pátek 19 červenec 2024
Text Size

Powerguy Chronos: energie kdykoli po ruce 

Potulujete se často mimo elektrickou síť nebo prostě jen potřebujete záložní energii třeba pro svůj mobil? Tzv. powerbanky“ jsou realitou dneška. Možnostmi, kvalitou i cenou se však dosti liší. Tato patří k nejlepším!  

foto: Kobe 

 

Hodnocení: 95 %   

pro: excelentní design, poměr cena/výkon, stohovatelná s magnetickou aretací, takže si sami vytvoříte kapacitu jakou potřebujete, po napojení dalšího kusu se chová jako jeden celek a lze ho dobíjet jedním kabelem (podle dovozce vyzkoušeno propojení až pěti kusů), lze použít i zcela samostatně

proti: prodej pouze po dvou kusech 

shrnutí: Výborný nápad i výborné provedení za cenu sice trochu vyšší, ale díky unikátním vlastnostem se podle mého bohatě vyplatí. V podstatě jde o „powerbanku“ pro profesionální, nebo chcete-li nejnáročnější, používání. 

 

 

Tzv. powerbanky (energetické banky), tedy zásobárny elektrické energie představují vlastně akumulátor, pár konektorů a nějakou tu obslužnou elektroniku, které je ovšem minimum. Jejich velikost tak určuje především druh a kapacita zabudovaného akumulátoru. V tomto případě jde o lithium-polymer (Li-Po), zcela bez paměťového efektu (Li-Ion přece jen nějaký má). Někdy ale takovýto záložní zdroj energie určují i doplňkové funkce, protože na českém trhu najdete i „powerbanky“ s LED svítilnou, či bezdrátovým nabíjením. 

Pokud se ptáte po cenách, nejlevnější jsem našel za 210 Kč (500 mAh). Jmenuje se SilverStone PocketPower PEN PB05A  a nepoužívá akumulátor, nýbrž dvě tužkové baterie. S akumulátorem typu Li-Ion, tedy jednodušším, než je Li-Po, a kapacitou 2.200 mAh (8 Wh) se dá záložní zdroj sehnat kolem 270 Kč, 3.000, resp. přes 3.000 mAh pořídíte za 300-350 Kč. Seženete ale i dražší zdroje s vyšší kapacitou, klidně i kolem 5.000 mAh. 

Powerguy Chronos nabízí solidních 3.000 mAh, ale je stohovatelný (ostatně za 900 Kč máte 6.000 mAh) a má zabudován ten nejlepší akumulátor současnosti – lithium-polymer. Obě vlastnosti tak zvýšenou cenu více než vyrovnávají! Li-Po je skutečně bez paměťového efektu a ve srovnání s Li-Ion si také delší dobu udrží kapacitu, což je v tomto případě taktéž velice důležité..

 

Jednotlivé „energetické banky“ jdou kupit na sebe vlastně i „pod sebe“, protože konektory jsou oboustranné. Celek se pak skutečně chová jako jediná jednotka, jejíž jednotlivé díly jsou postupně dobíjeny a také je z nich postupně odčerpávána energie. Tohle je naprosto parádní!

 

Design, zpracování a určení

To první určuje především schopnost stohovat, napojovat, jednotlivé „powerbanky“ na sebe. Z tohoto důvodu jsou vybaveny konektorem na spodní i horní hraně a magnetickou aretací, takže dobře drží u sebe (testoval jsem na dvou). 

Design je natolik propracovaný, že propojení – a odpojení – je velice snadné a na nic není třeba dávat pozor. Každý kus je pak vybaven dvojicí konektorů – běžným USB pro dobíjení vlastní dobíjení a Micro USB pro napojení a dobití například tabletu, mobilu či vlastně čehokoli, co lze napájet přes Micro USB. Tím je dána i použitelnost Chronosu. Zmínit bych ještě měl, že zpracování bylo vynikající, signalizační LED diody dostatečně a příjemně překvapilo i robustnější provedení i když je nutno říci, že vysloveně odolné, nebo voděodolné není (něco takového by se také hodilo!).

