pátek 9 červen 2023
Text Size

Panasonic DMC-TZ70 (test): výborný, ale s vysokou cenou a rezervami ve výbavě

Strohá elegance, jasně rozmístěné ovládací prvky, rozměry tak akorát a rychlost se kterou můžete být spokojeni. To je kompaktní superzoom pocházející z řady s tou nejlepší pověstí! Není ale všechno zlato… 

Foto: Panasonic

 

Hodnocení: 75 %

pro: příjemné barevné podání, kvalitní stabilizace (k udržení v ruce i při hodně vytaženém zoomu!), ISO 80, výborné snímání (a nastavení) zvuku, výborný úchop, rychlost nejen při startu, ale i při záběru, klasická SD karta

proti: cvakání zoomu je – při jeho pozastavení – slyšet v záběru, při sériovém snímání nelze používat blesk, chybí GPS, při dané ceně by měl být displej dotykový, pro někoho bude nevýhodou i absence výklopného displeje

shrnutí: Solidní fotoaparát a kdyby stál o dva, dva a půl, tisíce méně, nebo byl vybavenější, neřeknu ani popel. Oproti předchozím generacím, je ale tentokráte slabší i když obrazové kvality (a kvality objektivu) jsou nesporné.

 

Ve stříbrné je vysloveně šik a černá je podstatně nenápadnější.

 

Na trhu ultrazoomů je pořádně nacpáno a ve své kategorii patří TZ70 s přehledem k nejdražším. Ve výbavě tomu tak ovšem není, protože mu leccos chybí. Obdobně vybavený (bez hledáčku, ale s dotykovým LCD) Olympus SH-2 přijde na rozumnějších 8.490 Kč, byť má „pouze“ 24násobný zoom a objektiv začínající od 25mm.

Ve stejné cenové relaci (opět bez hledáčku) je i Nikon S9900 ovšem už s třiceti násobným zoomem, výklopným displejem a dokonce i s GPS s podporou obou hlavních systémů, tedy GPS a Glonass.

Ani firemní konkurence není malá! A jde především o DMC-TZ57, který za 6.990 Kč nabídne 20násobný zoom, objektiv startující na 24 mm, výklopné LCD, Wi-Fi a natáčení videa do Full HD. Je ovšem bez elektronického hledáčku, který však mnozí z nás rádi oželí.

 

Na snímku vidíte výrazné kolečko se spoustou fotorežimů, stereo mikrofon a také zoom a tlačítka obou spouští. To pro video se mi neustále pletlo se zapnutím/vypnutím. To ale bude o zvyku.

 

Design, zpracování a určení

Návrh je strohý a vysoce funkční a připomíná styl vynikající LC5, resp. některé fotoaparáty z té doby. Mít ho můžete ale nejen v černé, jak bylo dříve obvyklé, ale i ve stříbrné, která je vysloveně šik!

Úchop je na takto plochý (tenký) aparát výborný a napomáhá mu šikovné vybrání na zadní straně za které zaklesnete palec pravé ruky. S výhodou pak nepřekáží pohledu na displej.

Elektronický hledáček s dioptrickou korekcí je umístěn zcela vlevo, takže vedle něj pohodlně zapadne nos, nosánek i pořádný frňák.
Ovládací prvky jsou na zadní a horní straně rozumně uspořádány. Snad pouze tlačítko nahrávání videa a zapnutí/vypnutí by mohlo být umístěno lépe, protože tendenci plést si ho jsem pozoroval u dalších dvou lidí, kteří s TZ70 fotili.

Zpracování je výtečně, ale to by při dané ceně mělo být samozřejmostí. A právě cena určí pro koho bude, protože na něj především musíte mít, nebo za něj dosti vysokou částku dát. Za to vám nabídne vysloveně univerzální a svižný fotoaparát, což v tomto případě platí beze zbytku.

 

Povšimněte si úchopového gripu v přední a zadní části aparátu. Držení je díky nim opravdu výborné!

