pondělí 27 květen 2024
Text Size

Co je to HbbTV (včetně HbbTV 2.0)

AKTUALIZOVÁNO: Hybridní televizní vysílání (Hybrid Broadcast Broadband TV), aneb HbbTV, je televizní standard kombinující klasický televizní příjem třeba přes pozemní DVB-T, s širokopásmovým připojením na internet. 

Foto: archiv autora

AKTUALIZOVÁNO, 4.8.2015: byla vydána specifikace HbbTV 2.0, která mj. nabídne podporu kodeku H.265/HEVC, rozlišení Ultra HD (4K), placeného vysílání, zvukových streamů dohrávaných přes internet, více jazyků a vícejazyčných titulků, a také mobilních zařízení. První zařízení se očekávají v roce 2016.
Kompletní specifikaci HbbTV 2.0 si stáhnete z oficiálních stránek zde (externí odkaz, nové okno).

U nás momentálně HbbTV rozšiřuje především Česká televize (nově Óčko - prosinec 2014) a podporují ho prakticky všichni výrobci televizorů. 

HbbTV v sobě může zahrnovat teletext, aplikace speciálně zaměřené například na konkrétní sportovní událost (MS v hokeji 2013, Zimní olympijské hry 2014…), či přístup do televizního archivu, což je rovněž případ ČT (viz foto níže). 

Obsah může být synchronizován s televizním vysíláním a dá se kdykoli aktualizovat, což se hodí například pro turnajové výsledky. Informace z HbbTV mohou být jak na celé obrazovce, tak ve výřezu a s touto technologií se dá připravit třeba i hlasování k nějaké události. 

Ovládání HbbTV je velice snadné (à la textové menu či webová stránka) a snadno ho obstaráte přes běžný dálkový ovladač. 

 

Co pro HbbTV potřebuji?

  • televizor (nebo set-top box) musí HbbTV dané verze podporovat (to že je televizor tzv. chytrý, tedy Smart, neznamená automatickou podporu HbbTV);
  • HbbTV někdy také musí být v televizoru povoleno (typicky Samsung od 2019 níže, ale také TCL);
  • televizor (nebo set-top box) musí být připojen k internetu.

Pokud je pro zprovoznění HbbTV na konkrétním televizoru nutné tuto službu povolit, hledejte volby jako „HbbTV“, nebo „Datová služba“. Někdy (novější Samsungy) stačilo jen vyhledat aplikaci HbbTV na domovské obrazovce (Home, domeček...) a spustit ji.

Vstup do HbbTV konkrétně u České televize, ale i u Óčka či slovenských kanálů RTVS, obstarává červené teletextové tlačítko, takže je to už de facto standard (příslušná stanice pochopitelně musí HbbTV vysílat) a jak vidíte z fotografie níže, obstarává i jeho ukončení po němž se vrátíte zpět na vybraný televizní kanál.

Nejnovější informace (2020) o HbbTV 2.0, resp. 2.01 a 2.0.2 najdete na Televizním webu.

Více se o HbbTV dozvíte na webu ČT (externí odkaz se otevírá do nového okna).

 

 

 

Číst 8987 krát Naposledy změněno středa, 03 červen 2020 08:50

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.