pondělí 27 květen 2024
Text Size

Co je to Wi-Fi…, Wi-Fi 6, Wi-Fi 6E a Wi-Fi mesh

Bezdrátový standard pro komunikaci na střední vzdálenosti má nyní zcela nové značení. Neuchyluje se už k názvům typu Wi-Fi n, Wi-Fi ac, či 802.11…, ale volí jméno Wi-Fi plus číselné označení, které momentálně končí u šestky. Foto: archiv autora, TP-Link

 

Rozlišení nového značení Wi-Fi je jednoduché…

  • Wi-Fi 4 (802.11 n, 2,4 GHz, někdy navíc i 5 GHz)  – při nákupu těchto zařízení si dejte pozor. Frekvence 2,4 GHz bývá někdy hodně zarušena, takže pokud máte na výběr vždy raději sáhněte po zařízení pracujícím i na 5 GHz.
  • Wi-Fi 5 (802.11 ac, už na 5 GHz),
  • Wi-Fi 6 (Wi-Fi ax, resp. 802.11 ax) – opět zpětně kompatibilní, momentálně nejlepší (2020), co si můžete pořídit, rychlost až kolem 10 Gb/s a obsluha až 4x více zařízení současně. Naprostá změna v tomto stylu komunikace.
  • Wi-Fi 6E – jde o Wi-Fi 6 (tedy 2,4 a 5 GHz) rozšířenou o pásmo 6 GHz (od 5,925 GHz do 7,125 GHz), což je nelicencované pásmo. Frekvence nabízí jeho vyšší šířku i rychlost, nižší latenci a netrpí vzájemným rušením kanálů.

 

Bezdrátové domácí sítě (WLAN) typu mesh, zajišťují, na rozdíl od těch běžných, zvýšené a hlavně vyrovnanější pokrytí domácnosti signálem. Nabízet mají také velmi snadné vytvoření a následné případně rozšíření sítě (záleží pochopitelně na každém výrobci), resp. vykrytí hluchých míst a přemostění těch problematických (dvě jednotky se propojí ethernetovým kabelem), což je vidět na snímku výše.

Obrovskou výhodou Wi-Fi mesh je to, že mohou vše zvládat pod jediným jménem sítě (SSID) a jediným heslem, ať už se jedná o práci na 2,4 GHz, nebo 5 GHz. Síť typu mesh vás totiž automaticky přepíná mezi frekvencemi bez nutnosti zařízení manuálně přepojovat a hlídá si také kvalitu spojení, přičemž vše – opět zcela automaticky – co do parametrů přenosu upravuje.

Více se o Wi-Fi a jeho verzích dozvíte na Wikipedii zde.

Přispějte na provoz Wikipedie.


Číst 6858 krát Naposledy změněno pátek, 15 duben 2022 08:39

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.