 

Test nejdůležitějších funkcí

 • Držení je výtečné, což je vzhledem k hloubce překvapivé. Úchop z čela a zezadu usnadňuje dobře umístěná guma.
 • Hledáček je elektronický a rychlý a pracuje jen s nepatrným zpožděním. V rámci určení fotoaparátu a ceny reaguje na přechod světlo/stín standardně.
 • Blesk je napevno zabudovaný a má pět režimů, včetně dvou pro omezení efektu červených očí. Rozsah je udáván na 0,6-6,4 m.
 • Displej je nedotykový, bez automatické regulaci jasu (je manuální) a dovoluje navíc upravit i kontrast a modrý a červený tón. Čitelnost na přímém slunci je tradiční, ale v tomto okamžiku můžete s výhodou využít elektronický hledáček.
 • Inteligentní automatika má tendenci trochu zlobit v protisvětle a někdy také neví, co dělat. Přednastavených scénických režimů je 18 z tohoto jeden pro video (tzv. vysokorychlostní) plus režim Panorama, mající samostatnou volbu na kolečku fotorežimů. Nechybí focení přes sklo, 3D snímky či sportovní režim, naopak chybí režim Text a také „Písek a pláž“, který ale jde částečně nahradit. Z kolika režimů vybírá inteligentní automatika při focení, resp. natáčení se nepodařilo zjistit.
 • Video: optický zoom pracuje (zapnout jde i spřažené zoomování mikrofonu), jeho chod není v záběru slyšet s výjimkou jeho zakončení, resp. pozastavení. Na horní straně aparátu je stereo mikrofon, současné focení možné není. Přechod světlo/stín stíhá aparát solidně i když nijak výjimečně. Větrný filtr jde pouze vypnout, nebo přepnout na automatiku. Je tu ještě kontinuální autofokus a automatická korekce náklonu aparátu.
 • Propojení s počítačem, přenos záznamu – pracuje s klasickou kartou SD, takže ji stačí vytáhnout. Pozor u videa, protože Panasonic stále používá hluboce zanořenou adresářovou strukturu, takže pokud nevíte, kam video ukládá, budete chvíli tápat.
 • Ovládání – k dispozici jsou jen hardwarová tlačítka (dotykový displej tu není), deseti polohové kolečko fotorežimů, kurzorový kříž kombinovaný s otočným kolečkem pro rychlou úpravu parametrů a dvě nastavitelná funkční tlačítka na která mj. můžete umístit histogram, režim měření či zámek AF/AE. Např. rychlé přepnutí do sériového focení sem nastavit nejde. Na kolečko fotorežimů můžete na volby C1, C2 uložit dva profily, včetně nastaveného režimu blesku, poměru stran snímku či sériového focení. Mazání fotografií se provádí vždy s přehmátnutím, volba je správně nastavena na Ne.
 • Velikost a hmotnost: ze současných ultrazoomových kompaktů s obdobnými parametry nijak nevyčnívá.
 • Doba provozu: délka dobití se neudává a tentokráte jsem ji nezvládl ani vyzkoušet. Dobíjení je signalizováno světlem na zadní straně.
 • Údržba je minimální. Otřít čočku a displej, který se hodně špiní. Zbylé části fotoaparátu už nikoli.

 

Čistě navržená je nejen přední strana, ale i zadní. Včetně nenápadného tlačítka Wi-Fi.

 

Jaký je? Výborný, ale vzhledem k ceně mi chybí dotykový displej a GPS

Natočené video (mluvím o nejvyšší kvalitě) je vzhledem ke kompaktu výborné i když je vidět jisté splývání detailů v panoramatických přehledových záběrech. Detaily typu louka, občasné stromy či vyslovené detaily při zataženém zoomu (keř, list apod.) jsou na parádní, jasné a zřetelné. Co však nepotěší, je cvakání zoomu v záběru, tedy nikoli při jeho pohybu, nýbrž při jeho pozastavení.

TZ70 rozhodně není špatný a barevné podání je vysloveně příjemné, našinec by řekl klasický Panasonic. Elektronický hledáček je sice použitelný, ale s přimhouřením oka, a rád bych ho vyměnil za dotykový displej a ostření přímo na něm, což je důležité nejen v protisvětle (tady je občas aparát trochu bezradný) a také za navigaci GPS.

Poměr cena/výkon, resp. cena/výbava, je tak na nižší úrovni a i cena samotná je prostě vysoká. Navíc konkurence není málo a právě tou největší se zdá být Nikon S9900, který má – papírově vzato – vše, co TZ70 chybí, nebo může chybět (výjimkou je jen dotykový displej), a také výrazně levnější stájový kolega TZ57.

Oběma pak nahrává vysloveně přehnaná cena TZ70 a nic nepomůže, že se výborně ovládá (až na umístění tlačítka video spouště), má výtečné zpracování, dva nastavitelné režimy či dvě nastavitelná funkční tlačítka, byť je sada příkazů, které můžete použít hodně omezena.

Pokud cena aparátu klesne k devíti tisícům, bude to zajímavá volba nabízející kvalitní „sklo“ i snímky. Zatím bych se ale poohlédl jinde.

 

Tabulka vlastností

 

Číst 4686 krát

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.