pátek 14 červen 2024
Text Size

Ikea Nordmärke (test): bezdrátová dobíječka co má šmrnc

Známý řetězec přichází s vlastní sadou pro bezdrátové dobíjení. A ne s jednou! Zabudujete ji tak do pracovní stolu nebo si s ní koupíte lampu. Můžete si ji ale pořídit i zcela samostatně a právě tuto verzi jsme vyzkoušeli. 

Foto: autor a Ikea

 

Hodnocení: 90 %   

pro: dobíjí i při naprostém vybití mobilu, lze dobíjet – drátově/bezdrátově – dva mobily najednou (!), na výběr je několik variant dobíječek, včetně verze pro tři zařízení

proti: na umístění mobilu na podložce záleží a chce to trochu cviku

shrnutí: Bezdrátové dobíjení založené na faktickém standardu Qi (WPC Qi) je v případě Ikei funkční, a to natolik, že dobíjí mobil nejen za provozu, ale i pokud je zcela vybit. Podložka je elegantní a výborně vymyšlená. Pokud si zvyknete na správné umístění mobilu, poslouží výborně. Navíc na ni – kabelem – napojíte další mobil, který se bude taktéž dobíjet. Chytré a univerzální!

 

Více o systému WPC Qi (Qi) a fotografie dalších bezdrátových dobíječek Ikea zde (nové okno).

Přehled mobilů kompatibilních se systémem bezdrátového dobíjení Qi (WPC Qi) najdete zde (externí odkaz, nové okno).

 

Ikea Nordmärke (799 Kč) je bezdrátová dobíječka dřevo plast kombinovaná s klasickým USB rozhraní pro nabíjení „drátové“. Existuje i varianta pro bezdrátové dobíjení tří zařízení současně. Dřevo je bříza, takže ve skutečnosti hodně světlé!

 

Ikea šlápla do bezdrátového indukčního dobíjení. Sáhla po nejrozšířenější technologii, de facto standardu, Qi, nebo také WPC Qi, pocházejícího od konsorcia Wireless Power ke kterému se připojilo už více než 200 firem. Vytvořila ucelenou kolekci několika dobíječek, které následně zabudovala do lampiček či dokonce do nočních stolků. Vedle čtyřech samostatných provedení bezdrátových dobíječek, tak můžete dobíjet na odkládací ploše třeba u stojací lampy, nebo si do pracovního stolu nechat udělat další otvor, à la otvor na protahování kabelů, a do něj si dobíječku zasunout. Kdo by to řekl, že když výrobcům Evropská unie nakázala používat jednotné dobíječky, že to bude mít takovýto příjemný postranní efekt! Jak vidno, není nad občasné rázné a cílené zásahy do ekonomiky! A protože je Ikea přemýšlivá firma, přitáhne k bezdrátovému dobíjení své zákazníky. Nemylme se ale! Nechá si to zaplatit a na trhu je řada dobíječek za poloviční cenu. Tyhle ale mají svůj nezaměnitelný styl!

Zapůjčeno jsem dostal následujcí:

  • Ikea Nordmärke – bezdrátová dobíječka (dřevo plast, testována); existuje i varianta celoplastová.
  • Ikea Riggad – lampička s bezdrátovou dobíječkou zabudovanou do příjemně těžké základny (zkoušena jen krátce s obdobným výsledkem).
  • Ikea Vitahult – bezdrátový dobíjecí kryt několika druhů. V nabídce je Samsung Galaxy S3, S4, Apple iPhone 4/4S a 5/5S.

Z krytů jsem vyzkoušel pouze ten pro Galaxy S4.

Vedle toho jsem dostal ještě od Samsungu zapůjčen mobilní telefon Galaxy S5 plus dvojici originálních krytů pro bezdrátové dobíjení. Jeden klasický a druhý včetně krytu displeje. Zmíním se i o nich.

 

Ikea Nordmarke (1.690 Kč) – varianta dřevo plast pro ssoučasné dobíjení až tří zařízení.

 

Design, zpracování a určení

Styl představuje klasickou Ikeu se vším všudy. Vše je domyšleno a dotaženo, včetně gumového „záměrného“ kříže na který se mobil pokládá. Zpracování je bezchybné a bezchybná je i hmotnost podložky, která je tak akorát, aby ji přívodní kabel pro 230 V, který je na její straně na pevno přidělaný a u napájecího adaptéru oddělitelný, nestahoval k zemi.

Podložka Nordmärke je určena pro ty, kteří mají kompatibilní mobilní telefon či jiné zařízení (viz odkaz výše). Těch ovšem mnoho není. Je ale i pro ty, kteří jsou ochotni dokoupit si speciální zadní kryt k mobilu pro bezdrátové dobíjení. Ať už originální od výrobce, nebo alternativní od řetězce Ikea. A podle mého to má hodně velký smysl!

