vyměnit by ale jít měl (SATA).

 

 

Číst 7534 krát Naposledy změněno neděle, 16 listopad 2014 14:02

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.