pátek 19 červenec 2024
Text Size

Freecom mSSD a Tough Drive SSD (test): kráska a tvrďák

Máme tu dva hodně zajímavé flash disky. Ten první je pěkně maličkatý a kovový, ten druhý zase větší, ale za to odolný. Jaký vybrat? Ideálně oba! Zatím ale poněkud lezou do peněz...  

Foto: archiv autora a Freecom 

 

Hodnocení Freecom mSSD:  95 %   

pro: kompaktnost, výtečné zpracování, rozměry i hmotnost 

proti: nic

shrnutí: Nesmírně elegantní a nádherné provedení USB flash disku s relativně velmi vysokou kapacitou a nerelativně velice malými rozměry. Díky šikovnému kabelu v ceně je kompaktnost zaručena i zde a vysokou cenu nelze pokládat za mínus. Odpovídá technologii i exkluzivnímu provedení.

 

Hodnocení Freecom Tough Drive SSD:  90 %  

pro: výtečné zpracování, integrovaný USB kabel, kvalitní provedení a rozumná odolnost, naprosto excelentní odolnost proti pádu (!)

proti: nic (uvidíme, jak dlouho v praxi přežije ohebný USB kabel – chtělo by to doživotní záruku!)

shrnutí: Poměrně bytelná a poměrně rozumně navržená odolná varianta flash disku bez nutnosti připojovat – a nosit sebou – USB kabel. Cena by lépe odpovídala, pokud krytí IP proti prachu bylo vyšší. Freecom to ale vynahrazuje extrémně vysokou odolností proti pádu (až 4 m).

 

 

Vlevo elegantní hliníkový mSSD, vpravo odolný Tough Drive SSD.

 

Co to je SSD disk se dozvíte zde – (odkaz se otevírá do nového okna). 

Co to je krytí IP a IPX (stupeň odolnosti proti prachu a vodě) se dozvíte zde – (odkaz se otevírá do nového okna).

 

Televizory pro server digizone.cz dlouhodobě testuji s dvojicí terabajtových disků (1 TB, tj. 1 024 GB) Freecom Mobile Drive Sq TV, které jsou speciálně určené pro nahrávání z televizoru. Testuji s nimi jednak nahrávání jako takové, jednak multimediální funkce televizoru, tedy jak si poradí s filmy, fotkami a muzikou na vnějším médiu připojeném přes rozhraní USB. Testuji s nimi ale ještě jednu věc – jak si poradí s hodně objemným paměťovým médiem jako takovým. Stále totiž existují značky (nejen v televizorech), například Panasonic, které terabajtový USB disk vůbec nezvládnou připojit, resp. nabídnout výpis souborů! Výrobce o tomto problému ví, ale zatím nemám zprávy zda bude v nabídce pro sezónu 2015/16 odstraněn.

Říkám to proto, že tu mám další dva disky od Freecomu, ale tentokráte netočivé, tedy tzv. flash disky, nebo také SSD média (odkaz se otevírá do nového okna), složená z tzv. neprchavých paměťových čipů, které drží data i po odpojení napájení. Pokud vám to stále nic neříká a znáte USB flash paměť nebo-li „flešku“, pak jste doma. Představte si SSD disk jako přerostlou „flešku“ a máte to. Ostatně skutečnosti to opravdu odpovídá a v tomto případě se navíc připojuje zcela stejně, tedy na rozhraní USB 2.0 nebo 3.0. 

 

Freecom mSSD je jen o málo větší než tradiční krabička zápalek. Rozměry jsou 35 x 80 x 9 mm, hmotnost necelých 30 gramů. Navíc je jedním slovem – nádherný!

 

Odolný tvrďák Freecom Tough Drive SSD představuje velikostí už klasický externí přes rozhraní USB napájený pevný disk. Na to, že by měl podle výrobce vydržet pád z výšky 4 m není nijak zvlášť „oplácaný“.

 

Design, zpracování a určení

Dnešní objemné externí flash disky (SSD disky) jsou především pro fajnšmekry a profesionály. Asi tušíte proč. Cena není právě nejnižší a v případě našich dvou disků se pohybuje nad šesti tisíci korunami, což za 256 GB není právě lidové. Je to ale odpovídající současnému stavu věcí a dlužno říci i designu a také zpracování. Ty jsou v obou případech na úrovni i když co do návrhu můžeme mít k odolné verzi námitky. Vezměme to ale podle abecedy…

Freecom mSSD nabízí hladké a čisté, nepatrně technicistní tvary a na místě jsou tak spíše slova o eleganci a nápadu. Mimochodem i když jde zastrčit třeba do kapsičky u košile, zasloužil by si kožené pouzdro třeba i na pásek. To ale v balení nenajdete…

Freecom Tough Drive SSD se naopak s rozměry nepáře a snaží o bytelnější návrh provedený na většině jeho povrchu v měkkém plastu s taktéž měkkým lemováním přecházejícím v jednom místě do integrovaného USB kabelu nedílně spojeného s tělem. Krytí je na úrovni částečné odolnosti proti vniknutí prachu a rozumné odolnosti proti stříkající vodě (ponorný není). 

Vzhledem k ceně, a nejspíše i k určení, by však měl být první parametr vyšší. Nelze z toho ale vinit design, protože tohle se stanovuje jinde... 

Design sám o sobě je výborný i když až pár let provozu prověří, jak dobře je navržené ohebné provedení USB kabelu. Tady se dají tušit největší problémy a v tomto okamžiku by se rozhodně hodila doživotní záruka.

 

Zatímco v mSSD (viz detail) najdete zabudovaný úzký a široký konektor USB 3.0 (Micro-B), u Tough Drive SSD najdete klasiku i když pochopitelně opět USB 3.0. 

