pátek 19 červenec 2024
Text Size

Alcatel Onetouch Pop 8S (test): solidní tablet s LTE za výtečnou cenu

Levný telefono-tablet (phablet, phoblet) s podporou extra rychlých dat systému LTE nabízí i běžné telefonování. Je postaven kolem čtyřjádrového procesoru a systému Android 4.4 a je vysloveně elegantní. Má ale i pár specialitek!  

Foto: Alcatel 

 

Hodnocení: 80 %   

pro: cena/výkon, lehké a tenké provedení, podpora LTE, rozumná provozní doba v kombinaci s hmotností a rozměry, fotoaparát se spoustou funkcí, infračidlo využitelné jako dálkový ovladač, podle výrobce (nebylo možné ověřit) kompatibilní s drátovými i bezdrátovými hands-free

proti: bez hands-free nabízí pouze hlasité volání (!), kontakty na SIM kartě nešly zobrazit, pouze importovat, chybí nástroj pro migraci kontaktů a dalších dat z jiného zařízení, možná i absence LED blesku…

shrnutí: Solidně provedený a zpracovaný tablet nabízející jak volání, tak data, včetně těch v současnosti nejrychlejších, tedy LTE, které se zavádí i u nás. Za danou cenu, je to výborná nabídka zvláště pokud se potvrdí, že je kompatibilní s alespoň některými Bluetooth hands-free. Bez něj umí pouze hlasité volání

 

Další fotografie najdete ve zprávě z uvedení phabletu zde (nové okno).

Co to je LTE se dozvíte zde (odkaz se otevírá do nového okna).

Co to je Bluetooth a jeho profily se dozvíte zde (odkaz se otevírá do nového okna).  

 

Eleganci nelze Pop 8S upřít. A také toušťku pouhých osm milimetrů…

 

Alcatel Onetouch Pop 8S (5.290 Kč) nebo také Alcatel P350X (TCL Communication má jako řada ostatních s označováním produktů potíže) je příjemný tablet, nebo chcete-li phablet či phoblet, nebo jak se dnes kombinace telefonu a tabletu nazývá, resp. nazývat bude. Nabídne vám nejen elegantní a tenoulinké provedení, ale také jednu mechaniku paměťové karty microSD a jednu mechaniku Micro SIM. Ta je určena jak pro hlasové volání, tak pro data,včetně těch nejrychlejších ve čtvrté generaci. A protože je tablet s telefonem díky osmipalcovému disleji opravdu rozměrný, volat a vytáčet jednou rukou prostě nejde. Zřejmě proto se hovory uskutečňují pouze s reproduktorem zapnutým na hlasito, což je podle výrobce záměr, nebo přes dokoupitelné hands-free.

 

V detailu vidíte očíčko přední kamery, vlevo od ní je připojení mikrofonu, resp. hands-free a vykukuje i infračidlo využitelné spolu s aplikací Peel Smart Remote jako dálkový ovladač televize či třeba domácího kina.

 

Design, zpracování a určení

To první je rozhodně elegantní a dobře navržené s úzkými rámečky ze dvou stran. Konektor Micro USB je na spodní straně (bráno jako telefon), na pravém boku pak tlačítka hlasitosti a nad nimi zapnutí/vypnutí. Na opačné straně pak mechaniky karet SIM (Micro SIM) a microSD. Celek pochopitelně není určen k telefonování jednou rukou.

Zpracování bylo výborné, díly velice dobře spasované a ani v tomto ohledu jsem nenašel chybičku. 

Díky zabudování podpory jedné SIM karty (hlas/data) je zřejmé, že ve spojení s hands-free poslouží pro ty, kteří hledají tablet nezávislý na Wi-Fi a jsou – nebo v brzku budou – v dosahu datového spojení přes LTE. 

 

Po stažení roletky vidíte základní nabídku jako zapnutí Wi-Fi a regulace jasu na posuvném voliči.

