čtvrtek 3 prosinec 2020
Text Size

Philips 65OLED805 (test): slušná obrazová i zvuková kvalitka se stabilním Androidem

Plných 165 cm, navíc v OLED, není právě málo a nebýt nabídky pomoci s instalaci, určitě bych zápůjčku odmítl. Před nákupem proto myslete i na to, že instalace nemusí být triviální… Foto: autor a TP Vision

 

Hodnocení: 80 %

  • pro: výborný obraz i zvuk, stabilní operační systém, velmi nízká spotřeba v pohotovostním režimu, Ambilight, kompletní systémy HDR
  • proti: ne zcela spolehlivý šetřič obrazovky, občasné samovolné zapínání režimu čistění obrazovky, na úvodní liště domovské nabídky po instalaci chybí ikona pro přepnutí do TV vysílání, Bluetooth bez příjmu audio signálu, nespolehlivě se chovající tlačítko TV

Můžete očekávat: kvalitní obraz i zvuk s minimem problémů a také stabilní operační systém, který v průběhu zkoušení nevykazoval žádné potíže. Aplikační kompatibilita byla výborná, připravte se ale na omezené Bluetooth a občasné potíže se šetřičem obrazovky a možná i s funkcí pro zamezení ulpívání statického obrazu.

Domovská obrazovka (Home) hned po instalaci. Jak vidíte, není tu jakákoli česká aplikace a hlavně chybí ikona pro přepnutí do televizního tuneru; na ovladači je třeba najít „TV“.

 

Obrazovka má doslova pár milimetrů a našinec se na ni pomalu bojí i podívat. Tohle není Sony KD-55AF9, kterou se nemusíte bát – jako jednu z mála s OLED – vyndat z krabice. Tady musíte být hodně opatrní, a to i ve verzi 140 cm, kterou zakoupíte za 42.990 Kč (165 cm přijde na 69.999 Kč).

Philips 65OLED805 v modelové kolekci 2020/2021 představuje vstupní bránu do světa televizorů vybavených obrazovkami nevyžadujícími podsvícení, tedy OLED. Jako takový přichází se základní tunerovou sadou, operačním systémem Android TV 9.0, osvětlením pozadí televizoru Ambilight a výtečným obrazovým procesorem P5 obohaceným nyní o systém umělé inteligence (AI). Procesor se v minulosti hodně osvědčil a solidně se choval i zde.

Novinkou je také DTS Play-Fi o kterém jsem se více zmiňoval v samostatném článku a snad někdy dojde i na zápůjčku kompatibilních produktů a jeho vyzkoušení (jak jsem pochopil, jde zejména o využití v rámci Multiroom audio). V ceně dostanete plnohodnotný a podsvícený dálkový ovladač, který má letos opět upravené rozložení tlačítek a stěžovat si mohu zejména na zapadlé „TV“ s jehož pomocí se většinou dá vyskočit rovnou do televizního vysílání. Funguje to třeba z domovské nabídky, z řady aplikací už ale nikoli.

Elegantní televizor provedený bohužel v dnes už pomalu klasickém duchu OLED – tenoulinká obrazovka a na ní hrb s elektronikou a rozhraními. Fyzická instalace tak může být docela náročná a při dané velikosti zvažte, zda se do ní vůbec pustíte nebo ji svěříte specializované firmě.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Tunery, třídění kanálů a EPG: Programová nabídka je bez obrazu a zvuku pro osm stanic. Pokud si zadáte upozornění na pořad, televizor se dokáže probudit z pohotovostního režimu. Kompletní tunerové osazení v základní podobě můžete ladit najednou nebo postupně, volba je po instalaci dostupná hned v tzv. Rychlé nabídce. Třídění naladěných kanálů uděláte pouze přes „oblíbené položky“, fyzickým přesunutím to nejde.
  • Ovládání – menu a dálkový ovladač: Do menu nastavení se dostanete buď přes tzv. Rychlou nabídku nebo z domovského menu na tlačítku Home (domeček). Nedá se tu kolovat, položky mají v první případě zvláštní uspořádání a jsou tu i ty, které bych nečekal (je to taková chaotická směska). Dálkový ovladač nemá tlačítko přímého vstupu do nastavení, tlačítko „TV/Exit“ (používá se např. pro odchod z Home) je zbytečně stranou, vstupy a výstupy jsou naopak zbytečně blízko OK. To v tuneru vyvolá seznam naladěných kanálů (je tu i List), jinak často pracuje jako Pause/Play. OK se špatně nahmatávalo poslepu, zapnutí televizoru vyžadovalo delší podržení tlačítka, někdy to klaplo třeba na druhý pokus.
Vlevo nad kurzorovým křížem vidíte klíčovou tzv. Rychlou nabídku z níž se dostanete do menu nastavení a spousty dalších voleb. Vedle ní je vyvolání hlasového asistenta, češtinu ale stále neumí. Vpravo pak zabírá zbytečně dobré místo vyvolání vstupů a výstupů. EPG je dole u hlasitosti.

