pátek 14 červen 2024
Text Size

Co je to Mini LED (MiniLED, Mini-LED)

Jde o novou technologii plošného podsvícení (Direct LED) obrazovky LCD. Postavena je na deseti tisících miniaturních žárovek LED, které se spojují do zón v nichž lze samostatně řídit úroveň světla. Schéma: LG

 

Systémy se nazývají různě, princip je stále stejný. Liší se jak počtem žárovek LED, tak počtem samostatně ovládaných zón v systému tzv. lokálního stmívání (Local Dimming).

Neplést s televizory MicroLED a televizory LED (těmi skutečnými!) – tady jde o zcela nový princip obrazovky (!!!) – více zde.

Jeden z prvních televizorů (2019) s plošným podsvícením za pomoci Mini LED, TCL X10. Obrazovka typu Quantum Dot byla podsvícena za pomoci 15.360 miniaturních žárovek LED rozdělených do 768 zón.

 

A ještě jeden příklad ze současnosti – LG a jeho „QNED“. To má ve své vlajkové podobě Mini LED pro LCD s rozlišením 8K plných 30.000 žárovek LED, které jsou rozděleny do asi 2.500 samostatně zhasitelných bloků.

ČTĚTE TAKÉ: TCL představilo další generaci podsvícení Mini LED (externí odkaz)

 

Číst 2977 krát Naposledy změněno neděle, 20 březen 2022 10:00

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.