pondělí 27 květen 2024
Text Size

Logitech MX Master (test): to nejlepší, co si můžete pořídit

Novinka určená nejen pro profesionály nabízí nastavitelná tlačítka, dvojí způsob připojení a vysoce ergonomický tvar. Díky němu je ovšem na druhé straně určena pouze pro ty, co drží myš v pravé ruce. 

Foto: autor a Logitech

Hodnocení: 99 %  

pro: precizní ergonomický tvar, dvojí způsob připojení, současně lze využít s až třemi (!) zařízeními, prakticky plně nastavitelné funkce, roztočené kolečko umožňuje vyjet zcela na začátek či konec stránky (!), solidní doba provozu

proti: neoznačené polohy On/Off, v balení pouze jeden USB adaptér Logitech Unifying (!)

shrnutí: Myš nabízí vysoce příjemný a plně ergonomický tvar díky němuž se v pravé ruce excelentně drží. Pracovala na jakémkoli povrchu na němž jsem ji zkoušel, včetně skla, dřeva i látkových potahů. Napojení je dvojí a lehce zprovoznitelné. Cena je plně odpovídající.

 

Co je to Bluetooth (Bluetooth 4.0, resp. Bluetooth Smart) a jeho profily se dozvíte zde (odkaz se otevírá do nového okna).

Oficiální seznam zařízení plně kompatibilních s Bluetooth Smart je zde (externí odkaz, nové okno).

 

Logitech se opravdu překonal a navrhl – podle svých vlastních slov – svou „nejvyspělejší bezdrátovou myš“. A myslí si to nejen výrobce, nýbrž i já. Kvality Logitech MX Master Wireless Mouse jsou totiž naprosto nesporné. Poměrně důležitým mínusem je ale nepopsání tlačítka pro vypnutí myši, resp. její zapnutí do polohy v níž pracuje. A pracuje se dvěma na sobě nezávislými bezdrátovými systémy, takže je to poněkud prekérní. Nechápu, co mohlo ve firmě jako je Logitech způsobit takové opomenutí. Snad jen záměr, což je ovšem pochopitelné ještě méně!

Vraťme se ale ke zmiňovaným dvěma bezdrátovým systémům…

Vedle Bluetooth 4.0, resp. Bluetooth Smart (myš ale pracuje i s Bluetooth 3.0), je to Logitech Unifying, který ovšem potřebuje vlastní USB adaptér. Ten ale má své nesporné výhody. Rozdíly ve spotřebě si sice netroufám porovnat, ale adaptér je naprosto miniaturní, takže může v počítači či notebooku zústat na stálo a myš přes něj napojíte například i na televizor, který Bluetooth mít nemusí, což někdy platí i o dražších či drahých přístrojích. Díky možnosti napojit myš na až tři zařízení současně, a přepínat se prostým zmáčknutím tlačítka na spodní straně by se ovšem alespoň dva USB adaptéry Logitech Unifying v ceně hodily. Tohle výrobce zcela prošvihl!

Mimochodem i přes Bluetooth můžete připojit až tři zařízení a bez jejich párování se přepínat, což je hodně šikovné.

 

Držení je naprosto precizní! Tlačítko pod palcem je tzv. pro gesta (viz foto níže).

 

Design, zpracování a určení

Držení je u myši pochopitelně klíčové a v případě MX Master Wireless Mouse ho naprosto přesně vystihuje fotografie výše. Dlaň a prsty mé středně velké ruky padly na myš jako ulité a tlačítka ve spodní části lehce mačkáte bříškem prstu a nepotřebujete k tomu žádný speciální nástroj. Hlavní rolovací kolečko je lehce zdrsněné a platí to i o tom bočním. Tlačítko pro gesta se mačká přiměřeně tvrdě, takže nehrozí jeho náhodné stlačení a například tlačítka na boku pro posun vpřed a vzad na webové stránce jsou dostupná nepatrně hůře, než ostatní, ale tak to má nepochybně být!

Rozložení je precizní, stejně jako tlak nutný k mačkání tlačítek, což ale u této značky opravdu nepřekvapí! Konektor pro Micro USB je velice nenápadně skryt na čele, takže všechno je, jak má být!

I když jsem se hodně snažil, na vnějším designu jsem chybu nenašel. Velice příjemná je i kvalitní guma na horní části a levém a pravém boku. Je přesně to, co vaše prsty – a dlaň – potřebují!

