pátek 19 červenec 2024
Text Size

Logitech Bluetooth Audio Adapter: nevyhazujte staré „bedny“, mohly by se hodit (test)!

Maličkatá krabička dokáže k vašemu reproduktorovému systému přidat další „vstupní bránu“. A protože je bezdrátová, ocení ji typicky váš mobilní telefon, ale také třeba i váš starý audio systém povalující se kdesi na chatě či na půdě. BAA mu do žil nalije zcela novou krev!  

foto: autor a Logitech

 

Hodnocení: 95 %   

pro: pohodový návrh s jednoduchým ovládáním, v podstatě nulová instalace, dlouhý dosah, možnost připojit současně až dvě zařízení, ale… 

proti: …málokdy bylo přepnutí hladké a je tak často nutné zařízení opakovaně připojovat, nelze použít se staršími výrobky s Bluetooth 2.0 či 2.2, chybí NFC

shrnutí: Chytrý nápad i chytrý návrh. Tohle od Logitechu ostatně čekáme. A také poměrně vysokou cenu, ale kvalita ji v tomto případě dobře vyváží a myslím, že se řadě lidí vyplatí. Ostatně připojíte ji třeba i ke klasickému zesilovači…

 

Více se o Bluetooth a profilech dozvíte zde (odkaz se otevírá do nového okna). 

 

Adaptér (1.109 Kč) je zajímavý nejen vlastním návrhem představujícím velice malou a lehkou krabičku, ale i dobrou myšlenkou a také možností najednou připojit (tedy nejen spárovat) až dvě zařízení a přepínat si mezi nimi. Ověřil jsem si to na Samsung Galaxy S5 i na výborném tabletu Ainol Numy 3G Sword majícím taktéž Bluetooth 4.0, které jsem měl v té době na recenzi. Pak stačilo jen přepnout mezi zdroji k čemuž se ještě dostanu.

Adaptér napojíte jak na jednoduché aktivní reproduktory s cinchovými vstupy, tak například na jeden ze vstupů audio-video (A/V) zesilovače nebo zesilovače a rozhlasovým tunerem (A/V receiverem). Mělo by to ale jít v podstatě na jakýkoli systém mající na vstupu buď standardní konektory typu cinch, nebo 3,5 mm jack. Dodávaný kabel „stereo cinch - jack (3,5 mm)“ pak stačí pouze otočit, což je rozhodně šikovné (BT adapter má oba vstupy, resp. výstupy)!

 

Design, zpracování a určení

Eleganci návrhu podtrhuje kombinace tmavého plastu a světle modré barvy, kterou si Bluetooth vzalo za vlastní (název ostatně v překladu zní „modrý zub“). Jediné tlačítko určené pro spárování je rozměrné a trochu utopené, takže nahmátnout ho není problém. Kabel od maličkatého externího adaptéru na 230 V je dlouhý asi 172 cm, takže i tady naprostá pohoda, a zpracování je na úrovni, jak je ostatně u tohoto výrobce zvykem.

Adaptér se v podstatě hodí komukoli, kdo nemá nejmodernější reproduktorové vychytávky dovolující rovnou zasunout nebo napojit například iPod, iPhone nebo telefon s Androidem. Navíc použitá technologie Bluetooth dovoluje vytvoření spojení nikoli původně oznámených 15 metrů, nýbrž 20 jak mám potvrzeno od výrobce. Připomínám, že obvyklých je pouze 10 m.

 

Test nejdůležitějších funkcí

  • Bezdrátové propojení – je jím Bluetooth 3.0, takže se nenapojíte se staršími zařízeními a v tomto ohledu by širší kompatibilita určitě neškodila. Zvláště když s napájením nejsou problémy, protože pracuje jen na 230 V. V každém případě ale Bluetooth  adaptér funguje, současné spárování dvou zařízení proběhlo bezproblémově. Při přepínání mezi nimi ale počítejte s tím, že bude často nutné zařízení opakovaně připojovat. 
  • Ovládání je v podstatě nulové. Spárování se totiž spustí automaticky okamžitě po připojení adaptéru k energii. Jediné rozměrné tlačítko s ikonou Bluetooth pak slouží k dalšímu spárování (nemusíte vytahovat napájení), nebo k práci s druhým zařízením, resp. k přepínání mezi nimi.
  • Spotřeba – pracuje se pouze na 230 V, pokud se podíváte na externí napáječ uvidíte, že výstup je 5 V, 150 mA. Vypínač zařízení nemá a byl by i zbytečný.
  • Údržba je nulová, zjevně bude stačit jen občas opatrně setřít prach či spíše odpojit a opatrně vysát. Mimochodem klidně můžete krabičku nechat v dodávaném „prezervativu“. Funkci to nepřekáží a nebude se tolik špinit.

