neděle 21 duben 2024
Text Size

Wi-Fi směrovač Strong Atria Wi-Fi Mesh Home Kit 1200 (test) aneb Na tuhle skvělou věcičku mnozí z nás čekali!

Základní verze systému pro vytvoření co nejúplnější domácí bezdrátové sítě Wi-Fi od Strongu přichází se dvěma jednotkami a dá se nainstalovat i vedle vašeho směrovače, routeru. Velmi snadno se rozšiřuje, je za výtečnou cenu a instalace je hračka. Foto: autor a Strong

 

 Hodnocení: 90 %  

 • pro: vynikající poměr cena/výkon, velmi snadná instalace i následné dodatečné rozšíření pokrytí sítě Wi-Fi, k základní instalaci nic nepotřebujete (aplikaci, přihlašování…), zapojit ho lze i ke stávajícímu routeru, ale funguje i bez něj, svítící LED lze zcela vypnout, celkově až 6 jednotek, výborně ovladatelná aplikace Atria Mesh, ale…
 • proti: …zatím nepracuje zcela, příručka pouze pro jeden druh instalace a bez odkazu na druhou, po instalaci vám nemusí vzniknout jedna síť Wi-Fi, jak tvrdí výrobce (aby vznikla, musíte nahradit váš router…)

Můžete očekávat: dvě „mesh“ jednotky (1.899 Kč) dostačující pro v podstatě kompletní pokrytí vaší menší domácnosti (cca 70, 80 i více m2 – záleží na prostoru) jednotnou sítí Wi-Fi zcela bez starostí s přepínáním mezi frekvencemi (máte jedno jméno, jedno heslo). Pokud provedete instalaci ke stávajícímu směrovači Wi-Fi, dostanete dvě, resp. možná tři nezávislé sítě: meshová plus vašeho starého routeru na 2,4 nebo i na 5 GHz. Zkrátka podle toho, co máte doma. Na úvod dobré, ale svižně přejděte na skutečný „mesh“…

Jednotka mesh systému Strong 1200 ze všech stran.

 

Bezdrátové domácí sítě (WLAN) typu mesh zajišťují, na rozdíl od těch běžných, zvýšené a hlavně vyrovnanější pokrytí domácnosti signálem. Nabízet mají také velmi snadné vytvoření a následné případně rozšíření sítě, resp. vykrytí hluchých míst. Vše také mohou zvládat pod jediným jménem sítě (SSID) a jediným heslem, ať už se jedná o práci na frekvenci 2,4 GHz, nebo 5 GHz. S „mesh“ WLAN si tak můžete zařídit jednotné pokrytí na obou frekvencích bez nutnosti zařízení manuálně přepojovat. Vše se děje automaticky…

Konkrétně testovaný Strong Atria Wi-Fi Mesh Home Kit 1200 může pracovat ve dvou podobách – bez vašeho směrovače Wi-Fi (routeru), protože ten je už v něm, nebo s vaším stávajícím Wi-Fi směrovačem, tedy tím, který máte doma zapojen. V tomto případě ale bude výsledkem jednak vaše síť Wi-Fi (jedna, nebo dvě podle druhu vašeho routeru, tedy na frekvenci 2,4 nebo na 5 GHz) plus nově vytvořená bezdrátová LAN z Mesh Home Kit 1200, kde už jsou obě frekvence pod jednou sítí. Jestliže tak chcete mít skutečně jednu jedinou síť, odstraňte váš router Wi-Fi a nechte všechno na Strong Atria. Já jsem vyzkoušel, a na běžný test docela dlouho provozoval, oba tyto systémy zejména proto, že s „mesh“ nemám naprosto žádné zkušenosti.

Nakonec jsem zjistil, že potíž v podstatě může nastat jen v jedné věci – v této „meshové“ jednotce (nevím jak v dalších) jsou pouze tři ethernetové konektory. Pokud jeden z nich zapojíte jako router pak v něm budete mít volné jen dvě. V obvyklém Wi-Fi routeru jsou čtyři plus připojení typu WAN, tedy to ke zdroji internetu. Takže pokud stejně jako já využíváte všechny čtyři, je třeba dokoupit klasický přepínač (switch), což je řekněme dalších tisíc korun (pokud má být alespoň trochu slušný), ale tedy záleží i na počtu požadovaných rozhraní. Tenhle problém, ale nejspíše nastane u všech běžných systémů typu mesh.

Druhou věcí je to, že ho nekoupíte od Strongu, protože ten je nevyrábí. Tou další věcí na kterou je třeba myslet konkrétně v tomto případě je to, že se tu bavíme o gigabitové LAN. A tudíž je třeba se poohlížet tímto směrem.