Naprosto precizní je i zpracování a i to ceně zcela odpovídá. Jsem jen zvědav na to, jak dlouho vydrží gumy po nichž myš klouže po podložce či stolu. Ke mně dorazily už lehce poškrábané a v průběhu dvou týdenního zkoušení byly znát nějaké ty šrámy navíc. Myš v každém případě klouže naprosto precizně, a to i po drsnější látce.

A pro koho je určena? To je myslím jasné už z ceny!

 

Kroužky jsou označena jednotlivá tlačítka, která můžete přes aplikaci Logitech Options prakticky libovolně nastavit. I když jsou pro některá možnosti trochu omezené, nějaký nedostatek jsem v tomto ohledu necítil.

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Tělo: ergonomické, provedené z kombinace kvalitního plastu a gumy, kterou najdete na spodu a zejména v horní části s výjimkou hlavních tlačítek.
  • Bezdrátové propojení je dvojí: Logitech Unifying a Bluetooth 4.0 (Bluetooth Smart). První v rozhraní USB vyžaduje malinkatý přijímač/vysílač, druhý nic. Kompatibiliní je i s Bluetooth 3.0.
  • Ovládání: dvě klasická tlačítka mají zaměnitelné funkce, hlavní rolovací kolečko jich má více než je zvykem, včetně Enter zpřístupňujícího jemný posun po stránce. Mezi nimi je tlačítko využitelné například pro rychlý návrat na plochu Windows (co dělá u Applu netuším). Ty další najdete na levém boku: rolování například pro posun do stran, a další dvě tlačítka určená primárně pro vpřed a vzad na webové stránce. Na spodu najdete tlačítko Connect pro případné vytvoření bezdrátového připojení (často pracovalo i bez něj), posuvný jezdec zapínání a vypínání myši a volbu pro přepínání mezi jednotlivými napojenými zařízeními (až tři), resp. kanály. Toho využijete i u Bluetooth, kde pak není nutné azřízení párování. Všechna tlačítka jsou nastavitelná. Volby jsou pevně dané, někdy je možnost navolit si zcela libovolný sled kláves.
  • Velikost a hmotnost: oboje nijak nízké, ale v praxi to ani neucítíte.
  • Doba provozu: nedokážu odhadnout. Ke konci více než dvou týdenního testu z indikátoru stavu ubyla jedna čárka (jsou tam tři). Zabudován je akumulátor dobíjitelný přes Micro USB, čas dobití jsem z pochopitelných důvodů nemohl otestovat. Výrobce uvádí, že k dispozici je i rychlodobíjení, takže by myš po 4 minutách měla být připravena na celodenní práci.
  • Údržba je minimální a spočívá pouze v otření horní a zejména spodní části.
  • Aplikace: základní funkce myši využijete bez ní, pro plné možnosti, resp. nastavení všech tlačítek, je nutné nainstalovat Logitech Options. Program je výborně navržený a snadno pochopitelný pro každého snad jen část s gesty myši by potřebovala nepatrně dotáhnout.

 

Tlačítko pro gesta je plošné a gesta se dělají kombinací jeho stlačení a posunu myši do patřičného směru.

 

Jaká je? Excelentní!

Myš jsem vyzkoušel nejen s mým výtečným ultrabookem Acer Aspire S3, ale i – přes Logitech Unifying – s televizorem Panasonic TX-55CX680, kde taktéž bez problémů fugovala pochopitelně bez možnosti nastavit tlačítka.

Díky laserovému snímání pracuje snad na jakémkoli povrchu, tlačítka jsou precizní stejně, jako rozložení. Rolovací kolečko je navrženo výtečně a umí se přizpůsobit rychlosti, jakou chcete obsahem procházet. Tohle je nesmírně důležité a nevím kde jinde to najdete. Tady snadno dokážete lehce krokovat, přejít do tradičního rolování nebo – na jemný pokyn – do rolování super rychlého přes které během okamžiku dorazíte na začátek či konec stránky.
Kdykoli jde ale myš zastavit…

A výsledek? S Logitech MX Master Wireless Mouse si na své přijde jak profesionál, tak nadšený amatér. Myš má svou cenu, ale má také své nesporné kvality.

Pokud chcete Mercedes, nebo spíše Rolls Royce, máte ho v tomto případě mít!

 

Tabulka vlastností

 

Číst 7176 krát Naposledy změněno pátek, 05 červen 2015 08:16

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.