neděle 26 červen 2022
Text Size

Směrovač Strong Dual Band Gigabit Router 1200 (test): levný a slušný

Pokud hledáte vstup do světa Wi-Fi ac, tedy po novu do Wi-Fi 5, a chcete za něj zaplatit co nejméně, tady byste mohli být doma. Pro mnohé domácnosti bude výhodou i koncepce „na výšku“.

Foto: Strong

 

Hodnocení: 80 %

  • pro: cena/výkon, solidní dosah, designová koncepce, sdružení pásem a souběžný provoz, někdy až překvapivé možnosti
  • proti: Wi-Fi 4 (n) nepodporuje frekvenci 5 GHz

Můžete očekávat: Čtyři antény a překvapivě dobré pokrytí se subjektivně vzato vyšším dosahem (porovnáváno s TP-Link Archer C9). A také přívětivou instalaci s dobře přednastavenými hodnotami i když tady nesmíte zapomenout si na závěr změnit heslo. V tom vám totiž instalace směrovače (routeru) nijak nepomůže

LED diody jsou dobře viditelné, jejich popisky někdy ale trochu nejasné (tlačítko WPS).

 

Wi-Fi směrovač se čtyřmi anténami je vybaven taktéž čtyřmi ethernetovými rozhraními RJ-45 pro napojení na domácí síť (LAN). Pátým je připojení k síti internetové (WAN) a na boku ještě najdete, vedle resetovací tlačítka, i USB 3.0 pro připojení paměťového média nebo tiskárny. Je tu ale také mechanika paměťové karty typu microSD s maximální kapacitou 32 GB, což je dnes jen taková malá milá drobnost.

Výrobce hovoří o snadné instalaci, na což se také podíváme, o vysoké rychlosti (rozhodně je rozumná) a mimo jiné i solidní bezpečností, což až na jednu maličkost taktéž platí.

Koncepce tak říkajíc na výšku většinou dovoluje variabilnější umístění. Navíc LED diody vidíte i pokud dáte router někam výše.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Směrovač instalujete a obsluhujete programem, jehož vyvolání máte popsáno ve stručné instalační příručce. Jiná konfigurace možná není. Program pak neustále nabíhá na počáteční bod, kterým je výběr funkce (směrovač, nebo tzv. WISP – určeno zejména pro poskytovatele internetu) a nabíhá sem i po instalaci. Ta má dobře přednastavené hodnoty, včetně bezpečnostních, a bude myslím pochopitelná i pro trochu jen zkušenějšího uživatele PC. jestliže chcete více úprav nastavení stačí zabrousit do dalších bodů a zkoušet a zkoušet.
  • Maximální rychlost je v pásmu 2,4 GHz až 300 Mb/s a v pásmu 5 GHz až 867 Mb/s. A protože je možný souběžný provoz, dává to 1200 Mb/s, přičemž rychlost můžete pro některá zařízení i natvrdo omezit.
  • Vlastnosti: Strong dobře přepíná pásma a snaží se o co nejlepší využití svých možností; v základu komunikační frekvenci v konkrétním pásmu vybírá automaticky, můžete ji ale i přidělit. Zdálo se mi, že nejen na 2,4, ale i na 5 GHz dosáhne o něco dál než můj předchozí v každém případě vynikající router TP-Link C9. Identifikaci sítě lze vypnout, síti pro hosty lze například přidělit pásmo. Jde také říci, od které IP se mají přidělovat adresy zařízením, jde rovněž některou vysloveně vyhradit (například pro server). I když možností není tolik, co u dražších strojů, i tak jich je vzhledem k ceně více než dost.
  • Bezpečnost: na výběr je šifrování WPA 2 s AES (Wi-Fi Protected Access), nebo WPA/WPA 2 plus TKIP & AES. Router má při instalaci správně přednastaveno to první, WPA 3 tu není, což je zcela pochopitelné.
Rozhraní USB 3.0 a tlačítko Reset kombinované s WPS pro rychlé připojení bez hesla najdete vlevo dole na boku.

 

Nezapomeňte změnit heslo

Hned po instalaci se poprvé nerozeběhla síť na 2,4 GHz i když vše bylo správně nastaveno a nikde nebylo vidět chybu. Ta následně sama později naběhla. Po dalším kompletním resetování směrovače a druhé instalaci, bylo už vše v pořádku od samého začátku. Až na změnu hesla, což Strong nenabízí zjevně programově, takže na to myslete.

Směrovač dokáže zvýšit rychlost sdružením komunikačních pásem, při standardu Wi-Fi 4 (n) však nepracuje s frekvencí 5 GHz, kterou některá zařízení využívají. Tohle je to největší mínus na které jsem při zkoušení narazil. A je to vlastně také cena za tento dostupný a výborný router.

Tabulka vlastností

Číst 1565 krát Naposledy změněno čtvrtek, 20 srpen 2020 23:13

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.