sobota 8 květen 2021
Text Size

Do každého počasí (test): Bluetooth reproduktory s rádiem Sencor SSS 1060 NYX Mini a Sencor SSS 1110 NYX

Dvojice, vlastně trojice (je tu i kulatý SSS 1000 NYX za 299 Kč) odolných a levných reproduktorů má krytí IPx7 a propojit je můžete i mezi sebou. Zapůjčeny jsem dostal dva z nich. Foto: autor a Sencor

 

Hodnocení Sencor SSS 1060 NYX Mini: 90 %  

  • pro: cena/výkon, výborný design a provedení, výbava, vysoký počet profilů Bluetooth, funkce AMS
  • proti: návod bez vyhledávání (PDF) a některých údajů, u rozhlasu se vždy ladí všechny stanice, některé tedy mohou být neposlouchatelné

Můžete očekávat: Výborné zpracování, elegantní provedení a také možnost přehrávání třeba i v dešti. Pokud nevyjde kompatibilita s Bluetooth, může ji zastoupit muzika přes paměťovou kartu MicroSD, která je pod krytem. Dosti vysoký počet profilů, ale dává správnému propojení značnou šanci.

 

Hodnocení Sencor SSS 1110 NYX: 85 %  

  • pro: cena/výkon, výborný design a provedení, výbava, vyšší výkon zesilovače, vysoký počet profilů Bluetooth, funkce AMS
  • proti: návod bez vyhledávání a některých údajů, u rozhlasu se vždy ladí všechny stanice, některé tedy mohou být neposlouchatelné

Můžete očekávat: poměrně vysoký výkon v RMS projevující se ale jen u rádia a přehrávání z paměťové karty. Zpracování je výborné a odolnost pro vodě je opět solidní, takže muziku můžete přehrávat třeba i v dešti. Pokud nevyjde kompatibilita s Bluetooth, může ji zastoupit muzika přes paměťovou kartu MicroSD, která je pod krytem. Dosti vysoký počet profilů, ale dává správnému propojení značnou šanci.

Sencor SSS 1110 NYX v rúzných barvách (ve stejných se dodávý i jednodušší model).

 

Obě Bluetooth věcičky mají zvládat i funkci TWS (True Wireless Stereo) zde dovolující propojit dva reproduktory stejného typu do jednoho stereo reprosystému a posílat na ně hudbu typicky z mobilu současně (nezkoušeno). Jejich tzv. krytí, tedy odolnost proti prachu a vodě, je udána na IPX7, což podle normy znamená, že oba mají být odolné proti krátkodobému ponoření do vody do hloubky až metr po dobu maximálně 30 minut (více v Co je to).

V praxi půjde spíše o to, že náhodou někam spadnou. Mořské vody se ovšem vyvarujte (bavíme se o sladkovodní) a v návodu je na to také upozorněno. Odolnost proti provozování ze deště by ale měla být naprosto bez problémů a také jsem ji, v případě malého SSS 1060 NYX Mini, jednoho deštivého dne v praxi vyzkoušel.

Dvojice se od sebe neliší výbavou (Bluetooth repro plus paměťová karta plus analogové rádio pro VKV/FM), ale provedením. Samotný vnější design a použité materiály jsou obdobné a vše je s pogumovaným povrchem. Sencor SSS 1060 NYX Mini (499 Kč, foto v úvodu) je malý a čtvercový a je vybaven jedním reproduktorem, který má ještě doplňovat pasivní zářič někde za nesnímatelným krytem. Ten má mít i kombinovaný reprosystém Sencor SSS 1110 NYX (kolem 700 Kč), ale pasivní zářič tentokráte doplňuje dva reproduktory. Jak vidíte ze snímku níže, je naopak obdélníkový. Oba reproduktorové systémy pracují buď v nožičkami (jednoduché výstupky) naznačené poloze, nebo na „zádech“ nebo také zavěšené.

Zpracování obou reprosystémů je vynikající, použitá tkanina působí výtečným dojmem stejně, jako silikonové úchyty za které je zavěsíte. U menšího je vyndavací, což se může hodit, u většího je napevno. Oba jsou pak vedle rádia a Bluetooth (zkoušeno s mobily Samsung S10 Lite, Android 10, Sony Xperia XZ, Android 6 a TCL Plex – Android 10) doplněny o mechaniku karty MicroSD. Ta je zde ovšem po Francouzsku označena jako „TF card“, ale nedivme se tomu. Francouzi jsou jako Apple… vždy něco speciálního! O to je smutnější, že i v českém návodu (PDF) ve kterém se navíc nedá vyhledávat, je nesmyslné označení TF Card (TF karta) nadále používáno místo toho, aby bylo uživateli řádně vysvětleno. Nicméně skutečně jde o běžnou paměťovou kartu typu MicroSD jakou si dnes většinou dáváte do mobilu i když se její maximální kapacita neudává (test proběhl s tradičně výtečnou SanDisk, 32 GB).

Sencor SSS 1060 NYX Mini – ovládání.

