sobota 24 září 2022
Text Size

Přenosný monitor AOC 16T2 sice nakonec plně testován nebyl, ale je nyní jasné, co potřebujete před nákupem

Přenosný dotykový monitor není právě kategorií z nejprodávanějších a ani kategorií nejobvyklejší. O to víc jsem byl na něj zvědavý… Foto: AOC

 

Hodnocení: NEHODNOCENO (nebyla k dispozici kompatibilní zařízení)

  • pro: solidní a poměrně bytelný návrh, chytře vymyšlený stojánek s magnety, který se dá použít i jako kryt obrazovky, záruka tři roky
  • proti: velmi málo kompatibilních výrobků, s nekompatibilními mobily (drtivá většina) nefunguje ani jako „power banka“ (nedají se z něj dobíjet), nepodporuje rychlé dobíjení USB PD, špatná příručka a „rychlý návod“, rozhraní bez popisek, nečitelné popisky na tlačítkách

Můžete očekávat: Za 8.500 Kč dostanete slušně navržený a poměrně bytelně zpracovaný monitor s akumulátorem a multifunkčním stojánkem, který využijete i jako kryt displeje. Než si ho ale koupíte, stáhněte si seznam kompatibilních produktů (odkaz je níže), abyste nesplakali nad prodělkem. Jak čtete, pár dalších prohřešků, o kterých je dobré předem vědět, tu je a i ovládání vyžaduje zvyk.

Stojánek nebo částečný obal? Vlastně obojí. Je šikovný, ale sami musíte přijít na to, jak ho používat.

 

Novinka má úhlopříčku 39,6 centimetru (15,6“) a zabudován je displej typu IPS s rozlišením Full HD a poměrem stran 16:9. Využít monitor můžete jak na šířku, tak na výšku a nechybí ani čtyři otvory pro případné uchycení na stěnu (VESA).

Na pravém boku najdete dvě neoznačená rozhraní, na levém taktéž dvě (USB-C a sluchátka) plus zcela nečitelně označená ovládací tlačítka a LED indikaci zabudovaného akumulátoru s kapacitou 8.000 mAh. V horní části obou boků jsou pak umístěny uzoučké reproduktory.

Díky akumulátoru je možné monitor nějaký čas používat kdekoli a mělo by z něj také jít dobíjet externí zařízení. K notebooku, stolnímu počítači nebo dokonce k mobilu ho připojíte prostřednictvím USB-C nebo Micro HDMI, přičemž adaptérový kabel směrem k „dospělému“ HDMI dostanete v ceně. V balení ještě najdete adaptérový kabel USB (A)/USB-C a dobíječku s konektorem USB-C. Na první pohled tak bohužel vypadá, že kabel USB-C/USB-C, který potřebujete chybí a budete si ho muset dokoupit. Nakonec ale přijdete na to, že kabel máte, jen je na něm nasazen adaptér na USB (A)… Tohle ovšem výrobce podcenil a přitom stačilo nechat adaptér mimo. Výrazně ale výrobce podcenil třeba i příručku…

Základní parametry a úzký rámeček. Návrh je poměrně bytelný a nemusíte mít obavu z úchopu jednou rukou třeba i za roh obrazovky.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Design, koncepce, zpracování: návrh je s ohledem na co nejnižší hmotnost čistý a solidní. Tloušťka nižší než centimetr, což zapříčiňuje mírný prohyb, ale nic proti ničemu (poměrně velká plocha LCD…). Odolnost na zkrut je však překvapivě vysoká, nemusíte se bát displej uchopit jednou rukou. Skládací stojánek poslouží i jako kryt na LCD (v tomto stavu se nedá dobíjet), zpracování bylo velmi dobré (tedy tak za dvě). Rozhraní USB-C je po obou stranách, Micro HDMI je vpravo, sluchátka vlevo.
  • Ovládání: Je své. Řídící tlačítka jsou pouze na levém boku. To pro zapnutí a vypnutí funguje na delší podržení, na kratší pak v menu nastavení jede jako OK. Kolébkové tlačítko ve směru dolů vyvolá stav baterie na displeji, při vypnutém monitoru jen krátce rozsvítí barevnou signalizační diodu. Směr nahoru (monitor musí být zapnut a mít zdroj signálu) vyvolá menu nastavení. Pak dolní tlačítko nemá funkci, resp. stále vyvolává stav baterie, horní funguje jako šipka nahoru. Šipka dolů tu není, takže musíte projet celé kolo znova, nebo např. u jasu dojet na 100 % a pak ho začít nastavovat od nuly. Pokud monitoru nepřipojíte na něco, co poskytne video signálu, nemůžete se po jeho zapnutí podívat ani do menu.
Používání menu nastavení vyžaduje cvik a je hodně své.

