pátek 19 červenec 2024
Text Size

Alcatel BoomBand (test): levnej a šikovnej, jen s pár omezeními

Tenhle náramek je zcela jiný než všechny ostatní! Je levný, ale taktéž vodě odolný (krytí IP67) a na ruce ho pomalu ani neucítíte. Navíc „obléknout si ho“ můžete podle nálady či potřeby do modré či nenápadné šedé. 

Foto: autor a Alcatel Onetouch

 

Hodnocení: 90 %   

pro: cena, výborná kombinace cena/výkon, parádně dělaná aplikace, pozoruhodná koncepce s výměnnými pásky

proti: nutnost manuálního přepnutí do režimu Spánek, Bluetooth nelze vypnout

shrnutí: Šikovná a naprosto pohodová věcička v tom, co umí. Pokud vám ale má sbírat spánková data, nesmíte ji zapomenout přepnout do režimu Spánku (a ráno vypnout), a to byl v mém případě největší problém! Škoda, že si to pásek nedělá sám, například v případě delšího klidu. 

 

Náramek je celoplastový (TPU), nezpůsobuje alergii ani těm, kteří jsou citlivý na kov na hodinkách (teď mluvím i o sobě). Kovová je pouze část řešící spojení obou částí pásku. Ikona „měsíčku“ slouží pro přepnutí do režimu „Spánek“. Stačí klepnout prstem…

 

Alcatel BoomBand přijde na 990 Kč, přičemž v ceně dostanete výměnnou základní jednotku a dva pásky do kterých jde vložit – tyrkysově modrý a šedý. 

BoomBand nabízí následující funkce: 

 • upozorní na příchozí hovor, což jde vypnout jak celkově, tak v okamžiku akce samotné; stačí na náramek dvakrát klepnout, 
 • upozornění proti ztrátě (je nutné aktivovat v aplikaci) projevující se blikáním a vibrováním,
 • budík (tichý, prostřednictvím vibrací),
 • měření kalorického výdeje (zobrazuje se v aplikaci), 
 • měření počtu kroků (zobrazuje se v aplikaci), včetně výpočtu celkové ušlé vzdálenosti a s nastavením cílového počtu kroků, 
 • monitorování spánku (zobrazuje se v aplikaci), kdy se měří jeho celková délka a zaznamenávají se tři fáze – aktivita, otočení a spánek. 

 

Tmavá varianta, kterou rovněž dostanete v ceně. Díky koncepci do ní stačí zastrčit samotný BoomBand, který je vidět v detailu níže, a máte náramek jako nový!

 

Design, zpracování a určení

Základem koncepce jsou pásky ve kterých měníte samotnou, plně uzavřenou základní jednotku, tedy BoomBand. Pásky jsou pryžové (materiál zvaný TPU), kov je pouze v úchytu, kterým se obě části pásku spojují. Pokud trpíte alergií na kov, tady vám rozhodně nehrozí! 

BoomBand je bez displeje, signalizaci (upozornění, či přepnutí funkce) zajišťují diody, vibrace nebo jejich kombinace. Samotná data se objevují až ve spolupracujícím mobilu, který musí být minimálně s Android 4.3. Vše je odolné vůči stékající vodě a podle výrobce „vydrží i tvrdší zacházení“, což se v testu potvrdilo. Rozhodně se s náramkem nemusíte nijak omezovat zvláště, když se má dát na slabší ruku. Pár úderů kladivem při používání na té silnější ale rozhodně nedělá problémy stejně jako řezání s motorovou pilou.

Úroveň zpracování byla výborná, na problém jsem nenarazil ani při nasouvání BoomBandu do pásku. Dobíjení se řeší přes přídavný adaptér s Micro USB do kterého se základní jednotka se speciálním konektorem jednoduše nastrčí opět ve stylu „šipka na šipku“.

A pro koho BoomBand je? Pro ty, kdo potřebují opravdu jen sportovní náramek, který nesnímá tep a nechtějí za něj dát majlant. V tomto ohledu padne na mužskou i ženskou ruku.

 

 

Co to je krytí IP a IPX se dozvíte zde (odkaz se otevírá do nového okna).

Co to je Bluetooth a jeho profily se dozvíte zde (odkaz se otevírá do nového okna). 

 

 

Na snímku vidíte základní jednotku náramku, která se vkládá do otvoru v pásku vlevo na notebooku Acer Aspire S3. Pro zachycení správné orientace máte na obou částech naznačené šipky.

