pondělí 27 květen 2024
Text Size

Co jsou to obrazovky LED a MicroLED (LED Wall a The Wall)

MicroLED, nebo také Micro LED, MLED, apod., je technologie obrazovky televizoru stejně, jako CRT (klasická „skleněnka“), LCD, nebo OLED. Foto: Samsung

 

Nepleťte si ji ale s tzv. Mini LED (Mini-LED), což je druh plošného podsvícení společnosti TCL (více zde, externí odkaz).

MicroLED je firemní technologie Samsungu a jde skutečně o to, co říká název – o obrazovku složenou z miniaturizovaných žárovek typu LED. Každý pixel, tedy obrazový bod, se skládá ze tří samostatných „ledek“ v systému RGB, tedy červená LED, zelená LED a modrá LED. Princip je tedy podobný jako u OLED, která však používá LED diody na ryze organické bázi (více zde).

MicroLED (nebo také jakákoli jiná LED obrazovka, tedy obrazovka stvořená z LED diod) – na rozdíl od LCD – nepotřebuje a ani nemá žádné podsvícení, návrh tedy může být jednodušší. Světlo vyzařují LED žárovky sami o sobě, regulace se dělá jejich utlumením nebo i zhasnutím.

Samsung nabízí v rámci své řady LED obrazovek hodně druhů panelů, které se dají – co do firemního označení – rozdělit na dva: LED, nebo také „Fine Pitch LED“ (používají se k vytvoření videostěn LED Wall) a MicroLED, které se zase uplatňují u The Wall.

Technologie MicroLED byla představena na veletrhu CES 2018 v Las Vegas (externí odkaz) a vystavena byla úhlopříčka 191 cm (75") s rozlišením Ultra HD (4K).

Samsung The Wall Display Configurator ve kterém si můžete sami navrhnout svou vlastní video stěnu s obrazovkami MicroLED. Pracuje s velikostí níže zmiňovaného modulu.

 

Nyní (2020) nabízí Samsung s obrazovkou typu LED celou řadu panelů pro profesionální video stěny, jako například systém The Wall (MicroLED) nebo sérii IF (LED). Začíná je ale také nabízet pro „luxusní domy“ a existuje i verze venkovní.

Provedení je všech typech LED obrazovek modulární, takže se panel, video stěna, sestavuje z jednotlivých modulů o různé velikosti (třeba 80 x 45 cm). A protože obrazovka (modul) nemá klasický rámeček, ani černou obrubu kolem svítivé plochy, známou z LCD televizorů, může video stěna vypadat skutečně bezešvě.

První instalaci (počátek 2020) velkoplošných obrazovek typu LED - LED Wall - najdete ve studiu stanice CNN Prima News.

 

Číst 3735 krát Naposledy změněno neděle, 20 březen 2022 10:03

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.