 

Kryt pro bezdrátové dobíjení Ikea Vitahult je momentálně k dispozici pro Apple iPhone a Samsung Galaxy S. V případě Galaxy S4 vypadal na telefonu hodně zajímavě. I tady je znát „Ikea Style“ a bohužel nemohu souhlasit s názorem, že vypadá tak nějak „chudě“.

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Bezdrátové dobíjení: po přiložení kompatibilního mobilu, který musíte na podložku správně umístit, najede během okamžiku. Prodleva byla zhruba tři sekundy (někdy nepatrně kratší, jindy nepatrně delší), což u kabelového napojení nehrozí. Tam je start dobíjení prakticky okamžitý s obvyklým, asi půlsekundovým náběhem. S výhodou můžete současně dobíjet bezdrátově i drátově. Lze tedy dobíjet dva mobily najednou a skutečně to funguje (zkoušeno s LG Flex a LG Flex 2).
  • Ovládání – žádné. Stačí jen položit či připojit mobil či jiné kompatibilní zařízení.
  • Velikost a hmotnost: při průměru 13 cm a hmotnosti „pár deka salátu“ je dobíječka lehce přenosná. Jen si musíte stočit přívodní kabel.
  • Dobíjení a dobíjecí doba: obecně vzato se nedá ani odhadnout. I v případě konkrétního mobilu vždy záleží na stáří, kapacitě a stupni vybití akumulátoru a také na jeho teplotě, resp. teplotě okolí, takže ji můžete, ale také nemusíte poměřovat s dobíjením přes kabel. V zásadě by ale měla být stejná, protože Ikea Nordmärke má obdobné parametry. Například Galaxy S5 s originálním bezdrátovým krytem (oběma) po položení na dobíječku zlobil. Při měření za provozu (na mobilu jela bezdrátová síť a internetové video) se jednou dobil za 2,5 hodiny, po druhé za pomalu 4,5 h, což v prvním případě skutečně odpovídá „drátovému“ dobíjení. Občas se dobíjení samo vypnulo a po kratší či delší době zase samo naskočilo. Z toho ona prodleva u druhého měření. U jediného krytu Ikea jsem nic z toho nepozoroval, ale mohl jsem ho vyzkoušet jen krátce, takže to nic neznamená. Start dobíjení oznámí mobil pípnutím a na podložce se rozsvítí světlo. Pokud na ni mobil položíte šikovně (světlo je v plastové části) můžete ho i vidět.
  • Údržba – dřevo kombinované s plastem na vrchu i na spodu, takže stačí jen občas otřít.

 

Kryt zevnitř. Nahoře vidíte originál Samsung, dole alternativu od Ikei. Problém je v tom, že někdy nevíte (u Samsungu je to vidět, ovšem pouze zevnitř), v které části se nachází cívka bezdrátového dobíjení. A mobil je třeba na podložku, resp. gumový kříž, umísťovat právě podle toho. Možná by stálo za to, na venkovní stranu krytu, alespoň něco naznačit…

 

Jaká je? Výborná!

Mobil, resp. bezdrátově dobíjitelné zařízení, se umístí na podložku do místa označeného gumovým křížem a o umístění platí přesně to, co je u popisku obrázku výše. Ikea a Samsung mají cívku pro indukční dobíjení umístěnu jinak a podle toho, se musíte zařídit. Je to ale jen otázka zvyku, resp. v mém případě to trvalo jen krátce.

U Samsungu bylo někdy třeba s mobilem po položení na podložku – a to i do správného místa – pohnout. Teprve poté se dobíjení spustilo a ani to nesvědčí o zcela správném návrhu. Vzhledem k tomu, že mobil začátek dobíjení ohlašuje zvukem, nebyl problém zareagovat.

Během krátkého, asi hodinového zkoušení krytu Ikea Vitahult (299, resp. 399 Kč) pro Samsung Galaxy S4 jsem si ničeho takového všiml, ale jsem dalek dělat závěry typu, že kryty Ikea jsou lepší. Tohle ostatně není o nich, ale o bezdrátové dobíječce Ikea Nordmärke jako takové. A ta je bezesporu výborná! 

 

Samsung identifikoval bezdrátové dobíjení okamžik po položení na kříž podložky (obr. vlevo) a objevilo se i v menu nastavení ve volbě Baterie.

 

Tabulka vlastností

 

 

Do standardního rozměru, kterým se stolem protahují kabely můžete zasunout další verzi bezdrátové dobíječky Ikea. Tohle může být hodně šikovné! Pokud ale otvor nemáte, nechte si ho raději udělat od profesionála, ať si nezničíte stůl. Když to vyzkoušíte uvidíte, že to není tak triviální, jak to vypadá…

 

Stolní lampa Ikea Riggad (1.490 Kč) s bezdrátovou dobíječkou integrovanou do podstavce. Lampu jsem krátce vyzkoušel. Podstavec je příjemně těžký a bytelný a dobíječka se chovala stejně, jako testovaná verze. V každém případě opět výborný nápad!

 

Číst 6902 krát Naposledy změněno neděle, 25 duben 2021 16:00

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.