úterý 25 červen 2024
Text Size

Set-top box VBox Android TV XTi 4144 (test): neskutečný počet tunerů DVB-T2, vyladěný hardware i software

Krabička rozumných rozměrů skrývá věci, které jinde neuvidíte! DVB-T/T2  je tu 4x a Android TV je vyladěn natolik, že není problém třeba s HBO GO, Markízou, Pohádkami nebo Lepší.TV. A na rozdíl od mnohé konkurence je tu i digitální audio výstup. Foto: autor a VBox

AKTUALIZACE, 29. 1. 2021: nově je tu i kompatibilita s aplikací Skylink Live TV. Krátce vyzkoušena, funkce bez potíží i v případě videopůjčovny.

 

Hodnocení: 85 %  

  • pro: vynikající kvalita obrazu, sladěnost hardwaru s firmwarem, „chytat televizi“ můžete na nejrůznějších zařízeních s přístupem k LAN bez vlastních tunerů, poslouží i jako velmi kvalitní multimediální centrum, zvládá HDR10 i HLG, HDMI (CEC), prakticky všestranné zařízení pro distribuci TV signálu, ale…
  • proti: …chybí HbbTV a klasický síťový vypínač, mizerná příručka, dálkový ovladač někdy poněkud nefunkční

Můžete očekávat: Vynikající multimediální centrum s Android TV a solidní kompatibilitou. Použití jednak jako běžný set-top box napojený na televizor nebo pro streamování přijatého pozemního televizního signálu z DVB-T/T2 do domácí počítačové sítě (LAN) a dále na nejrůznější napojená zařízení. A ještě něco: digirevue tento VBox doporučuje, ale jen pro znalé a znalejší.

 

Domovská nabídka (Home) systému Android TV 8 na televizoru napojeném přes HDMI. I zde se televizní vysílání provozuje přes aplikaci VBox Live TV.

 

Zařízení pro streamování běžného televizního vysílání do lokální počítačové sítě (LAN) nikdy na trhu mnoho nebylo. Společnost VBox je tu však už dlouho a uvedla celou řadu z nich. Z těch, které jsem měl v ruce, je tohle rozhodně nejpoužitelnější nemluvě o bonusech v podobě přímého napojení televizoru přes HDMI a také využití jako kvalitního multimediálního centra s řadou aplikací stáhnutelných z Google Store. Operační systém Android TV 8 je tu totiž ve zcela oficiální podobě a takových set-top boxů moc není.

Nutnou podmínkou pro provozování je vyladěná lokální počítačová síť (LAN) s kvalitním osazením a kabelovým rozvodem s koncovkou RJ-45 (Ethernet LAN). Tohle pochopitelně doma nemá každý.

Aplikaci VBox Live TV pro streamování pozemního TV vysílání do LAN pak vlastně provozujete nad Android TV jako každou jinou. Se všemi klady a případnými zápory ke kterým se ještě dostaneme.

Elegantní krabička z kvalitního plastu má externí napájecí zdroj a odvětrávání po čtyřech stranách.