 

 

Odchycené obrazovky pocházejí ze Samsung Galaxy S5 se kterým adaptér fungoval bez potíží stejně, jako s tabletem Ainol. S mým starým telefonem Galaxy S2 a Bluetooth 2.0 jsem se ale nechytl. Takto zpětně bohužel nefunguje…

 

Jaký je? Skvělý!

Logitech Bluetooth Audio Adapter je hned po zapojení do 230 V připraven na spárování. Pokud nevyjde, stačí kdykoli později stlačit rozměrné tlačítko. Jestliže to neuděláte, objeví se například na mobilu hlášení, že nelze spárovat, což je pochopitelné. Stlačením ikony Bluetooth dáváte najevo, že chcete adaptér spárovat právě s tímto mobilním telefonem, tabletem, notebookem…

Jestliže naopak už spárované zařízení zapnete a povolíte Bluetooth, adaptér se k němu už připojí automaticky (prakticky vždy). 

Musím říci, že hladkost chodu mě překvapila, ale ne vždy to půjde takto. Bude hodně záležet na připojovaném zařízení, resp. na Bluetooth profilech, které používá. Je proto dobré, na tento zásadní problém technologie Bluetooth pamatovat. 

Jinak není co dodat. To málo, co jsem mohl vyzkoušet, fungovalo bez problémů, jen s drobnostmi, které ještě zmíním. Šlo o A/V receiver Sony STR-DB840 s reproduktory Pioneer, kdy stačilo pouze vybrat patřičný audio vstup na který jsem přivedl dvojici kabelů cinch (v Logitechu jsem naopak využil 3,5 mm jack) a přepnout na něj zesilovač. 

Zkusil jsem napojit i vynikající přenosný reproduktor Chronos Miniboom NFC (viz recenze zde – odkaz se otevírá do nového okna) a opět bez sebemenších potíží. Jen jsem tentokráte do něj zastrčil 3,5 mm jack a do adaptéru Logitech dvojici cinchů. Dodávaný kabel opravdu jen stačí otočit…

A zmiňované drobnosti? Na ně jsem narazil při připojení dvou zařízení a přepínání mezi nimi. Často se totiž stávalo, že i když byla připojena obě, při přepnutí na adaptéru Logitechu se jedno zařízení odpojilo, byť zůstalo spárované. Vše ale nakonec obnášelo jen zmáčknutí tlačítka „připojit“. 

Nicméně je zřejmé, že technologie Multipoint Bluetooth nefunguje tak, že by obě zařízení vysílala signál na adaptér a vy byste jen tlačítkem přepínali mezi připojenými zařízeními. To bychom ale nejspíše chtěli moc. V každém případě to občas zafungovalo, ale většinou nikoli. 

A ještě poznámka: Mého zesilovače Sony se zbavit nechci a klidně přežiju, že nemá nejnovější rozhraní. Možnost napojit se na něj přes takovéto Bluetooth „udělátko“, je tudíž pro mě hodně užitečná věcička! Navíc tím krásně „aktualizuji“ možnosti zesilovače a prodloužím jeho morální životnost. A víte co je ještě příjemné? Co mohu posoudit, Bluetooth adaptér Logitechu nijak zvuk neovlivňuje. Jen jím prochází, což je myslím také ta nejlepší zpráva. Není divu, že hladce dosáhl redakční ocenění „Digirevue doporučuje“.

 

 

Tabulka vlastností

 

 

Číst 11400 krát Naposledy změněno pondělí, 10 listopad 2014 06:29

Zanechat komentář

Veškeré vulgární, urážlivé a nesouvisející komentáře nebo komentáře v rozporu se zákony ČR budou smazány! Komentáře nelze využít jako reklamu na jakoukoli výdělečnou činnost bez svolení majitele webu. Majitel webu si vyhrazuje právo na upravení, případně odstranění komentářů porušujících pravidla i na odstranění komentářů bez udání důvodu.