 

  • HbbTV a aplikace: „červené tlačítko“ se povoluje v rámci instalace televizoru a u hlavních televizních skupin bylo jeho chování bezproblémové, včetně navázání po změně kvality či vnitřní reklamě. Lokalizované aplikace v základu nedostanete žádné, jinak jde na úvodní liště o obvyklou směs (viz foto s Home). Staženy z Google Store a vyzkoušeny byly HBO GO, Lepší.TV, Pohádky, Skylink Live TV a VLC Player. Vše pracovalo prakticky bez problémů, nic zásadního se nikde neobjevilo s výjimkou neschopnosti VLC automaticky přehrávat externí titulky k videu ze sítě. Jinak přehled všech aplikací pro televizory různých značek, včetně Philipsu, najdete v samostatném článku.
  • Obraz a zvuk: hodně lesklá obrazovka někdy zapříčiňuje ne zcela ideální pohled, ale záleží na umístění TV. Obraz byl výborný, obrazové režimy dobře odlišené (je tu i isf a speciální režim s AI, který lze ovlivnit v nastavení). Příliš živé barvy se dají potlačit, na drobné potíže jsem narazil u pohybové ostrosti v případě nízkého a nižšího datového toku či méně objemných souborů. Zvukově je televizor nadprůměrný s dobře slyšitelnými basy a překvapivě hutným celkovým projevem.
  • Čistění a spořič obrazovky OLED: to první se zajišťuje jednak automaticky po přepnutí do pohotovostního režimu, jednak manuálně v menu nastavení (Obraz a Více nastavení). Zde najdete dvě volby: „Lokální ochrana obrazu“ (dva režimy plus vypnuto) a „Odstranit zbytkový obraz“, coř je přímé vyvolání funkce. Šetřič obrazovky většinou po pár minutách fungoval (logo „královského“ Philipsu), stoprocentní to ale nebylo. Aplikace Lepší.TV ho nepotřebovala, protože má vlastní a i zde pracoval spolehlivě.
Do volby „Častá nastavení“ se dostanete z tzv. Rychlé nabídky, což je poněkud zmatené uskupení nejrůznějších funkcí televizoru. Teprve tady najdete například možnost vypnout obraz a ponechat pouze zvuk.

 

Obraz i zvuk za 1-, takže výborný

Philips naštěstí stále drží oddělené menu nastavení funkcí televizoru od menu Google Android TV, které je v tradiční podobě dlouhé jako týden před výplatou a kolovat se v něm nedá. Právě u tohoto televizoru je ale naštěstí výrazně omezeno a navíc je příjemné, že se do něj dostanete pouze přes menu nastavení Philipsu a nikoli, jak je zvykem, přes ozubené kolečko z nabídky Home.

Této iniciativě výrobce lze jen zatleskat!

Bohužel značka to zcela nedotáhla, takže má své vady, ať už spočívající v absenci kolování (je to jejich menu, takže se nemohou vymlouvat na Google) nebo v podivných položkách umístěných v tzv. Rychlé nabídce.

Operační systém televizoru byl stabilní a spolehlivý, nabídku na tlačítku domečku (Home) si můžete upravit podle svého (občas ale vymazané pruhy sami naskočily) a na ovládání se myslím dá zvyknout. Škoda zasutého vypnutí obrazovky a ponechání pouze zvuku, nebo třeba nemožnosti operativně přepnout obrazové režimy (škoda, že to není na kontextové nabídce „+“). Pamatujte také na ne zcela spolehlivý šetřič obrazovky a pro hráče, stejně jako pro posluchače DVB rozhlasu, tento televizor není. Tedy pokud nechcete řešit nadměrné „ulpívání obrazu“. Možná také, stejně jako já, natrefíte na drobnost právě se systémem zajišťujícím čistění od ulpělých artefaktů (odstranění tzv. zbytkového obrazu). Ten se totiž z ničeho nic jednou samovolně zapnul během sledování televizního vysílání a podruhé při přehrávání videa z HBO GO.

Zvukově televizor poněkud sráží reproduktory vyzařující do podstavce a zasloužil by si určitě něco lepšího; to by ale vnější design nesměl být tak marketingový. Naštěstí „basák“ na zadní straně opět tvrdí muziku, takže rozdílný výsledek, od většiny běžných televizorů, pozná snad každý. Není to samozřejmě ozvučení od B&W (pokud se povede), ale i tak představuje více, než byste asi od televizoru očekávali.

Philips 65OLED805 i v této rozměrné verzi vyniká výborným obrazem, pokud ho budete mít umístěn blíže k oknu s rizikem odrazů, možná si jich také povšimnete. To dnes ale – bohužel – platí o všech televizorech, protože antireflexní vrstvy nefungují a matný panel nikdo nedělá. Přijímač se dodává s možností zvýšit si vzdálenost od skříňky na které ho máte umístěn (na stěně to pochopitelně neřešíte) a doporučuji toho využít už jen kvůli možnému vylepšení zvuku.

Tabulka vlastností

Číst 95 krát Naposledy změněno pondělí, 26 říjen 2020 19:28