středa 22 září 2021
Text Size

Projekční televizor Hisense 100 L5F (test): velmi rozměrná úhlopříčka úplně jinak a podstatně snadněji

Má to tunery, přehrávání multimédií, připojení k internetu, spoustu rozhraní a také projektorovou část. Jen to „projektoruje“ zcela jinak, totiž s projekcí přední. Jak vidíte, tenhle televizor je hodně odlišný a pokud si pamatujete ty původní projekční TV budete překvapeni už jen rozměry. Podle mého čeká tyhle hračky hodně zajímavá budoucnost. Foto: autor a Hisense

 

Hodnocení: 90 %  

  • pro: všechny vlastnosti televizoru, včetně obsluhy a bezproblémového HbbTV, obří úhlopříčka s minimem starostí a žádnými stavebními úpravami, instalace u vás doma v ceně, dvě uživatelem programovatelná tlačítka na DO, spolehlivý a rychlý o. s. s českými aplikacemi, funkční obousměrné Bluetooth Audio, vynikající správce multimediálních souborů (USB i LAN), ale…
  • proti: …na LAN nejsou podporovány externí titulky ve videu, laserový zdroj světla a tudíž je třeba opatrnost

Můžete očekávat: Výtečný a spolehlivě se chovající přijímač s výborným a rychlým operačním systémem stejným, jako v televizorech Hisense (VidaaU) a tudíž i se stejnými aplikacemi. Zaplatíte za něj 159.990 Kč, což vám dá úhlopříčku 254 cm při rozlišení Ultra HD (4K). V ceně je nejen pevné plátno (můžete použít i jiné), ale i montáž u vás doma. A ta opravdu není jednoduchá!

Za čelní stěnou se skrývá dvojice širokopásmových reproduktorů (využijete je i pro mobil), nad nimi je místo kudy na stěnu (plátno) vyzařuje projektor se světelným tokem 2700 lumenů. Zdroj světla je laserový, takže je obklopen senzory, které projekci, v případě že se někdo příliš přiblíží, kvůli bezpečnosti vypnou.

 

Na rozdíl od tradičního projektoru pracuje tento s projekcí na krátkou, nebo spíše velmi krátkou vzdálenost a umisťuje se necelých 30 cm od plátna na které má vyzařovat. Nepotřebujete tak žádnou stavební připravenost, žádné složité tahání kabelů, apod. Navíc reproduktory vyzařují směrem k divákovi, protože rozhraní jsou na opačné straně, tedy u stěny, plátna.

Otázkou, která vás asi nyní napadne je, zda bude schopen promítat televizní vysílání i za denního světla, zda nebude vyžadovat úplné nebo částečné zatmění, apod. I na to se zaměřím stejně, jako na to, zda se v praxi chová jako televizor a zda po instalaci nevyžaduje nějaké zvláštní zacházení.

Obsáhlejší recenzi najdete na Televizním webu

Abych vám osvětlil situaci u mě doma, což je určující nejen pro slova o obrazové kvalitě. Představte si obdélníkovou místnost o ploše asi 25 m2, jejíž jednu delší stěnu zabírají úzké jednodílné balkónové dveře a rozměrné klasické okno o šířce 2,5 m s pevným zasklením. Vše vede na jižní stranu, tedy světla nad míru obvyklou i když v současných podmínkách...

Ještě slovo k instalaci i když vám ji bude dělat firma. Nevím, zda je u projekce na velmi krátkou vzdálenost klíčová (tato je moje první…), ale zde rozhodně klíčová je. Instaloval jsem ji sám provizorně na své výtečné mobilní plátno Epson Silk Screen ELPSC26 (kolem 4000 Kč) a bez pomoci z Hisense bych to nezvládl. Je tu sice jakési automatické nastavení projekce, resp. geometrie obrazu, ale v mém případě to neklaplo, takže nastala instalace manuální. A u té nejsou korekce tak rozsáhlé, jako u běžných projektorů.

Tudy vychází světlo směrem od vás. A protože zdroj je laserový, pohled do něj očím nesvědčí. Ochrana je tu ale propracovaná i když mít malé děti, určitě bych tohle řešení nekupoval!

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Design, koncepce, zpracování: Vnější návrh je čistý, skoro až technicistní, což dovoluje koncepce přední projekce na krátkou vzdálenost. Reproduktory za nesnímatelnou textilií vyzařují přímo k divákovi, subwoofer tu není a ni se nedá připojit. Rozhraní jsou na zadní straně na horní je elektronické tlačítko zapnutí/vypnutí, fyzický vypínač chybí. Výhrady nebyly ani ke zpracování a rozsahu čtyř nastavitelných nožiček na spodní straně.
  • Tunery a EPG: kompletní osazení, včetně českého DVB-T2 a DVB-S2. Ladění je tradiční v rámci instalace, která je à la televizor doplněná o projektorovou část. EPG je stejné jako u televizorů Hisense. Je rychlé, bez zvukových výpadků a s obrazovým náhledem. Při zadání upozornění na pořad se přijímač neprobudí.
Menu první úrovně s nabídkou rychle dostupných funkcí (chybí tu jen přepnutí zvukového výstupu).

