pondělí 17 leden 2022
Text Size

Varta Power Bank Fast Energy 15000 (test): tak trochu jiná dobíjecí liga

Na první pohled to poznáte podle ceny, na ten druhý podle možností. A ty jsou tak velké, že ať máte v domácnosti s dobíjením přes USB v podstatě cokoli, s tímhle se chytnete. Navíc i s tím asi nejlepším a nejnovějším rychlodobíjením, totiž s USB PD vyžadujícím konektor USB-C. Foto: autor a Varta

 

 

Hodnocení: 90 %  

  • pro: Lithium Polymer (LiPo – skutečně bez paměťového efektu), výtečné možnosti, dobíjení až tří zařízení současně, podpora USB PD a QC 3.0, můžete si ji vzít na palubu letadla (oficiálně), solidní design, ale…
  • proti: …hůře viditelné LED (za dne stačí jen malá změna úhlu…), v ceně by měl být i napájecí kabel USB-C/USB-C

Můžete očekávat: velmi kvalitní zdroj energie bez paměťového efektu typicky pro mobil či tablet, ale klidně i pro rádio s miniUSB. Zvládne dobíjet více zařízení najednou a je kompatibilní s několika systémy rychlodobíjení (QC 3.0/4.0 a USB PD), přičemž sama může být dobíjena buď běžně, nebo přes USB-C PD. Výsledkem je prakticky univerzální dobíječka pro všemožná zařízení s USB konektorem ve vaší domácnosti. Vskutku výtečný kousek hardwaru, který si navíc – zcela oficiálně – můžete vzít i na palubu letadla (udává výrobce, nezkoušeno…).

 

Konektory: 2x USB (A) s běžným dobíjením nebo rychlodobíjením QC 3.0, vstupní microUSB určené pro nabíjení powerbanky, USB-C s běžným dobíjením nebo rychlodobíjením PD (obousměrné, tedy i pro nabíjení powerbanky).

 

Varta těchto zdrojů energie nabízí celou řadu, včetně těch, které mají displej nebo jsou postaveny na výšku. V případě Power Bank Fast Energy jsou k mání tři kapacity: 10.000 mAh za 790 Kč, 15.000 mAh za 999 Kč a 20.000 mAh taktéž za asi 999 Kč. V ceně dostanete výborně zpracovaný návod a parametry s podrobným popisem, což je zde důležité, najdete i na obalu. V balení je rovněž kabel USB (A)/USB-C, kterým ji i dobijete.

Testování powerbanky (z nedostatku rozumného českého označení ji říkám takto…) není jen o tom za jak dlouho dobije napojená zařízení a kolik jich zvládne dobíjet najednou. Je také o tom, za jak dlouho zvládne naplnit energií sama sebe. Tady jsou k dispozici dvě cesty: přes konektor microUSB běžným způsobem a přes konektor USB-C s funkcí rychlodobíjení PD (USB Power Delivery).

ČTĚTE TAKÉ:

K tomu je ale třeba si nejprve dokoupit kabel USB-C/USB-C a samozřejmě mít dobíječku, která to zvládne. Nejspíše právě proto Varta tento kabel nedodává i když by podle mého v ceně být měl. Zvláště nyní, kdy je o kvalitní dobíjecí kabel USB-C/USB-C nouze a s dobíječkou ho často nedostanete. Nicméně jeden vyzkoušený tip po mobily, tablety, rádia apod. níže najdete…

Testování probíhalo zejména se třemi mobilními telefony: Samsung S10 Lite (Android 10), Sony Xperia XZ (F8331, Android 6) a TCL Plex (Android 10). Tablet jsem bohužel po ruce neměl stejně, jako notebook s nabíjením přes USB-C, takže toto vyzkoušeno nebylo.

 

Při udávané kapacitě 15.000 mAh (3,7 V) a jmenovité 8.800 mAh (5 V) je hmotnost 350 g a rozměry 73 x 21 x 136 mm. Výhodou je i akumulátor typu LiPo (lithium polymer) skutečně bez paměťového efektu a s nižším stupněm samovybíjení.

 

Test nejzákladnějších funkcí

  • Design a zpracování: Návrh výborný až na hůře viditelné zapuštěné LED (za dne stačí jen mírně změnit pohledový úhel…) a špatně čitelné popisky u jednotlivých rozhraní. Tlačítko ukazatele kapacity je nutno zmáčknout důrazněji, což je správně (nošení v tašce, apod.). Kapacitu powerbanky ukazují čtyři LED, každá po 25 %. Zpracování bylo velmi dobré, obal je hliníkový. Hmotnost pochopitelně odpovídá kapacitě a možnostem (LiPo!).
  • Vlastní dobíjení powerbanky se provádí buď přes USB-C a systém rychlonabíjení PD (cca 4 hod.), nebo běžným pomalým způsobem přes microUSB (8 hod. 45 min., více níže). Při dobíjení powerbanky (microUSB i PD) se ani z jednoho rozhraní nedalo napojené další zařízení dobíjet (zřejmě až vlastnost modelu s 20.000 mAh). Jak dlouho Power Bank udrží energii udáno nebylo (vyzkoušet to by bylo hodně náročné), výrobce však píše, že „pokud zařízení nebude delší dobu používáno uskladněte ho při nabití asi 70 % a vždy po 3-6 měsících ho znovu nabijte a vybijte.
Dobíjení telefonu Samsung Galaxy S20 přes USB PD. Odhad času fungoval překvapivě dobře (zpravidla plus mínus pět minut, někdy se dobíjení prodloužilo o deset).

