sobota 3 prosinec 2022
Text Size

Přehled vybraných multimediálních přehrávačů s Androidem do 5.000 Kč

Český trh je v tomto ohledu nesmírně bohatý, zdaleka ne všechna multimediální centra (MMC) však fungují jak mají a někdy se navíc prodávají kousky nad kterými jen kroutíte hlavou. Na druhou stranu jestliže chcete, můžete si vybrat i verzi s tunerem pro satelitní či pozemní příjem. Foto: příslušné značky

 

Techbite Flix TV Box je dobře vybavený přehrávač a také jeden z mála s o. s. Android TV.

 

Předpokladem pro zařazení do přehledu MMC s operačním systémem Android byla nejen cena do pěti tisíc korun, ale rovněž operační systém minimálně ve verzi 5.0; kupodivu se nabízejí ještě obstarožnější kousky s verzí 4. Ostatně ani pětka není ideální, ale to může být, a také v praxi je, někdy dosti individuální. Pokud ale chcete mít u Androidu jistotu, vsaďte na nějakou vyšší verzi a certifikovaný operační systém.

ČTĚTE TAKÉ: Nové 4K vysílání v českém DVB-T2 spuštěno - tentokráte je tu regulérní stanice NASA TV UHD

VBox Android TV XTi 4144 představuje výbornou kombinaci MMC, streamovacího zařízení a set-top boxu pro příjem českého DVB-T2/HEVC. Dokonce má tento tuner zabudován 4x…

 

Není Android jako Android

Co se týče operačního systému, rozlišujme Android (mobily, tablety, multimediální přehrávače) a Android TV, který je primárně určen pro televizory. Druhý operační systém, který ovšem mimo TV najdete jen v doslova pár přístrojích, může být v případě multimediálního přehrávače, potažmo kombinovaného se set-top boxem pro příjem pozemního a satelitního vysílání, výhodnější už je proto, že dostupné aplikace (ty, které máte povoleny z Google Store nainstalovat) mají výstup na „big screen“, tedy na televizní obrazovku. A to je u klasického Androidu problém. Výhodou může být i zabudovaný Google Chromecast, nemluvě o případné certifikaci Google, která je dosti náročná, a to i časově.

Nicméně když jsem se probíral českým trhem, narazil jsem pouze na čtyři multimediální centra s Android TV a najdete je v tabulce. Většina z nich je hodně zajímavá…

Evolveo MultiMedia Box C4 má podle výrobce, oproti MultiMedia Box M8, dvojnásobný výkon.

 

Co bylo zařazeno a co nikoli

V tabulce nenajdete například Medialink ML 8100 a Dreambox One Combo Ultra HD se dvěma operačními systémy, což je jednak specifická záležitost a hlavně záležitost pro velmi zkušené uživatele. Po špatné zkušenosti se společností neven.cz a testu set-top boxu RGB.vision ATV-598Max (Android, DVB-T2) s nefunkčním DVB-T2, který se přes všechny sliby stále prodává, ho raději v tabulce neuvádím, stejně jako ostatní set-top boxy a multimediální centra s Androidem z tohoto webu. Vyřazen byl rovněž například Formuler Z s Android 4.1 a s touto verzí operačního systému byste už opravdu nic neměli kupovat. Prodej pak regulérně skončil např. u Amiko A5 Combo, Golden Interstar Hypro 4K Android Combo, či Mecool KI Plus S905.

Rozhraními dobře osazený přehrávač s televizním tunerem (Formuler S Turbo 4K/S2).

 

Podle čeho vybírat?