 

Test nejdůležitějších funkcí

 • V úvodním nastavení náramku je zapotřebí definovat pohlaví, datum narození, výšku a hmotnost. Výrobce výslovně upozorňuje, že náramek je třeba dát na „slabší ruku“. 
 • Displej tu není, jsou tu pouze tři informační diody, takže není problém s čitelností na slunci. Informace ale získáte až z mobilu.
 • Bezdrátové propojení s mobilem přes Bluetooth je stálé a bohužel se nedá vypnout. I když jde o verzi 4.0 s nižšími nároky na spotřebu, stejně se na době provozu nepříjemně projevuje. Použitý Bluetooth profil jsem nezjistil, ale Alcatel Onetouch Pop D5 a LG Flex se napojili bez problémů.
 • Ovládání je v podstatě nulové. Pouze náramek přepínáte mezi stavy: aktivní činnost (den) a spánek (noc), a to šesti klepnutími nebo dotykem na ikoně u příslušné LED diody. Klepnutí nemusíte ani počítat, náramek si je registruje sám a spolehlivě, takže i když to vypadá složitě, je to naprosto pohodové! Veškeré další ovládání a stahování dat obstarává program v mobilu, náramek však může cca dva dny fungovat i samostatně a stále zvládne sbírat data. Poté je zapotřebí je přenést (paměť není velká jak vidíte z tabulky).
 • Velikost a hmotnost: obé je příjemné a náramek jsem na ruce ani necítil. Není zapotřební ho také nijak utahovat, dotykové senzory pro typicky tep tu nejsou. 
 • Doba provozu odhadem asi čtyři dny, což je dáno především tím, že se Bluetooth se vypnout. Zařízení můžete dobít jak z počítače, tak z běžné USB dobíječky (trvá to cca 1,5 h), která se ovšem k náramku nedodává. Bylo by to ostatně i zbytečné. Úroveň dobití oznamuje až pět LED, které se postupně rozblikají.
 • Údržba je nulová, samotný BoomBand je ukryt v pryži, náramek se ani po pěti dnech nestálého používání nijak nešpinil. Pokud ano, předpokládám, že se jednoduše strčí pod vodu a omyje.
 • Reakce na příchozí hovor, či nějaké oznámení z mobilu, například událost či budík, je přenášena Bluetooth a projeví se jemným a několikanásobným vibrováním, případně rozblikáním diody nebo obojím najednou. Pokud jde o vzbuzení, to je sice tiché, ale opravdu ho nepřehlédnete.

 

Vlevo záznam aktivní doby, vpravo záznam spánku. Vše si můžete nechat vypsat po dnech či třeba za týden nebo za měsíc a možné je i zobrazení do grafu. 

 

Jaký je?

Rozhodně zajímavý a levný! Nedá se sice použít jako hodinky, ale čas máte přece na mobilu. Nedá se s ním snímat tep, ale mě osobně to nevadí, protože to až příliš často spolehlivě nefunguje. Líbí se mi, že je jednoduchý a levný a v podstatě bez ovládání. Pokud si však chcete změřit spánek, musíte myslet na jeho večerní přepnutí a ranní vypnutí, a to je v mém případě problém. Druhým problémem je neustálý provoz Bluetooth. Pokud by fungovalo automatické vypnutí při nekomunikování (pokud by bylo na mobilu Bluetooth vypnuto), nebo ještě lépe vypnutí manuální, ušetřilo by se zjevně hodně energie a náramek by vydržel podstatně déle než nějaké čtyři dny. Oba tyto jevy ale nejsou vady, jsou prostě vlastnostmi a záměrem tvůrců. V každém případě pokud chcete zjistit, kolik toho denně nachodíte a kolik „vypotíte“ kalorií, je BoomBand ideálním společníkem navíc za rozumné peníze a bez pomalu každodenního dobíjení jako u podstatně dražší konkurence. I tohle se mi na něm hodně líbilo a redakční ocenění si tak určitě zaslouží. 

 

Vlevo možnost nastavení nejrůznějších oznámení, vpravo konkrétně nastavení proti ztrátě.

 

Tabulka vlastností

 

 

Číst 7544 krát Naposledy změněno pondělí, 03 listopad 2014 20:08

1 komentář

 • Odkaz Komentáře Sinco středa, 03 prosinec 2014 11:53 napsal(a) Sinco

  Prosim, ten budik funguje jako klasicky budik. Zadam si v nejake aplikaci budiku, kterou pouzivam, cas buzeni a v ten stejny cas ucitim vibrace naramku? Nektere naramky nespolupracuji s jinym budikem nez s tim co je v aplikaci pro naramek a buzeni je upravene, posunute, podle faze spanku. Takze plus minus trerba pul hodiny. Tohle nechci. Dekuji za info

  Nahlásit

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.