 

  • Spolupráce s externím zařízením: monitor jsem vyzkoušel se třemi mobily, ani jeden z nich nebyl v seznamu kompatibilních, takže se s AOC 16T2 nedal použít pro obrazový výstup. Ani Samsung S10 Lite (Android 10.0), ani Sony Xperia XZ (Android 6.0) se z něj nedaly dobíjet, takže jako „power banka“ funguje taktéž omezeně. TCL Plex (Android 10) se rovněž nedal z monitoru dobít, ale zobrazil volbu, že naopak může dobíjet jeho akumulátor, což i dělal. Z notebooků jsem měl k dispozici jediný už starší Acer Aspire S3 (stále dobře slouží), který taktéž není na seznamu kompatibilních. Výsledkem bylo fungování AOC jako zcela běžného externího monitoru, který jste mohli ve Windows 10 použít třeba pro rozšíření plochy. Dotyková vrstva nepracovala.
  • Obraz (včetně HDR) a zvuk: nebyla k dispozici kompatibilní zařízení, tudíž nehodnoceno.
Šikovný stojánek využijete jak při provozu na šířku, tak na výšku. Stabilita byla vždy překvapivě dobrá, monitoru se dal částečně měnit úhel náklonu. Zda ale v této podobě přežije třeba český vlak si netroufám posoudit.

 

Problém jménem kompatibilita

Po počátečním rozčarování z mizerné příručky, resp. rychlého návodu nevysvětlujícího pomalu vůbec nic a také z absence zjevného obalu, jsem se postupně propracovával k pochopení celého systému a ocenil i genialitu návrhu (design a návod zjevně dělal někdo úplně jiný).

I když tu totiž klasický obal skutečně není (možná by nějaký jednoduchý být měl), dá se displej překrýt rozložitelným stojánkem s magnety, takže i sám drží. Musíte ale přijít na to z jaké strany ho umístit a v tom vám nikdo nepomůže. Ostatně i sestavení stojánku byl menší hlavolam. A když jsem u toho. Vydaný seznam produktů kompatibilních s tímto monitorem je dělaný taktéž prachmizerně a dokonce není ani podle abecedy. AOC by na něj mělo jasně upozorňovat hned úvodem na stránce produktu, což nedělá.

Ke své škodě, pochopitelně!

I když je třeba ovládání zvláštní, celkově vzato je největším problémem monitoru právě to, že produktů s nimiž si rozumí je pomálu (seznam si můžete stáhnout zde, externí odkaz, AOC). Například tu nebyl jediný telefon Samsung a pouze dva mobily LG a jeden Sony (nikoli ten můj). U mobilů tak jde zejména o Asus a Huawei, u notebooků o Apple, Dell, HP a Lenovo, ale třeba Acer je tu opět jediný. Nakonec jsem ke svému zděšení zjistil, že jsem si měl nejdříve říci o seznam kompatibilních produktů a pak se teprve pídit po případné zápůjčce. Skutečné vyzkoušení za provozu se tak nekonalo i když můj stále výtečný notebook Acer Aspire S3, alespoň mohl používat AOC jako běžný externí monitor.

AOC sice píše, že… „Při vypnutí monitoru ho lze používat jako powerbanku a nabíjet zařízení připojená přes rozhraní USB-C“, ale to v mém případě neplatilo. Ani jeden z připojených mobilů takto nefungoval a neříkejte mi, že abych mohl nějaké zařízení takto dobíjet musí být na seznamu kompatibilních výrobků. Mínusem je podle mého i to, že chybí podpora nějakého systému rychlého dobíjení (vyzkoušel jsem USB PD) a vadilo mi i to, že se při zcela vybité baterii a připojené dobíječce, monitor odmítal spustit a nastartoval až po delší době. Doba potřebná k dobíjení nakonec také nebyla zkoušena, ale při vypnutém monitoru se nedobil ani za tři hodiny.

Jak se ale říká, „všechno špatné je k něčemu dobré“ (tedy skoro všechno špatné), takže tady alespoň jasně vidíte, co si musíte dopředu prověřit, pokud byste takovýto výrobek chtěli. A zjevně se o to musíte postarat sami! Typicky důkladně pročíst informace na stránce produktu nebo se poptat u prodejce. I když v tomto případě dosti pochybuji. Ti totiž mají na tyhle specialitky málo času.

Tabulka vlastností

Číst 785 krát Naposledy změněno pátek, 04 prosinec 2020 07:40

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.