  • Pokud chcete mít u Androidu vyšší stupeň jistoty, vsaďte na operační systém v zařízení certifikovaném Googlem. Vždy také MMC musí mít přístup na oficiální Google Store!
  • Procesor a grafická jednotka – čím výkonnější, tím lepší, pokud chcete špičkový stroj, dívejte se ale také po tom, kolik snímků za sekundu nabízí v jakém rozlišení a jaký obsah s vysokým dynamickým rozsahem (HDR) zvládá. Zejména to je důležité u 4K při případném provozu on-line videoték.
  • Paměť RAM (operační paměť) – pro jednoduché využití může postačit i 1 GB (méně v tabulce není), pokud jste ale jen trochu náročnější, nebo chcete mít prostě jen pohodlnější obsluhu, hledejte zařízení s alespoň 2 GB. Těch je naštěstí v tabulce většina.
  • Další vlastnosti: jestliže budete MMC připojovat na domácí kino, k zesilovači nebo A/V receiveru dívejte se po digitálním audio výstupu. Osobně bych bez něj přijímač vůbec nekupoval.
  • Pozor na dálkový ovladač! Z parametrů výrobců a prodejců se někdy nedá vyčíst, jak pracuje. Zda přes infra nebo přes RF, potažmo Bluetooth či nějakou kombinaci. Pokud totiž bude bez polohovacího zařízení (jednoduše „myšového kurzoru“) nebudete moci některé aplikace, nebo některé jejich funkce, vůbec ovládat. Ovladač s „myší“ je pro tyto přijímače základ, takže potřebujete něco s gyroskopem à la AirMouse nebo třeba s dotykovou destičkou à la výborná klávesnička Tesla TEA-0001. Potřebujete zkrátka ovladač, který vám bude sedět. Pokud budete zároveň hledat něco s mikrofonem uvědomte si, že ovládání v češtině stále ještě nefunguje.
  • Někdy může být také problém sladit obrazový výstup přístroj s Androidem s vaším televizorem tak, aby si obě obrazové plochy sedly a nebyly kolem nich žádné černé okraje, pouze rámeček TV (nebo obruba LCD, pokud je bez klasického rámečku). Tohle se dopředu odhadnout nedá a někdy se může stát, že se to prostě nepovede.
  • Pozor na záměnu set-top boxů! Někdy jsou přístroje uváděny pod dvěma odlišnými jmény, takže si vždy zkontrolujte parametry, zejména tunerové osazení. Při přípravě tohoto přehledu šlo typicky o Amiko A5 vs. Amiko A5 Combo (i satelitní tuner, prodej ukončen).
Strong SRT 202Ematic má certifikovaný Android TV 9.0. V době kdy jsem ho měl v ruce (po uvedení), měla ale tato verze různé problémy, takže recenze ani nevznikla a problémy jsem pozoroval i na jiných zařízeních. Není divu, že VBox sáhl po už odladěné osmičce…

 

Jak číst tabulku

„Verze operačního systému“ je zřejmá a tady je to hlavně o spolehlivosti chodu, funkcích a sladěnosti s hardwarem. Jak vidíte, máme jich tu celou škálu a je na vás, který si vyberete. Ten nejnovější nemusí být ještě odladěn a bude náročnější na hardware, ten starý (starší) už nejspíše nepůjde aktualizovat a potíže s ním mohou mít i aplikace. I zde může zlatá střední cesta znamenat nejvíce.

Další položkou je „tunery; příjem TV (max. rozlišení)“ – některá zařízení mají zabudovány i nejrůznější tunery pro příjem televizního vysílání. Nemusí to být špatné, ale obecně vzato na tom příliš nespoléhejte (příjem zajišťuje jen další aplikace). Uváděné maximální rozlišení TV příjmu může platit jen pro některou signálovou cestu. Toto je přehled, nikoli recenze, takže není jak to ověřit.

Sloupce „procesor; grafika“ a „paměť RAM; vnitřní disk“ jsou co do hardwaru klíčové a už jsem se o nich zmiňoval. Promyslete si co chcete, jak moc jste nároční a rychlost, počet instalovaných aplikací, video rozlišení, apod. Vše posuzujte v kombinaci s verzí o. s. (čím vyšší, tím zpravidla na hardware náročnější).

V položce „vstupy/výstupy (výběr)“ je to také o vaší náročnosti (připojení na zesilovač? – rozhodně chtějte digitální audio výstup) a rovněž i o maximálním video rozlišení, které přehrávač zvládá. Pokud budete MMC připojovat pouze přes Wi-Fi, jděte po přístrojích zvládajících i pásmo 5 GHz, ideálně se orientujte pouze na Wi-Fi 5, postaru Wi-Fi ac (více v rubrice Co je to).

Poslední položkou je „poznámka“. V ní najdete i věci jako HDR, rozlišení, které přijímač obecně vzato zvládá, zda nemá zabudovanou čtečku pro příjem placeného televizního vysílání a údaje. Například „Wi-Fi Miracast“ znamená možnost vysílat na něj (zrcadlit) obrazovku z mobilu, něco podobného představuje také podpora Google Chromecast. Tu mají v tabulce pouze výrobky s Android TV.

Dobrou kombinací cena/výkon by mohlo být Amiko A5 za 1990 Kč se 2 GB RAM a procesorem na frekvenci 2,0 GHz.

 

Přehled vybraných multimediálních přehrávačů s Androidem do 5.000 Kč, červen 2020

Přehled si rozhodně neklade za cíl ukázat kompletně celou nabídku a některé přístroje vědomě vypouští. To je třeba mít na paměti.

Tabulku ke stažení v PDF a tabulku ke stažení v XLSX (aktivní odkazy na recenze) najdete níže v části „Stáhnout přílohy“.

Číst 1629 krát Naposledy změněno středa, 10 červen 2020 06:16

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.