 

Detail konektorů a informačních LED diod (při dobíjení všechny blikají, počet svítících LED pak určuje zbývající kapacitu). Na horní straně vidíte speciální konektor pro připojení další „energetické banky“ (na spodní straně je totéž, ale v opačném gardu).

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Ovládání není žádné. Stačí jen propojit se zařízením a dobíjení se spustí automaticky, přičemž o stavu informují LED diody.
  • Dobíjení a výdrž: kvůli dobití stačí napojit na počítač s USB 2.0 či 3.0 a konektor Micro USB zastrčit do „energetické banky“. Nebo můžete sáhnout po dobíječce s Micro USB (v ceně není žádná a bylo by to i zbytečné). Nemůže být ale jakákoli! Přes originální dobíječku telefonu Samsung Galaxy S2 (na výstupu 5 V, 0,7 A) dobíjet vůbec nešlo. Dobití přes ultrabook Acer Aspire S3 s USB 3.0 trvalo zhruba 2,5 h, telefon Samsung Galaxy S2 byl pak za asi dvě hodiny dobit na 85 %. 
  • Údržba je nulová, maximálně je třeba jednou za čas očistit kontakty (ty vnitřní ideálně vysát). Plast se špiní minimálně a i když to Kobe jako dovozce nijak neudává, je překvapivě odolný, takže se klidně může povalovat třeba někde v tašce či v autě.

 

Kompletní výbava tak, jak ji zakoupíte. Jedna „powerbanka“ vychází na 454 Kč, zakoupit se ale takto nedá. V balení jsou dva kusy, nicméně jdou využít i zcela samostatně.

 

Jaká je?

Po několikaměsíčním zkoušení mohu říci, že „energetická banka“ je výborná a zabudovaný akumulátor typu lithium-polymer (Li-Po) dokáže udržet energii velice dlouho, klidně i dva měsíce, což jsem také vyzkoušel. Během této doby navíc kapacita poklesla jen minimálně. O kolik však říci nelze, protože minimem je na ukazateli 25 % (4x LED). Tady to však byla méně než polovina, což se ukázalo při následujícím dobíjení mobilu (odhadem cca 10 %).

Obrovskou výhodou Powerguy Chronos je schopnost chovat se po propojení více kusů jako jeden celek. V praxi to znamená, že dva kusy, které byly v testu zkoušeny (dovozce jich vyzkoušel i pět) se při dobíjení z elektrické sítě chovaly jako jeden celek, tj. nejprve byl dobit první, pak se přikročilo k dobíjení druhého, přičemž stupeň dobití vidíte na LED diodách na každém kusu zvlášť. Opačně je tomu zase při dobíjení nějakého zařízení. Tohle hned tak někdo neumí a mluvit „powerbance“ pro profesionální využití s kapacitou podle vašeho přání je zcela na místě. Vzhledem k této vlastnosti (i této!), je cena vynikající stejně, jako poměr cena/výkon!

Vyzkoušel jsem i chování v okamžiku, kdy byl mobil naprosto vybit (čekal jsem dokud se samovolně nevypnul). Jediná jednotka Chronosu ho zvládla začít ihned dobíjet, a to i po jeho okamžitém uvedení do provozu. Právě poslední funkci bohužel u mobilů a tabletů nezvládá celá řada originálních dobíječek. Někdy tak musím čekat třeba dvě minuty, než jde zcela vybitý mobil po připojení k napájení zprovoznit. A ještě poznámka: Existuje elegantnější a kompaktnější verze se stejnými parametry, kterou bohužel Kobe neprodává, což je škoda stejně, jako že se „energetická banka“ nedá koupit jednotlivě. I tak ji ale mohu doporučit a velmi vysoké hodnocení si určitě zaslouží.

 

 

Tabulka vlastností

 

 

 

Číst 7442 krát Naposledy změněno středa, 17 prosinec 2014 09:43

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.