 

  • Dobíjení a rychlodobíjení externího zařízení: běžné dobíjení obstarají dvě klasická rozhraní USB (A) na nichž funguje i rychlonabíjení QC 3.0. Pokud ho zařízení podporuje, dobíjí se takto, pokud ne, dobíjí se běžným způsobem, což platí i o PD. Abyste ho mohli využít, musíte dokoupit už několikrát zdůrazňovaný kabel USB-C/USB-C (dejte si na něj pozor!) a mít příslušnou dobíječku. Současně zvládne Varta nabíjet až tři zařízení; vyzkoušeno se třemi mobily z nichž jeden jel přes USB PD, druhý přes QC 3.0 a třetí byl dobíjen běžně (konektor microUSB je pouze vstupní).
  • Dobije i zcela vybitý mobil, jde okamžitě po připojení zapnout? Plně vybité mobily (zkoušeny vlastně čtyři) se začaly okamžitě pro napojení na napojení na powerbanku dobíjet. Za jak dlouho půjdou zapnout záleží na konkrétním zařízení. Jeden šel zapnout okamžitě, ale do nějakých dvou procent se samovolně restartoval, další po deseti, patnácti sekundách, třetí při jednom procentu. Obecně vzato bylo nejlepší nechat plně vybitý mobil chvíli na powerbance vzpamatovat, zhruba 2 % naběhnou velice svižně, a pak ho teprve spustit.
Balení je sice částečně plastové, ale informace na něm (a vloženém papírovém listu) jsou provedeny ukázkově, včetně podrobných technických dat. Jediné co potřebujete, jsou dobré oči…

 

Jaká je? Výborná za všech okolností

A teď ke zpřesnění výše uvedeného. Využita byla bezproblémová dobíječka Sencor SCH660 (test, 350 Kč) s funkcí běžného dobíjení i rychlodobíjení (USB PD, QC 4.0) propojená s powerbankou speciálním kabelem Sencor SCO 535-010 (199 Kč) určeným i pro rychlodobíjení (kabel tady dělá opravdu hodně!), byť nikoli pro notebooky, což u mě nebylo zapotřebí.

  • Dobíjení powerbanky přes microUSB: 8 hod. 45 min. Jakmile bylo zahájeno nabíjení, rozblikala se první LED, jakmile zhasne (nabito na 25 %), rozbliká se další.
  • Dobíjení powerbanky přes USB-C PD: zhruba 4 hodiny (plus mínus). Hned po připojení a zahájení dobíjení se jedna LED rozsvítila trvale, výrazněji a do modra (znak rychlodobíjení QC 3.0 nebo USB-C PD). Druhá na opačném konci stupnice blikala, což signalizovalo dobíjení prvních 25 %. V okamžiku kdy dobití dojelo na 75 % kapacity se i trvale rozsvícená modrá LED rozblikala a dobíjet se začalo posledních 25 %.

Jak vidíte, pokud hodláte dobíjet běžným způsobem, tedy přes microUSB, bude to trvat podstatně déle a práce nebude tak méně operativní. Na druhou stranu je třeba říci, že využívat jen rychlodobíjení nebude zřejmě pro akumulátor to pravé ořechové. Takže všeho s mírou…

Na USB PD nabízí Sencor SCH 660 následující: 2-3 A a max. 30 W. Za 349 Kč je to podle mého dost dobrá volba!

 

A teď se namátkou podívejme na různé telefony a časy dobíjení, bez toho, aniž bychom příliš zabředli do jejich chování (testujeme powerbanku). Zkoušeno bylo schválně za různých podmínek, ostatně liší se akumulátory, druhy dobíjení mobilů, apod.

Samsung Galaxy S10 Lite (kapacita akumulátoru 4.500 mAh, jas 50 %, zapnuto Wi-Fi, zcela vybit): za provozu přes rychlodobíjení USB PD, které v mém případě telefon ohlásil spolu s časem za který se dobije, trvalo doplnění kapacity 110 min. Čas prakticky seděl (pár minut).

Samsung Galaxy S20 (kapacita akumulátoru 4.000 mAh) se za provozu přes USB PD (jas na 50 %, dobíjeno z 50 %), dobil za asi 100 min.; při připojení napájení z powerbanky ohlásil zhruba tu samou dobu.

Sony Xperia XZ (kapacita akumulátoru 2900 mAh, běžné dobíjení, zcela vybit) to zvládla za asi 2 hodiny. Telefon sice šel okamžitě po připojení napájení zapnout, ale ihned se restartoval, takže jsem ho na chvíli nechal (2 %) a pak už bylo vše v pořádku.

TCL Plex (kapacita akumulátoru 3820 mAh, zcela vybit) byl dobit za 2 hod., 20 min., telefon chvíli psal, že dobíjí běžně, pak zase oznámil rychlodobíjení, takže si vyberte (mít by ho neměl). Plex jsem tentokrát nechal vypnutý dobíjet do tří procent kapacity a pak ho teprve nastartoval, což bylo bez problémů. Na 50% kapacity akumulátoru byl jas vytočen na úplné maximum (do té doby byl na 50 %) a spuštěna Wi-Fi.

Jak vidno, schopnost okamžitého startu a jeho následné chování, závisí na konkrétním mobilu. Zdálo se rozumné nechat ho, při zcela vybitém stavu, dobít na dvě, tři procenta a pak teprve je zapnout.

Tabulka vlastností

Číst 777 krát Naposledy změněno sobota, 02 leden 2021 05:07

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.