pátek 19 červenec 2024
Text Size

LG G3 (test): příjemně zlevněná špička

LG G3 (test): příjemně zlevněná špičkaNejvyšší řada G má nový vlajkový model. Díky rychle snížené ceně i model s výtečným poměrem cena/výkon. A i když on má pár omezení, celek vyznívá jako momentálně nejlepší nabídka na trhu v oblasti nejvyspělejších telefonů.  

foto: autor a LG

Srovnání se Samsung Galax S5 (nové okno). 

 

Hodnocení: 95 %  

pro: brilantní displej (!), excelentní poměr cena/výkon (!), dobrý a svižný foťák, možnost upravit klávesnici a upravit tlačítka pod LCD, odolné sklo LCD, šest stupňů velikosti písma, pro někoho i synchronizace s MS Outlook

proti: nikde jsem u LG klávesnice nenašel QWERTZ pouze QWERTY (prý tu ale je…), neumí dts, akumulátor pouze typu Li-Ion, pro někoho fakt, že není vodě a prachu odolný

shrnutí: Brilantní displej, vysoký výkon, elegantní návrh a výborný a svižný foťák. Za pozornost ale stojí například možnost upravit si ovládací tlačítka pod displejem, zvětšit klávesnici či velmi, velmi si zvětšit písmo v kontaktech a SMS. Tohle v praxi potřebujete pořád.

 

Kryt zadní strany je plastový i když tak nevypadá. Reproduktor je jediný ve spodní části, tedy dál od vás. K ovládacím tlačítkm se ještě dostaneme. 

 

Konkurence v nejvyšší třídě je jasná a není jí málo! Jednak firemní Flex (viz recenze - nové okno), protože rozměrově už pomalu hraničí. Jednak Samsung Galaxy S5 (viz recenze - nové okno) a také Sony Z2 sázící na odolnost. A konec konců mj. i Xiaomi Mi3 (viz test - nové okno).

Z těchto všech, resp. z těch, které se mi dostaly do ruky, bych zvolil Flex nebo G3. Podle toho, co bych momentálně rozměrově preferoval. Určitě bych si ale nevybral Galaxy S5 a také už ne Xiaomi Mi3 jehož cenová výhodnost se v porovnání s G3 vytrácí. Pro LG je to výborná vizitka, protože s takovýmto hodnocením zdaleka nejsem sám!

 

Povšimněte si uzoučkých rámečků vlevo a vpravo kolem displeje, které hodně určují styl telefonu. 

 

Design, zpracování a určení

Stylově je čistý, elegantní a také se dá říci, že i střízlivě navržený. Na první pohled upoutá hladká čelní strana bez hardwarových tlačítek, úzké rámečky LCD vpravo a vlevo (viz foto) a také velmi elegantní zadní strana (foto výše) s odstranitelným krytem, což dnes už tak úplně není zvykem. Pod ním najdete běžně výměnný akumulátor, mechaniku karty Micro SIM a také paměťové karty microSD. Tu poslední jsem ale musel hodně dlouho hledat, protože je umístěna naprosto nenápadně! 

Zadní strana je také jediné místo, kde jsou umístěna nějaká hardwarová tlačítka jak vidíte na snímku dole. Blízko nich je dvojitý LED blesk a laser pro měření snímku. Na horní straně infračervené rozhraní, takže mobil může fungovat i jako univerzální dálkový ovladač a aplikaci dostanete v ceně dokonce s možností učení kódů. Na spodní straně je pak dobíjení a obvyklý konektor pro sluchátka. 

Pro koho G3 bude, určí především rozměry, resp. šířka, která je 75 mm. To ale platí o všech telefonech nejvyšší třídy. Ty už narostly natolik, že už jsou na hranici phabletů, tedy tabletů s telefonem. Vyzkoušet si jak vám padne do ruky, je v tomto okamžiku naprosto klíčové! I přes nejrůznější udělátka, není ani telefonování jednou rukou snadné, resp. je na samé hranici použitelnosti i pro rozměrnější ruku, natož pro moji. Yeti ale pochopitelně problémy mít nebude…

 

Ovládací hardwarová tlačítka najdete na zadní straně. Je tu obvyklá hlasitost (delší podržení vyvolá foťák, resp. poznámky) a také zapnutí/vypnutí, které je uprostřed. V okolí je blesk a „laserové“ měření. 

