pondělí 22 leden 2018
Text Size

Logitech K400 Plus (test): především do obýváku

AKTUALIZOVÁNO  Nástupce oblíbené K400 přichází na český a slovenský trh tento měsíc. Má obdobně navržené a tudíž měkčí klávesy, obdobnou dotykovou destičku a výrazně rozšířený počet funkčních kláves. 

Foto: Logitech

AKTUALIZOVÁNO, 5. 7. 2015, 17:15 h: vyzkoušel jsem klávesnici i s prohnutou 4K TV Panasonic TX-55CR850 s Firefox OS. Fungovala poněkud zmateně a kombinace Fn funkční tlačítko vyvolávala multimediální funkce namísto počítačových. Pro Firefox OS asi nebude příliš použitelná i když ještě vyčkejme další TV.

 

 

Hodnocení: 85 %  

pro: spolehlivě fungující a kompatibilní (včetně spolupráce s TV), zabudovaná dotyková destička, výdrž baterie (udávaná), tlačítko fyzického vypnutí, možnost uložení USB přijímače přímo v klávesnici

proti: v ceně by měly být dva USB přijímače (!), pro někoho možná měkké klávesy

shrnutí: Šikovná a vysoce kompatibilní klávesnice pro napojení především na televizory a multimediální centra. Na můj vkus má sice poněkud měkké klávesy, ale to je čistě subjektivní. Díky bezproblémovému bezdrátovému napojení a rozumné kompatibilitě ji využijete všude možné. Prý i s tabletem…

 

Elegantní profil kopíruje předchozí K400, takže je klávesnice směrem k uživateli stále nakloněna v příjemném úhlu.

 

Dobrou zprávou je, že se rozměry klávesnice ani dotykové destičky v podstatě nezměnili a nezměnilo se ani rozložení. I když doplňková tlačítka jsou uspořádána trochu jinak a funkční klávesy jsou přeuspořádány a je jich nesrovnatelně více.

K400 Plus zakoupíte v černé a bílé barvě vždy v bezdrátovém provedení s dodaným miniaturním USB přijímačem systému Logitech Unifying pracujícím v pásmu 2,4 GHz. Jak asi tušíte, takovéto věcičky se snadno ztrácejí. Logitech ale bohužel dává ke klávesnici pouze jeden přijímač. Zatím zjišťuji, kde a jak se dá dokoupit. Nikde ho totiž nevidím…

 

Klávesnice mají stejné rozměry, ale jak vidíte, šipková tlačítka jsou u K400 Plus (dole) uspořádána jinak než u K400. Nebyl ale problém si na to zvyknout.

 

Design, zpracování a určení

Návrh je prověřený několika lety prodeje K400, takže se v tomto ohledu mnoho nezměnilo. Naklonění klávesnice zůstalo a zadní strana je také v podstatě stejná. O necelou polovinu se pouze zmenšily gumové „nožičky“ na spodu a taktéž víko baterie skrývající v sobě USB přijímač.

Tlačítka jsou sice měkčí, resp. s delším zdvihem, ale jsou přesná a se znatelným přechodem, což je při psaní znát. Dotyková destička bez podpory gest (viz dále) a Enter (u některých zařízení lze zapnout) má pod sebou dvě taktéž přesně reagující tlačítka a nad ní se přesunulo ovládání hlasitosti a jeho ztlumení.

Zpracování je výborné a plně odpovídá značce. Pokud jde o to, na koho klávesnice cílí, pak je v tomto ohledu dosti univerzální. Hlavní zaměření je ale jasné – K400 Plus má sloužit jako „obýváková“ klávesnice pro ovládání moderních chytrých televizorů, včetně posledních verzí s unixovými operačními systémy.

Hodí se ale i pro nejrůznější multimediální centra a některá zařízení s nejnovějším Android 5, včetně například tabletů. Ale vyzkoušel jsem – s úspěchem – i napojení na Android 4.4.

 

Rozměry klávesnice jsou 354 x 24 x 140 mm (švh), rozměry dotykové destičky 47 x 76 mm (dš). Životnost je udávána výrobcem na až 5 miliónů úhozů.