 

  • Ovládání: menu nastavení je vysloveně „televizní“. Voleb týkajících se projektoru je pár: režim projekce, manuální a automatická korekce, zapnutí či vypnutí ochrany očí (laser…). Kolování jen na první úrovni (tzv. rychlá nabídka), kde najdete i vypnutí HbbTV a vypnutí obrazovky (běží jen zvuk). Na skoro tradičním dálkovém ovladači je EPG u OK/Enter stejně, jako Ch.List sloužící pro vyvolání naladěných stanic (tak z 90 % funguje i OK). Vyvolání domovské nabídky je pod OK. Dálkový ovladač pochází od televizoru a má dvě programovatelná tlačítka, např. pro vyvolání aplikace nebo nějakého vstupu/výstupu. HbbTV zprovozníte na dvě zmáčknutí, barevná teletextová tlačítka jsou sdružena pod jedno.

Video se základním seznámením s Hisense 100 L5F najdete zde (externí odkaz, nové okno)

 

  • HbbTV a aplikace: Oboje opět ve stylu Hisense TV. HbbTV bylo při zkoušení bezproblémové u všech velkých televizních skupin, včetně FTV Prima. Aplikace, jako iDnes, Evropa 2, Lepší.TV a Youtube fungovaly, Lepší.TV v sobě zahrnuje i HBO OD, které bylo taktéž zkoušeno a zkoušeny byly i některé rozhlasové stanice, kterých jsou tu dvě desítky tisíc. Šetřič obrazovky pracoval výborně, je lepší rovnou vypnout obraz, což je tu snadné. K dispozici je ještě Voyo (zkoušeno nebylo, už chybí přístup).
  • Obraz a zvuk: obraz překvapil kvalitou i hladkostí à la kino (s tímhle se plochý televizor měřit nemůže), a to i na hůře vysílaných kanálech DVB-T2. HD stanice ČT byly podávány výborně a projektor i zde překvapivě dobře zvládal rychlé pohyby například v hokeji, takže si milovníci sportu určitě užijí. Vynikající byl 4K kanál NASA UHD, ten je ale spíše o statickém obrazu. Zvuk byl plný a vysloveně netelevizní. Pokud to nestačí (basy na tom byly hůře), jde projekční TV napojit na A/V receiver přes digitální optický audio výstup.

 

Rozhraní jsou jako u špičkového televizoru. Je tu i Wi-Fi 5, Wi-Fi Miracast (zrcadlení obrazovky z mobilu) a funkční obousměrné Bluetooth Audio, takže připojíte jak zvukovou lištu, tak reprosystém použijete pro výstup z mobilu.

 

Jaká je Laser TV 2? Kupodivu výtečná

Na Hisense 100 L5F, nebo také Hisense Laser TV 2 je nejlepší to, že samotný projektor nic nepotřebuje. Nepotřebuje polici na stěně nebo stropní montáž, nepotřebuje natahovat kabely, husí krky, apod. Jen se posadí na skříňku a na stěnu se napevno přidělá plátno (typicky), což vám zajistí výrobce. A díky spoustě rozhraní k němu snadno připojíte herní box, přehrávač disků DVD/BD či nějaké streamovací zařízení. Ostatně přímo v televizoru máte HBO OD a Youtube a také dosti slušné přehrávání multimédií z rozhraní USB nebo z vaší domácí sítě. O obsah nouze nebude.

Kanály v DVB-T2 v nízkém rozlišení zvládala Laser TV velmi dobře a přiznám se, že jsem z toho měl dosti velkou obavu. Naštěstí resamplování je tu skutečně na úrovni a skokové vylepšení u stanic ČT HD jsem v této podobě ještě neviděl, snad jen s výjimkou Samsung QE75Q950T (test je zde). Výtečný byl ale i obraz z mé oblíbené stanice NASA UHD ve 4K a také ze satelitního Skylinku, kde je přece jen podstatně více kanálů v HD a s těmi si tento projektorový televizor pochopitelně lépe rozumí. I tak úroveň zvládnutí obyčejného nízkého rozlišení (SD) hodně potěšila.

Pokud byste o něčem takovém přemýšleli, vezměte v úvahu dvě věci: je tu laserový zdroj světla (ochrana je sice vynikající a během testu byla naprosto spolehlivá, ale pokud máte malé děti…). A je tu také – v základu – pevné plátno na stěně, které může a nemusí vypadat dobře. To máte v ceně stejně jako montáž, ale pokud byste chtěli něco jiného (zatahovací plátno, nebo jen natřenou stěnu) musíte na to myslet dopředu a zařídit se podle toho. A nezapomeňte ani na to, že jste na nějakých 250 cm úhlopříčky při poměru stran 16:9. Tohle už je skoro na vyhrazenou místnost…

Pozor na někdy samovolně se zapínající probuzení po lokální počítačové síti (zejména Youtube). Máte jednak vyšší spotřebu v pohotovostním režimu a jednak může být nepříjemné třeba noční automatické zapnutí.

 

Tabulka vlastností

 

Odchycená obrazovka z mobilu: Hisense Laser TV 2 je připojena jako jeho zvukový výstup. V podstatě tedy Bluetooth reproduktor.

 

 

Detail dálkového ovladače.
Číst 452 krát Naposledy změněno čtvrtek, 18 únor 2021 12:34

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.