První ze dvou instalací – připojení meshového systému ke stávajícímu Wi-Fi směrovači (zde uveden jako modem) je dílem okamžiku. Vzniknou ale dvě, resp. pokud máte router i pro 5 GHz, tři nezávislé bezdrátové sítě. A to je nuda…

 

Test nejzákladnějších funkcí

 • Instalace může mít dvě výše zmiňované podoby. V příručce je ale pouze jedna, odkaz na druhou chybí. Pokud chcete tzv. mesh systém zapojit do vaší stávající bezdrátové LAN, tedy k routeru Wi-Fi, je to snadné a v papírové instalační příručce je to také výborně naznačeno; až na pár drobností typu „zapněte Wi-Fi…“. Ale na to zapomínají všichni. Pro vzájemné bezdrátové propojení dvou jednotek použijete tlačítko WPS (u mě to klaplo na podruhé), propojit je mezi sebou ale můžete i kabelem a tak se dostat třeba do patra s komplikovaným stropem. V případě náhrady routeru to bylo podobně snadné a i když jsem s tím chvíli laboroval, kupodivu jsem vůbec nic nastavovat nemusel. „Mesh systém“ po napojení na internet začal sám od sebe pracovat jako router, druhá jednotka zůstala napojena. Pro další funkce bylo nutné nejprve do mobilu nainstalovat aplikaci Atria Mesh nahrazující tradiční nastavovaní přes „http://…“ I když jak se později ukázalo i to tu je a je určeno pro „pokročilé“ k čemuž se ještě dostanu.
 • Ovládání je v podstatě veškeré žádné. Jak bylo řečeno, vše se u mě odehrávalo přes aplikaci (snímek výše), adresa http://atria1200.mesh uvedená v příručce nepracovala. Aplikace sice zatím nebyla kompletně funkční, ale to nejdůležitější zvládala. Včetně vypnutí LED světel a nastavení přístupového hesla do ní samotné (můžete nemusíte – možná máte chráněný telefon). Co tu nezměníte, je stupeň zabezpečení, ale to se dá zvládnout – viz poznámka na závěr.
Aplikace Atria Mesh je lokalizovaná, snadno ovladatelná a nabízí funkce potřebné pro běžného majitele „meshového“ systému (základ se nastaví sám). Během testu, ale pracovalo jen něco i když LED diody se přes ni vypínat daly…

 

 • Vlastnosti a pokrytí: se dvěma základními jednotkami, které máte v ceně, z nichž jedna byla umístěna u stávajícího Wi-Fi routeru a druhá na opačném konci domácnosti se pokrytí výrazně rozšířilo, a to včetně zahrady a zejména terasy, kde to před tím bylo komplikované a Wi-Fi buď zcela chyběla nebo fungovala s výpadky. V podstatě jsem se zapůjčeným základem pokryl přízemní domácnost, což je 2+ k.k. s asi 50 m2, plus zahradu a okolí, což bylo odhadem asi dalších sto metrů čtverečních ovšem už volného prostoru. Stavba je zčásti dřevěná, z větší části tvárnice typu itong. Pokrytí do patra (dřevěný strop) zkoušeno nebylo, zatím je neobyvatelný.
 • Bezpečnost: využít lze WPA/WPA-PSK a WPA2/WPA2-PSK. Další jednotka se buď připojí přes WPS, nebo kabelem se stejným zabezpečením (automaticky bylo nastaveno WPA2, AES. Správa sítě je možná přes zmiňovanou aplikaci, včetně vytvoření nové sítě pro hosty buď na 2,4 nebo 5 GHz. Zbytek se řídí automaticky. V době testu nešel přes mobilní aplikaci ovlivnit stupeň zabezpečení sítě. Na závěr testu naběhlo propracovanější nastavení (viz níže). Otázkou je, co bude do mobilní aplikace přidáno. Takto to ale myslím vyhovovalo.
Vypsané, automaticky nastavené bezpečnostní parametry. V aplikaci Atria Mesh ovlivnit v této fázi nešly. Na závěr testu se ukázal přístup i k propracovanější správě serveru – viz poznámka a foto na závěr.

 

Jaká je Atria 1200? Výtečná a hlavně snadno instalovatelná!

Před nějakým časem jsem zkoušel jsem TP-Link Deco, ale nijak mě neuchvátil. Bohužel produkty TP-Linku jsou poslední dobou hodně náročné na instalaci a návody k nim čím dál tím horší. Tento Strong je zcela o něčem jiném. Výbava je vzhledem k ceně výtečná a základní instalace je snadná a rychlá bez nějakých zbytečností jako je stahování speciální aplikace, přihlašování k serveru výrobce, apod.

Když začnete prostým napojením k vašemu Wi-Fi routeru, na druhou instalaci, tedy náhradu stávajícího Wi-Fi směrovače, záhy přijdete sami a mezitím se můžete seznámit s  mobilní aplikací.

