pátek 9 červen 2023
Text Size

Kupujeme digitální rádio: přehled přijímačů DAB mezi 3.000 Kč a 5.000 Kč

Padesát pět modelů všech kategorií nabízí už skoro vše, co si můžete přát, včetně prvního výrobku klasické komponentové šířky (430 mm) či elegantních mikrosystémů. Přesto tu některé věci budete hledat obtížně. Třeba Wi-Fi na 5 GHz, a to ještě nemluvím o Wi-Fi 5. Foto: archiv

 

Soubory ke stažení (PDF a XLSX) najdete za koncem článku v části „Stáhnout přílohy.

 

Mezi obvyklé funkce v tomto segmentu patří streamování muziky z domácí sítě LAN, USB a Bluetooth, řízení prostřednictvím aplikace v mobilu nebo třeba audio vstup a přehrávače CD. Tu a tam už také zahlédnete digitální audio výstup, o něco častější je pak podpora Spotify Connect a připojení externí, tedy běžné, antény. Vyskytují se tu ale také exoti jako Pure Elan IR5 v ceně 3.290 Kč ke kterému je třeba si dokoupit baterii, nebo z druhé strany kuchyňské rádio určené k montáži pod horní skříňku s CD přehrávačem. Dočkáte se už také rozšíření vašeho A/V systému o DAB/DAB+, vyspělých kapesních rádií nebo třeba přenosných internetových rádií. Mimochodem zmiňovaných mikrosystémů je tu docela dost – šest.

K TÉMATU:

Stav DAB v Česku – operátoři, dostupné stanice, pokrytí signálem a nabídka přijímačů

Přehled nejlevnějších přijímačů pro DAB/DAB+ do 1.500 Kč

DAB rádia od 1.500 do 3.000 Kč

Mikrosystém Philips BTB2515 přijde na 4.159 Kč a jeho zesilovač má výkon 2x 7,5 W, ovšem RMS.

Pár poznatků z průzkumu trhu :)

Jelikož v přehledu jde o příjem digitálního rozhlasu, musí všechny do něj zařazené výrobky zvládat minimálně DAB/DAB+. Proto jsem sem také zařadil kombinaci DAB přijímače se set-top boxem pro DVB-T2, Technisat DigiPal DAB+. Do přehledu naopak nejsou zahrnuta autorádia a jejich rozšíření o DAB. Přehled na toto téma vyšel před časem.

V porovnání s posledním přehledem v této cenové relaci zveřejněným 25. 1. 2019 na Televizním webu, se toho docela dost změnilo. Nejen že tu máme nové přijímače (dříve jich bylo zhruba 40), ale některé pochopitelně odešly, jiné prodělaly cenový skok. Nebývalé zdražení tak postihlo Auna Weimar DAB, který z 3.899 Kč skončil na 5.399 Kč a proto ho už také v přehledu neuvádím. Před ukončením prodeje se rovněž zvedla cena Hama DIT1000MBT, a to z 3.888 Kč na 4.360 Kč.

Naopak velké zlevnění prodělal Imperial Dabman i150, který nyní přijde na 2.599 Kč, a to stál 3.290 Kč, a také retro Roadstar HRA-1786D+BT (z 3.499 Kč na 2.599 Kč). Zajímavá je i sleva Pure Pop Midi VL-62696 (dříve 3.190 Kč, nyní 2.190 Kč), který tím pádem do přehledu už nezařazujeme. O 800 Kč zlevnil Sangean WFR-27C (4.490 Kč) a od posledního přehledu na toto téma také výrazně klesla cena set-top boxu DVB-T2 s DAB přijímačem Technisat DigiPal DAB+ (4.990 Kč na 3.990 Kč).

Z trhu zmizel například Dual DAB 32, Noxon dRadio 1, Numan Mini One Design, či Panasonic SC-HC402EG a ukončen byl také prodej přijímače komponentové šířky Hama DIT2010M Pro. Větčina se však stále nabízí.