 

Test nejzákladnějších funkcí: Sencor SSS 1060 NYX Mini a Sencor SSS 1110 NYX (oba se chovaly stejně)

  • Bezdrátové propojení a další zdroj audia – Bluetooth 5.0 a paměťová karta MicroSD pod krytem, která musí být formátována FAT32. Muzika nemusela být u MicroSD v kořenovém adresáři, repro si ji našlo i v adresáři Music (použita byla karta z mobilu). Typicky české názvy nebyly akceptovány. Karta MicroSD se také špatně vyndává, nejlepší je použít pinzetu. Párování přes Bluetooth bylo se všemi mobily rychlé a bezproblémové, propojení v rámci několika hodinového provozu funkční. Opačný směr byl zkoušen s televizorem Samsung Frame (2020) a i zde bylo vše v pořádku. Výstup na repro byl ale, oproti výstupu na televizní reprosystém, utlumen. Tento televizor také umožňuje audio výstup pouze na jeden z obou systémů.
Sencor SSS 1060 NYX Mini – párování s mobilem Samsung S10 Lite. Zde můžete také vypnout hands-free.

 

  • Reakce na příchozí hovor při přehrávání muziky byla zkoušena pouze se Samsung S10 Lite. Přijmutí hovoru a přerušení přehrávání bylo v pořádku, kvalita hovoru byla podle druhé strany „jako v tunelu“, nebo „takové jako z dálky…“. Rozumět ale vždy bylo. Když jsem si chtěl zavolat já, stačilo vytočit číslo, přehrávání se přerušilo a repro se přepnulo do režimu hands-free. Tuto funkci lze v mobilu vypnout.
  • Ovládání a rádio – tři tlačítka (zapnutí a regulace hlasitosti „+/-“) plus „M“ pro změnu funkce a ladění VKV s automatickým ukládáním do paměti (tzv. AMS). Skok na další uloženou rozhlasovou stanici v paměti zajistí delší podržení „+“ nebo „-“, výběr podle pozice (listování v seznamu) možný není. Všechna tlačítka je třeba pro vyvolání funkce důkladně promáčknout. U rádio je třeba najít stanici bez šumu.
Sencor SSS 1110 NYX s ovládáním. Vedle tlačítka „+“ je „M“ sloužící k přepnutí do režimu rozhlasu a ladění.

 

Jaké jsou? Výborné, ale škoda, že někdo „odflinkl“ návod

Obě zkoušená zařízení pracují se základním kodekem Bluetooth SBC (tady více očekávat nelze) a poměrně značným počtem profilů (zde HFP, HSP, AVRCP, A2DP) i když řada Sencor Sirius (test) je na tom ještě lépe.

Právě profily představují u Bluetooth naprostý základ a díky jejich jinde omezenému počtu se dvě zařízení nemusí propojit. Tady to nejspíše nehrozí. Více v rubrice Co je to.

Počítejte s tím, že funkce hands-free bude použitelná spíše omezeně, protože v obou případech se nedalo mluvit o zcela čistém snímání hlasu a znělo to „jako z tunelu“. Vzhledem k ceně bych ale nic jiného nečekal. Výbava je i tak vynikající stejně, jako poměr cena/výkon.

U rozhlasu se ladí všechny stanice (nastavení tu žádná nejsou), některé tedy mohou být neposlouchatelné, protože se naladí pomalu více šumu. Možná by nebylo od věci nastavit pouze ladění silných stanic, což bývá u VKV/FM základní funkce. Pak by se ale možná na druhou stranu někdy nenaladilo nic, takže těžko říci, ale osobně bych tomu dal přednost.

V případě práce přes Bluetooth bylo v obou případech znát, i přes dosti vysoký výkon v RMS, že ho něco drží při zemi. Většinou totiž bylo zapotřebí vytočit hlasitost obou zařízení hodně vysoko (na nějakých 80, 90 %), aby se venku dosáhlo rozumné slyšitelnosti. To ale není – nejen v této základní kategorii – nic překvapivého. Rádio a přehrávání z paměťové karty je na tom výrazně lépe.

Novinky se kvalitou zvuku pochopitelně nemohou vyrovnat výrazně dražší řadě Sencor Sirius (ani tak nebyly koncipovány), ale kupodivu hrají čistě a tohle je určitě příjemné překvapení! V každém případě jde o jednoduché Bluetooth repro, ovšem kvalitně navržené a použitelné kdekoli, a to i tam, kam byste se báli vzít ty dražší.

Třeba na kácení stromů, jako v mém případě. :)

Je tu ale i další věc! I když mají slušnou odolnost proti vodě, rozhodně neurazí an v interiéru. Vypadají totiž výborně, ke koupi jsou hned v několika barvách a ty zapůjčené měly také výborné dílenské zpracování.

Až překvapivé, vzhledem k jejich ceně! Značka Sencor tak opět potvrzuje, že na kvalitu a zejména poměr cena/výkon hodně dbá a je to jako bychom se vrátili do starých dobrých časů.

 

Tabulky vlastností

 

 

 

Číst 641 krát Naposledy změněno pátek, 05 únor 2021 13:22

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.