Jakmile přikročíte k druhé fázi můžete být v klidu, protože váš „mesh“ s vaším routerem jede, takže se tomu můžete v klidu věnovat a případně se i vrátit, což nejspíše vůbec nebude zapotřebí. Mimochodem porovnejte si, co za stejné peníze dostanete od TP-Linku a zjistěte si něco o jeho instalaci…

Poznámka: Na úplný závěr testu se náhle objevil i tento přístup k nastavení meshového systému Strong, a to přímo z odkazu v mobilním telefonu. Tady už máte i volby pro pokročilé, včetně úpravy bezpečnostních parametrů. Další snímky níže…

 

Tabulka vlastností

 

 

 

Číst 4963 krát Naposledy změněno čtvrtek, 29 duben 2021 08:53

4 komentáře

 • Odkaz Komentáře Bohous Herwig čtvrtek, 29 duben 2021 08:55 napsal(a) Bohous Herwig

  ad Marek Kratochvíl
  pardon az ted jsem si vsiml upozorneni na chybnou adresu
  opravil jsem to
  diky moc

  Nahlásit
 • Odkaz Komentáře Marek Kratochvíl sobota, 17 duben 2021 17:23 napsal(a) Marek Kratochvíl

  Dobrý den,

  děkuji za recenzi. Pomohla mi se rozhodnou ke koupi daného produktu.

  Jedna drobná připomínka, v textu máte chybně URL, správně má být http://atria1200.mesh.

  Produkt za ty peníze super. Aplikace a webové rozhraní by mohly být propracovanější, ale většina funguje jak má.

  Oceňuji především velké množství možných nastavení a zapojení. Co je nevýhoda, přesně jak je v recenzi uvedeno, neexistuje obsáhlejší manuál, ani nějaký popis na webu, což může být pro někoho oříšek. Škoda, že v recenzi není více rozepsané připojení kabelem, možná by mi to ušetřilo pár hodin nervů a několik restartů do továrního nastavení :).

  Pro představu, jak můžete tyto jednotky využít.

  1. Připojení mám od UPC/VF, jejich modem v tomto případě nastavený jako router - původně jsem myslel, že ho bude nutné přepnout jako bridge, ale není to potřeba. Současně po dokončení nastavení jednotek, doporučuji vypnout původní wifi - pokud ji již nebudete používat.

  2. Pokud máte původní modem jako router, je dobré jednotky nastavit přes webové rozhraní jako bridge. "Stav sítě" -> "Provozní režim" -> "Most"

  3. Pokud chcete obě (případně další jednotky) připojit kabelem, tak doporučuji nejprve provázat přes wifi, viz jejich skromný manuál a až následně připojit kabelem a změnit nastavení (opět přes webové rozhraní). Je potřeba se v nastavení "topologie mesh" prokliknout přes IP adresu na druhou jednotku (ta co je označena modře). Otevře se nová URL, např. "http://192.168.213.185/skyrouter/login.asp", přihlášení je stejné jako pro hlavní jednotku. A zde v nastavení "EasyMesh", změnit "Role" na "Slave" a "Backhaul" na "Pevná síť". Jen pro doplnění, první/hlavní jednotka bude nastavena jako Master - toto by ale mělo být již nastavené

  4. K jednotkám pak není problém připojit přes kabel další zařízení. Já mám jednu jednotku u pracovního stolu a přes LAN připojené PC.

  S tímto nastavením můžete využívat původní modem/router a k němu připojené obě jednotky kabelem, které spolu nekomunikují bezdrátově, ale právě po kabelu. Po pár dnech testování v tomto zapojení vše funguje jak má. Rychlost internetu přes kabel je prakticky stejná jako přes wifi :).

  Nahlásit
 • Odkaz Komentáře Bohous Herwig neděle, 11 duben 2021 14:40 napsal(a) Bohous Herwig

  já myslím že není důvod proč by to nešlo.
  musíte si ale uvědomit, že pokud to připojíte ke stávajícímu routeru, síť nebude "meshová." doporučuji nahradit router/smerovac a vytvořit jednotnou sit pod jednim ID a heslem
  pak to urcite pojite bez potzici
  takto jsem to i vyzkousel a momentalne mi to jede

  Nahlásit
 • Odkaz Komentáře Miloslav Lukeš čtvrtek, 08 duben 2021 20:44 napsal(a) Miloslav Lukeš

  Dobrý den, měl bych k tomuto produktu dotaz, mohu-li. Mám 4 kusy (2 sady) a každý z nich bych rád připojil ke stávající kabelové síti kabelem (každý kus bude v jíné části domu) a vytvořil tak v objektu wifi síť. Je to prosím takto možné? Nebo ty krabičky mezi sebou komunikují pouze přes nově vytvořenou wifi? Když to zjednoduším, mám v různých místech switche a ke každému bych píchnul kabelem tento Strong. Nebude tedy žádný hlavní a žádný "podružný" Myslíte že to takto zprovozním? Díky za případnou odpověď.

  Nahlásit

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.