Test nejzákladnějších funkcí

  • Obraz je excelentní a byl skutečným překvapením. Na špičkovém plazmovém televizoru Panasonic VT20 je toho vidět hodně a tady se VBox skutečně vybarvil, včetně práce s pohybovou ostrostí a resamplování z nízkých rozlišení či v nižší kvalitě šířených televizních stanic v DVB-T2.
  • Ovládání – nabídky jsou velmi obsáhlé a možnosti nastavení značné. Dálkový ovladač je bez kurzoru myši a i když pro běžnou práci dostačuje, pro některé aplikace se už nehodí, resp. je nedokáže plně řídit. Pochopitelně mluvíme o set-top boxu, při práci s aplikací v mobilu je to jedno i když zde někdy VBox Live TV trochu zazlobila grafika (překrývající se znaky). Tzv. společné ovládání HDMI (CEC) s televizorem Panasonic VT20 pracovalo a dálkovým ovladačem VBoxu jde TV zapnout i vypnout.
  • Díky 4x DVB-T/T2 můžete přes napojená zařízení plus set-top box sledovat až čtyři různé televizní kanály, samozřejmě jdou také sledovat stejné. Tunery jsou subjektivně vzato dosti citlivé, kanály se však objevují s podivnými čísly jako např. 34054. S tříděním naladěných stanic moc nepočítejte, dělá se přes oblíbené položky, prostý výběr a přesunutí na novou pozici žel nefunguje.
Prostředí aplikace VBox Live TV na mobilním telefonu TCL Plex.
  • Nahrávání na USB, SD nebo LAN je zatím trochu nevyvážené. Nahrávat lze přímo nebo přes EPG v němž ale neupravíte čas začátku a konce záznamu a i když to jde v časovačích, špatně se ve velmi obsáhlém menu hledají. Při nahrávání přes tlačítko na obrazovce čas upravit šel, ale někdy si ho VBox nevšímal a záznam ukončil dříve. Různě také pojmenovával nahrávky – jednou s názvem pořadu a jindy bez něj.
  • Kompatibilita aplikací je vynikající, ostrouhala (ze zkoušených) jen Banaxi, Česká televize a FTV Prima; jdou pochopitelně využít jen u přímo napojeného televizoru přes HDMI. Pracovaly tak HBO GO, Lepší.TV, Mall.TV, Markíza, Pohádky a Seznam.cz TV. Zrcadlení obrazovky je tu pouze přes Google Chromecast a nikoli přes obecnější Wi-Fi Miracast a tady pracuje vše. Zkoušeny byly tři mobily a tři verze o. s. Android: Sony Xperia XZ (Android 6.0, bez ČT), TCL Plex (Android 10, bez problémů), Samsung Note 8 (Android 9.0, bez ČT).

 

Zadní strana, kde je umístěna drtivá většina rozhraní (až na mechaniku karty SD). Jak vidíte, anténní konektor není tradiční, přechodku ale dostanete v ceně.

 

Stabilní chod Androidu i aplikace VBox Live TV

VBox Android TV XTi 4144 hodně potěšil a také překvapil. Streamování sice není stoprocentní, ale s tím se opravdu nedá počítat snad jen na ideální počítačové síti. Výsledky budou záviset na stavu LAN u vás doma a samozřejmě také na kvalitě Wi-Fi směrovače, routeru. Na Android TV se však spolehnout můžete, u mě alespoň fungoval výborně, a to prošel hodně náročným provozem. Příjemné také je, že VBox pracuje ve dvou pohotovostních režimech – v úplném je „zcela“ vypnut (zcela nikoli, nemá síťový vypínač), v jednoduchém je se-top box vypnut částečně a dále streamuje do vaší LAN. Pozor na dálkový ovladač, který v závěru testu zlobil. Rozhodně proto doporučuji zakoupit nějaké polohovací zařízení pro práci s „myšovým kurzorem“. Mě se osvědčila bezdrátová mini klávesnice s dotykovou destičkou Tesla TEA-0001.

Pokud tak neučiníte, některé aplikace půjdou ovládat jen částečně nebo skoro vůbec.

Jestliže po VBoxu pokukujete, uvědomte si že se musíte alespoň částečně orientovat ve světě počítačových sítí. Škoda, že výrobce opomenul jak pořádný manuál, tak zásadní úvodní otázku! Totiž zeptat se před instalací na provozní režim. Pokud byste ho totiž hodlali provozovat jen jako klasický set-top box napojený na televizor kabelem HDMI, nenaladíte ho bez „drátového“ připojení na Ethernet LAN a Wi-Fi se v tomto okamžiku nekoná. Při ladění kanálů z DVB-T/T2 tak musel být VBox připojen ke směrovači přes ethernetový kabel a jinak se nedal naladit.

Přístroj zapůjčil obchod www.vboxcomm.cz, distribuci pro celou Evropskou unii zajišťuje www.vboxcomm.eu.

Podrobnou recenzi set-top boxu VBox Android TV XTi 4144 najdete na Televizním webu.

Tabulka vlastností

Číst 4512 krát Naposledy změněno pátek, 29 leden 2021 11:29

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.