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Displej nepodporuje automatickou regulaci jasu, čitelnost na přímém slunci (silném světle) je průměrná, pohledové úhly solidní, ale displej se poměrně hodně leskne.
  • Kontakty v mobilu po importu (zkoušel jsem SIM kartu) jdou seřadit (a i zobrazit) podle jména nebo příjmení. Phablet však nenabízí žádný nástroj pro migraci kontaktů (a dat vůbec) z jiného telefonu. Ze SIM karty nejdou kontakty dokonce ani samostatně zobrazit a jdou pouze do Pop 8S importovat. 
  • Ovládání – k dispozici jsou tři hardwarová tlačítka na boku a tři softwarová – obvyklé Zpět, Domů a seznam spuštěných aplikací. Ikony nad nimi („pod čarou“) jdou upravit až na jednu – na vstup do seznamu aplikací. 
  • Focení a video – fotoaparát s autofokusem (možnost ostřit dotekem na LCD) zvládá i režim Panorama a Noc, má nastavitelnou samospoušť a expozici. Video nabízí záznam jak z přední tak zadní kamery vždy fo formátu H.264, má tři režimy kvality, nastavitelný mikrofon a omezení pro MMS.
  • Synchronizace s Outlookem není k dispozici, spojení s notebookem s Windows 8 bylo bezproblémové a k dispozici byly tři režimy (přenos souborů, fotoaparát a „pouze dobíjení“). 
  • Velikost a hmotnost: při srovnání s ostatními podobnými je díky úzkým rámečkům ze dvou stran spíše menší než větší a velice příjemná je i nízká hmotnost a tloušťka pouhých 8 mm. 
  • Doba provozu: doba provozu při přehrávání videa (Wi-Fi zapnuta ze zhruba poloviny) necelých sedm hodin (6 h 50 m), dobíjení za provozu (video, Wi-Fi) za zhruba 5,6 hodiny. Pop 8S jde s výhodou zapnout okamžitě po naprostém vybití!
  • Údržba – přední „sklo“ se poměrně málo špiní, zadní hladká plastová strana se udržuje velice snadno.
  • Aplikační kompatibilita: AirAttack HD Lite (hra) – bezproblémová; Angry Birds Rio (hra) – bezproblémová; Cool Reader (čtečka e-knih) – bezproblémová; ČT (iVysílání, ČT24, ČT Sport – TV archiv a živé vysílání) –  bezproblémová; MX Player (videopřehrávač) – bezproblémová; Prima (TV archiv) – nekompatibilní, což oznámí hned při vyhledání aplikace; Filmbox Live (TV kanály a on-line videopůjčovna) – bezproblémová.

 

Filmbox pracoval parádně a bezproblémově. Aplikace je šikovná i díky bohatému členění do jednotlivých kategorií a jak vidíte, k dispozici je vyhledávání.

 

Jaký je?

Osm palců úhlopříčky znamená v tomto případě 12,3 cm šířky, což vylučuje volání jednou rukou. Průměrná mužská ruka ho však docela dobře obejme, druhá poslouží k ovládání či třeba k telefonování. Telefon jsem testoval s kartou virtuálního operátora Sazka Mobil (Vodafone), ale neměl jsem bohužel po ruce LTE, takže tato data jsem nevyzkoušel. Jinak jsem byl s chování spokojen až na drobnost kdy byla SIM karta uváděna do provozu s hlášením něco jako „nemáte dost kreditu na volání“. Přitom byla karta nabita na 150 Kč. Stačilo ale chvíli počkat a vše bylo v pořádku. Předplacená karta se pak, jak je zvykem, aktivuje prvním uskutečněným voláním. Zajímavostí telefono-tabletu pak je, že na ikoně telefonku máte standardně pouze historii hovorů, do kontaktů musíte vstoupit zvláštním tlačítkem bokem, nebo si z domovské stránky kontakty vyvolat primárně. Zajímavostí je i to, že hovor nešel uskutečnit jinak, než na hlasito. Tlačítko ztlumení, resp. přepnutí do sluchátka a mikrofonu, nijak nereagovalo, a to je – podle výrobce – záměr. S tím bych ovšem hodně polemizoval a nepřijde mi to jako právě šťastné řešení.

Bohužel jsem nebyl schopen zjistit, jaké phablet používá Bluetooth profily a zda je opravdu kompatibilní s alespoň některými hands-free.

Tablet sám se chová velice slušně, výkon je pro drtivou většinou aplikací dostačující jen když například něco kopírujete a přehráváte video musíte počítat se zpomalením chodu. Nic tragického a hlavně nic nenormálního. 

Alcatel Pop 8S je rozhodně příjemný a elegantní phablet nabízející za danou cenu řadu funkcí, včetně Androidu 4.4 či například podpory bezdrátového displeje. Škoda že chybí především LED světlo jinak výborného fotoaparátu a že v ceně není hands-free! Bez něj bohužel volá pouze hlasitě, což je záměr výrobce. Podle mého názoru, ale diskutabilní. Právě spolupráce s hands-free však bude klíčová, ale profily Bluetooth se zjistit nepodařilo. Povedu to ale v patrnosti…

Poznámka: Tablet se sice momentálně prodává pouze u GSM operátorů, ale podle informací výrobce by měl fungovat ve všech sítích.

 

Na zadní straně vidíte vystouplou čočku fotoaparátu bez blesku, vlevo je za děrovaným krytem reproduktor.

 

Tabulka vlastností

 

Číst 8053 krát Naposledy změněno středa, 10 prosinec 2014 13:08

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.