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Bezdrátové propojení pracuje v systému Logitech Unifying v pásmu 2,4 GHz a nově má podle výrobce vylepšenou konstrukci antény. Dosah je udáván na 10 m.
  • Rozložení tlačítek vidíte na snímku nahoře. Horní řada je kombinovaná a složená z počítačových funkčních kláves (dole je doplňuje Fn) a funkčních kláves pro zařízení (mj. Domů, Zpět, Hledání či přeskok o kapitolu/fotografii/skladbu dále).
  • Funkční tlačítka: buď použijete Fn a konkrétní tlačítko a pak pracují tak, jako u počítače (pokud jste pochopitelně připojeni; využít tu můžete i software Logitech Options s dalšími funkcemi – nezkoušeno), nebo je mačkáte rovnou a pak vám například při spojení s kompatibilním chytrým televizorem vyvolají Zpět (F1), domovské menu (F2), přepnutí mezi aplikacemi (F3) či menu (F4). Seznam funkcí najdete zde (externí odkaz, nové okno).
  • Ovládání kurzoru – dotyková destička nepodporuje gesta s výjimkou tažení dvěma prsty (posun stránky) a má dvě klasicky se chovající tlačítka (pravá myš/levá myš).
  • Velikost a hmotnost: klávesnice je kompaktní, rozměry a hmotnost jsou pro dané účely tak říkajíc tak akorát. Necelých 400 gramů vám klín nijak nezatíží. Díky stále ještě rozumné velikosti tlačítek se na klávesnici také po troše zvyku dobře píše.
  • Doba provozu: otestovat jsem ji nemohl, protože je udávána na 18 měsíců. Dvojice tužkových baterií se poté dá buď vyměnit, nebo použít dobíjecí.
  • Údržba minimální, občas je dobré opatrně vysát se sníženým výkonem.

 

Jasně viditelný náklon.

 

Jaká je? Výborná a hlavně kompatibilní!

Právě to zůstalo z původní K400 zachováno, resp. to alespoň tak zatím nejen podle mého zkoušení vypadá. K400 Plus jsem otestoval s multimediálním set-top boxem Evolveo Android Box Q4 4K schopným 4K streamování přes internet a vybaveným operačním systémem Android 4.4. Klávesnice pracovala bezproblémově a mj. fungovala i tlačítka Zpět, Home a řízení hlasitosti, včetně ztlumení. Nepracovalo zejména vypnutí/zapnutí umístěné na tlačítku Ins, ale na klávesnici je jasně vidět, že tato funkce je dostupná pouze pro PC.

U televizoru Panasonic TX-50CX700 s operačním systémem Firefox se přes Home dalo vyvolat nové domácí menu televizoru, či nový seznam zařízení. Vše šlo pohodlně ovládat přes dotykovou destičku a její pravé tlačítko k mému překvapení vyvolalo i pohodlně ovladatelný softwarový ovladač televizoru.

Dalším televizorem se kterým jsem zatím stačil klávesnici vyzkoušet, je LG 65UF950 patřící k nejvyšší třídě a vybavený operačním systémem WebOS 2.0. Tady jsem s K400 Plus příliš neuspěl, ale je otázkou, kdo za to může. Nicméně vyvolat se dalo domovské menu, byť jiným tlačítkem než k tomu určeným (F6, F7, nebo F8), pracovala úprava hlasitosti, šipková tlačítka a dotyková destička. Toť vše.

Jak vidíte, klávesnice namísto obvyklého kurzorového kříže, tedy obráceného „T“, používá klasický křížek (viz foto), ale kupodivu mi to v tomto případě nijak nevadilo a nemusel jsem si prakticky vůbec zvykat. Dosti mě to překvapilo!

Příjemné také je, že v ceně dostanete nedobíjecí GP Alkaline, což je samozřejmě výborná značka a pokud vydrží alespoň polovinu udávané doby, bude to skvělé. Vyzkoušet během 14 dnů výdrž udávanou na 1,5 roku pochopitelně nejde, takže v tomto případě musíme věřit Logitechu.

 

Tabulka vlastností

 

Číst 4006 krát Naposledy změněno neděle, 05 červenec 2015 17:08

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení autora webu. Autor webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.