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Displej, kryje odolné sklo (plast) Gorilla Glass, podporuje automatickou regulaci jasu, čitelnost na přímém slunci je velice dobrá, v přímém srovnání s OLED je ale znát, že je o trochu horší. V pohledových úhlech i barevném podání je však minimálně stejně dobrý! 
  • Kontakty v mobilu po importu – třídění podle příjmení či křestního jména je bezproblémové, jde to také i po synchronizaci s Google. Díky abecednímu seznamu ve sloupci na pravé straně se dá operativně vyhledávat prostým pohybem prstu a když si na to zvyknete, je to hodně svižné. 
  • Ovládání: k dispozici jsou tři hardwarová tlačítka na zadní straně, „spodní hlasitost“ má – na delší podržení při vypnutém mobilu – nastavenu další funkci – vyvolání foťáku, horní pak poznámky. Tři softwarová jsou ve spodní části displeje a jsou jeho součástí, což sebou nese potíže. Na druhou stranu si dvě z nich můžete prohodit podle svého, takže máte „Zpět“ tam, kde ho chcete mít (uprostřed je vždy „Domov“). Aplikace na displeji umístěné „pod čarou“ jdou taktéž upravit s výjimkou středového vyvolání seznamu všech programů. 
  • Focení a video: to první je operativní s  hodně rychlým autofokusem (na mobil) a možností fotit buď přímo dotykem na displeji, přes tlačítko spouště na LCD nebo stlačením fyzického tlačítka „hlasitosti“ na zadní straně. Záznam videa je také okamžitý, jen si musíte zvyknout na styl práce. Standardně je nastaveno rozlišení Full HD i když mobil umí natáčet do čtyřikrát vyššího Ultra HD. Možnosti fotoaparátu i kamery jsou bohaté (viz foto níže), stejně jako nastavení. Najdete tu například i panorama.
  • Synchronizace s Outlookem a spojení s notebookem s Windows 8 bylo bezproblémové. Mobil po připojení k PC nabídne tři volby plus možnost nainstalovat programy: Dobít telefon (jen dobíjení), Mediální zařízení (prostý přenos souborů), Odeslat obrázek, což je volba, kterou využijete v okamžiku, kdy nepracuje ta předchozí. 
  • Velikost a hmotnost: velký, hodně velký a jde zvláště o šířku. Plných 75 mm je hodně pro mnohou mužskou ruku, natož pro ženskou. Na druhou stranu je šířka mobilu minimem, jakého se dalo při dané úhlopříčce LCD dosáhnout. Okraje vpravo a vlevo jsou totiž notně úzké.
  • Doba provozu: při kombinovaném běžném provozu s pár telefonáty víkend, v náročnějším pak necelé dva dny. Při přehrávání videa (z toho třetina se přehrávala přes Wi-Fi) vydrží asi 6,5 h. Dobití za vypnutého stavu i v pohotovosti necelé 2,5 h.
  • Údržba – kryt Gorilla Glass se dosti špiní a prsty jsou na něm bohužel hodně vidět. Zadní strana díky „zvrásněnosti“ nevyžaduje nic. Je ovšem škoda že se jedná pouze o plast. Byť velice kvalitní!
  • Aplikační kompatibilita: AirAttack HD Lite (hra) – drobnosti bez vlivu na funkčnost (tlačítka jsou stále viditelná); Angry Birds (hra) – drobnosti bez vlivu na funkčnost (tlačítka jsou stále viditelná); Cool Reader (čtečka e-knih) – bezproblémová (v celoobrazovkovém režimu zmizí tlačítka, dají se ale gestem vyvolat a při listování jsou neviditelná); ČT (iVysílání, ČT24, ČT Sport – TV archiv a živé vysílání) – drobnosti bez vlivu na funkčnost (tlačítka jsou stále viditelná); MX Player (videopřehrávač) – bezproblémová; Prima (TV archiv) –  drobnosti bez vlivu na funkčnost (tlačítka jsou stále viditelná).

 

Na odchycené obrazovce vidíte nastavení rozlišení fotoaparátu a kamery, která může pracovat i v Ultra HD. 

 

Jaký je?

Výborný, rychlý, dobře sladěný po hardwarovo-softwarové stránce a spolehlivý co do provozu aplikací. Tady jedinou potíž dělá poměrně často se objevující lišta se softwarovým ovládáním Androidu, což je ovšem údělem tohoto řešení. Kupříkladu Acer to má uděláno lépe a základní dotyková tlačítka pro ovládání jsou umístěna mimo LCD, takže se aplikace otevírají vždy do celé obrazovky. Například u Prima Play tlačítka visí na obrazovce stále, u Cool Readeru se ale dá kniha otevřít na celou obrazovku, avšak jakmile chcete otevřít novou, minimálně o jednu stránku si odlistujete a někdy i o víc. Někteří namítnou, že podstatnější jsou jiné věci. Že telefon není vodě odolný, což by se určitě hodilo nebo že LG klávesnice není QWERTZ, ale pouze QWERTY (prý tu opravdu je, ale prostě jsem ji nikde nenašel). Vynahrazují to ale jiné vychytávky! Možnost ovlivnit velikost klávesnice a částečně i její uspořádání, resp. alespoň umístění například čárky, kterou není problém dát k mezerníku jako u počítače. Takovéhle věci potřebujete častěji, než třeba NFC. Škoda jen, že pětiřadá klávesnice už není opravdu česká, tedy včetně „nabodeníček“ na číselné řadě, což by výrobce posunulo o hodně dál. I tak je LG G3 podle mého názoru momentálně nejlepší nabídkou na českém trhu s nejvyšším poměrem cena/výkon.

 

 

Tabulka vlastností

 

 

Zobrazení běžících aplikací. V tomto případě jde o čtyři, ale může jich být i šest. 

 

 

V Prima Play – a nejen v této aplikaci – byla stále viditelná softwarová ovládací tlačítka. Jsou totiž součástí displeje, a to je ten problém.

 

 

 

 

 

Číst 5101 krát Naposledy změněno úterý, 16 prosinec 2014 16:08

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.