pátek 19 červenec 2024
Text Size

Gartner hlásí: prodeje mobilů na nule, ty chytré ale rostou

Statistiky prodeje mobilních telefonů za třetí čtvrtletí roku 2014 nevykázaly celosvětově žádný narůst. Chytré telefony ovšem rostly, vyrovnaly pád těch „hloupých“, takže výsledkem je…. „0“.  

Foto: Samsung

 

Analytička společnosti Gartner, Roberta Cozza to komentuje s tím, že „prodeje klasických telefonů klesly ve třetím čtvrtletí letošního roku o čtvrtinu, protože se rozdíl v ceně mezi nimi a nejlevnějšími chytrými telefony s operačním systémem Android nepřestává snižovat.“ 

Chytré telefony dnes představují 66 % celkového planetárního trhu s mobily a Gartner odhaduje, že do čtyř let to bude plných 90 %.  Celosvětové prodeje „smartphonů“ v inkriminovaném období vzrostly o 20,3 % na 301 milionů prodaných kusů a předpokládá se, že se konkrétně v Evropě bude nadále výrazně zvyšovat prodej chytrých mobilů s podporou nejrychlejších dat 4. generace systému LTE. 

Co se značek týče – a teď už jsme zase „na celé planetě“ – prodej chytrých mobilů podle prosincového odhadu Gartneru vede Samsung s podílem 24,4 %, následuje Apple s 12,7 % a vítěznou čtyřku se zhruba 5 % uzavírají Huawei a Lenovo. 

V případě operačních systémů jednoznačně vede Android s 83,1 %, následuje iOS s 12,7 % a hluboko za nimi Windows se 3 %. Další operační systémy jako Blackberry atd. jsou bezvýznamné (podíl asi 1,2 %).

Pokud jde o telefony všech druhů podle značek, pak celosvětově vede Samsung s 20,6 %, následuje Nokia s 9,5 % a Apple s 8,4 %. S větší mezerou pak hlavní skupinu uzavírají LG (4,2) a Huawei (3,6), mezi další významné značky patří Lenovo, TCL či Micromax, které ovšem mají – jednotlivě – už méně 3,5 %. 

 

Společnost Gartner založená v roce 1979 je jedna z nejvyhlášenějších světových firem věnujících se průzkumu trhu. Momentálně působí v 85zemích planety. 

 

Číst 3795 krát

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.