A ještě poznámka: nemile překvapily oficiální stránky výrobců u řady mikrosystémů, kde často nebylo uvedeno ani RDS, ani připojení vnější antény a navíc chyběly i fotografie zadní strany. Taková je bohužel současná realita v níž nejsou DAB tím nejdůležitějším a VKV/FM je stále na forhontě.

Numan Mini Two (4.599 Kč) představuje zástupce přenosných internetových rádií.

Jak číst tabulku

Údaje v níže připojené tabulce ke stažení pocházejí z webu výrobce, případně prodejce. Pokud nastal nějaký rozpor, dal jsem přednost webovým stránkách výrobce, případně staženému produktovému letáku či příručce, pokud něco z toho bylo k dispozici.

  • „Tunery a předvolby“, tedy paměťové pozice pro uložení stanic – ne vždy se je podařilo s určitostí dohledat. Berte také v potaz, že některé přijímače nemusí na VKV/FM podporovat informace z RDS, většina je ale zvládá (spíše drtivá většina) i když to poměrně často vůbec udáno nebylo. Proto to také není uvedeno.
  • „Displej“ – v této kategorii je často už barevný, ale ne vždy byly zveřejněny bližší údaje, proto někdy vidíte prosté „LCD“, nebo dokonce ani to (možnost tzv. maticového displeje).
  • „Zesilovač“ – ne vždy byl k dispozici výkon udávaný v RMS, což je nominální, sinusový výkon (hovoří se také o výkonu, který dlouhodobě nepoškodí reproduktory). Není tak vysoký, jako třeba klasický hudební, takže se tím nenechte zmást, ale dá se mezi sebou porovnávat. Bohužel často jsem narážel jen na prosté číslo a někdy ani na to.
  • „Napájení“ – přijímače jsou z valné většiny napájeny externím zdrojem, který většinou dostanete v ceně. Některé se však dodávají jen s napájecím kabelem. Doba provozu na baterie/akumulátor (pokud je) k dispozici prakticky nebyla, takže byl údaj vyřazen.
  • „Vstupy/výstupy“ – zde pamatujte, že stereo nemusí jít do sluchátkového výstupu vždy, což není jak ověřit. Pokud je přijímač dobíjen přes nějakou formu USB (nebo z něj jde externí zařízení napájet), je to uvedeno. V případě Wi-Fi se držím nového značení, vysvětlení najdete v samostatném článku. Někdy, ale u Wi-Fi nebylo uvedeno zhola nic, v drtivém případě však půjde jen o základ na 2,4 GHz, který může být ve větších aglomeracích (činžovní domy, apod) zarušen. Pokud tušíte problém, hledejte 5 GHz.
  • „Poznámka“ –  zde najdete všechny další zajímavé údaje, které se podařilo zjistit. Včetně klasického síťového vypínače, českého menu, které ale má málokterý přijímač, typu akumulátoru či například toho, zda je k dispozici dálkový ovladač a připojení externí antény. Je tu také druh přijímače, tedy například kapesní, stolní atd.
Technisat DigiPal DAB+ (3.990 Kč) je jediný set-top box pro příjem DVB-T/T2 na českém trhu, který zároveň nabízí i tuner pro DAB/DAB+.

Přehled přijímačů s DAB od 3.000 do 5.000 Kč (k 14. 10. 2020)

Poslední aktualizace článku a tabulky proběhla ve středu 14. října 2020. Přehled si ani zdaleka neklade za cíl ukázat kompletně celou nabídku digitálních rozhlasových přijímačů, naopak některé modely (Auna…) z něj byly záměrně vypuštěny jednoduše proto, že jich bylo až moc. Nicméně pokud víte o nějakém vyhovujícím stanoveným parametrům a dostatečně se odlišujícím, dejte prosím vědět třeba na redakčním Twitteru (diskuse zatím ještě není spuštěna).

Při převodu do PDF se bohužel ztrácejí odkazy na testované výrobky, jejich odkaz na proklik však naleznete v excelovské tabulce typu XLSX, ale mnoho jich není.

 

Soubory ke stažení (PDF a XLSX) najdete za koncem článku v části „Stáhnout přílohy.

 

Číst 2409 krát Naposledy změněno pátek, 16 říjen 2020 05:32

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.