pondělí 25 leden 2021
Text Size

Co jsou to obrazovky LED a MicroLED (LED Wall a The Wall)

MicroLED, nebo také Micro LED, MLED, apod., je technologie obrazovky televizoru stejně, jako CRT (klasická „skleněnka“), LCD, nebo OLED. Foto: Samsung

 

Nepleťte si ji ale s tzv. Mini LED (Mini-LED), což je druh plošného podsvícení společnosti TCL (více zde, externí odkaz).

MicroLED je firemní technologie Samsungu a jde skutečně o to, co říká název – o obrazovku složenou z miniaturizovaných žárovek typu LED. Každý pixel, tedy obrazový bod, se skládá ze tří samostatných „ledek“ v systému RGB, tedy červená LED, zelená LED a modrá LED. Princip je tedy podobný jako u OLED, která však používá LED diody na ryze organické bázi (více zde).

MicroLED (nebo také jakákoli jiná LED obrazovka, tedy obrazovka stvořená z LED diod) – na rozdíl od LCD – nepotřebuje a ani nemá žádné podsvícení, návrh tedy může být jednodušší. Světlo vyzařují LED žárovky sami o sobě, regulace se dělá jejich utlumením nebo i zhasnutím.

Samsung nabízí v rámci své řady LED obrazovek hodně druhů panelů, které se dají – co do firemního označení – rozdělit na dva: LED, nebo také „Fine Pitch LED“ (používají se k vytvoření videostěn LED Wall) a MicroLED, které se zase uplatňují u The Wall.

Technologie MicroLED byla představena na veletrhu CES 2018 v Las Vegas (externí odkaz) a vystavena byla úhlopříčka 191 cm (75") s rozlišením Ultra HD (4K).

Samsung The Wall Display Configurator ve kterém si můžete sami navrhnout svou vlastní video stěnu s obrazovkami MicroLED. Pracuje s velikostí níže zmiňovaného modulu.

 

Nyní (2020) nabízí Samsung s obrazovkou typu LED celou řadu panelů pro profesionální video stěny, jako například systém The Wall (MicroLED) nebo sérii IF (LED). Začíná je ale také nabízet pro „luxusní domy“ a existuje i verze venkovní.

Provedení je všech typech LED obrazovek modulární, takže se panel, video stěna, sestavuje z jednotlivých modulů o různé velikosti (třeba 80 x 45 cm). A protože obrazovka (modul) nemá klasický rámeček, ani černou obrubu kolem svítivé plochy, známou z LCD televizorů, může video stěna vypadat skutečně bezešvě.

První instalaci (počátek 2020) velkoplošných obrazovek typu LED - LED Wall - najdete ve studiu stanice CNN Prima News.

 

Číst 736 krát Naposledy změněno úterý, 16 červen 2020 05:53