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Propojení: bezdrátové není žádné, podporován je konektor USB 3.0. V případě mSSD jde o Micro-B (holka), kabel je v ceně, u Tough Drive SSD je zabudován rovnou kabel s klasickým konektorem, takže ho stačí jen zasunout třeba do notebooku. U mSSD dostanete v ceně šikovný, asi 31 cm dlouhý kabel (disk na něm dokonce mohl i viset). U Tough Drive SSD nepotřebujete nic, kabel je neoddělitelnou součástí disku.
  • Ovládání – žádné, pod Windows 8.1 vždy po připojení automaticky nabíhal souborový manažer.
  • Velikost a hmotnost: mSSD je vysloveně miniaturní (plocha zhruba 1,3 tradiční krabičky od sirek). Tough Drive SSD je pochopitelně podstatně větší a těžší, ale jeho součástí je i USB kabel. 
  • Napájení zajišťuje pouze rozhraní USB (2.0 nebo 3.0). 
  • Údržba – v obou případech nulová, stačí pouze udržovat konektory čisté (vysát tu a tam prach). „Estéti“ ale nejspíše budou u mSSD leštit hliník. Zapotřebí toho příliš není. Je kartáčovaný...
  • Stupeň odolnosti je u mSSD nulový, u Tough Drive SSD pak IP55. Překvapuje mě však, že firma jako Freecom  mluví v některých materiálech o tom, že je prachu odolný a odolný proti vodě. Není tomu tak není. V prvním případě jde – podle definice krytí – o částečnou odolnost proti vniknutí prachu (plně odolný by byl až podle IP6) a v druhém případě je odolný proti stříkající vodě po doby 3 minuty na vzdálenost 3 m (neplést s „odolností proti silnému proudu stříkající vody“ – IPx6). V každém případě výrobce udává odolnost proti pádu z max. 4 metrů, což je vynikající a daleko nad obvyklý rámec dvou metrů. Tohle ale už IP neřeší.

 

Měření přenosové rychlosti obou flash disků

 

Jaké jsou?

Oba disky jsou výborné, s Windows 8.1 bezproblémové jak co do chodu, tak co do instalace (věřím v totéž i pod Windows XP) a jsou také zcela jiné než ty od konkurence. Proto nejspíše Freecom nastolil vyšší ceny, což ale platí pouze u mSSD. U Tough Drive moc konkurence není a tam se mi zdá, že cena odpovídá. Po dlouhém hledání jsem našel jediný srovnatelný výrobek – LaCie Rugged Thunderbolt 256GB (8.100 Kč) určený ale i pro Apple (proto asi ta cena).

V případě mSSD se asi nejvíce blíží TDK 256GB (1,8ʺ) za 5.650 Kč, běžný SSD disk, tedy relativně rozměrný a s polovinou elegance mSSD přijde v 256 GB na 3.890 Kč (Transcend ESD400 256GB).

Oba disky se i za delšího, řekněme hodinového, provozu nijak nehřály, bez problémů zvládaly kopírovat soubory a současně spouštět film v HD, to vše přes rozhraní USB 3.0 na Acer Aspire S3 vybavený ovšem procesorem Intel i3. 

A rychlost přenosu, resp. čtení a zápisu? Tu jsem neměřil nějakým speciálním programem, ale běžným provozem. Vysvětlovat důvody je nejspíše zbytečné, ale připomenu alespoň některé. Rozhraní USB 3.0 je – na rozdíl od 2.0 – nesrovnatelně více závislé na výkonu počítače a v tomto ohledu přenos hodně kolísá. Výsledek pochopitelně závisí i na dalších faktorech, jako např. velikosti přenášených souborů. Druhým hlavním důvodem proč nepoužívám testovací programy je neustálená metodika. K čemu je dobré vědět, že přenosová rychlost je podle testovacího programu „xyz“ tolik a tolik, když u vás to s největší pravděpodobností bude jinak, resp. zcela jinak. 

Změřil jsem proto raději praktické chování na mj. video souborech a výsledky najdete v tabulce níže. I tak jde o výsledky pouze orientační! Ostatně nemyslím si, že u pevného disku je výkon za sekundu tím hlavním a platí to i o disku přenosném. Nejdůležitější je dlouhodobá spolehlivost, tedy jak říkám výkon za měsíc, či rok. 

V případě externích disků se k tomu navíc přidává co nejvyšší kompatibilita a tudíž bezproblémová instalace. To první během čtrnáctidenního testu neodhadnu, to druhé bylo s Windows 8.1 a mým ultrabookem Acer Aspire S3 naprosto bezproblémové a pokud Freecom udává i kompatibilitu s Windows XP, věřil bych mu. Alespoň mé dlouhodobé zkušenosti s touto značkou tomu nahrávají. 

A ještě poznámka: mSSD dorazil naformátovaný jako FAT32, Tough Drive SSD naproti tomu jako NTFS, takže jsem je pro účely testu (a měření) takto ponechal. V rámci srovnatelnosti jsem ještě upustil od kopírování extra kvalitního, osmi gigabajtového filmu, protože ten na FAT32 vůbec nenahrajete. Asi nejlepší by bylo formátovat oba disky jako exFAT, což opravdu jde, ale některá zařízení (např. TV) je nezvládnou připojit, což ostatně platí i o NTFS. Ostatně oba disky šly - jak vidíte na obrázku níže - pod Windows 8.1 naformátovat pouze jako exFAT nebo NTFS. 

 

Oba flash disky Freecom šly pod Windows 8.1 na mém Acer Aspire S3 naformátovat pouze jako exFAT nebo NTFS. FAT32 se vůbec nenabídl.

 

Tabulka vlastností

 

 

 

 

Číst 6309 krát Naposledy změněno pondělí, 24 listopad 2014 09:08

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.